Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Pokud spravujete nějakou wiki založenou na MediaWiki, tak možná víte, že největší opruz je - nacpat nějaký kloudný obsah do stránek, které jsou spojeny s běžnou údržbou. Možností je několik.
Ta nejzdlouhavější je, napsat si všechno sami. Na to má ovšem morál a čas jen málokdo.
Druhá možnost je, nakopírovat do nich a přiohnout obsah ze stránek na Wikipedii nebo Wikibooks. Já s tím neměl větší morální problém, protože v době kdy jsem to dělal, byla stejně většina textů v české nápovědě mojí provenience. Jenže i to je děsná práce, protože stejně musí všechny texty projít revizí a i tak všechno nevychytáte a zůstane spousta odkazů, co ve vaší wiki nikam nevedou.
Třetí možnost - z mého pohledu nejelegantnější ovšem MediaWiki by default nepodporuje - umístit na tyto stránky redirekt, který by informacechtivou osobu na tu stránku ve Wikipedii či jinde přesměroval.
Dokud je to wiki pidiwiki, tak tyhle stránky moc neřešíte. Odbydete to jednou větou a odkazem na externí stránku. Chcete-li ovšem provozovat wiki multijazyčnou, tak na vás i ta jedna věta začne být moc. Takže jak na to?
Já zvolil právě onu třetí cestu. Existuje totiž rozšíření ExternalRedirect, které skočit na jiný web umí. Jako příklad zde rozmažu způsob, jak jsem pořešil informační stránku o uživatelské skupině Boti
Nejprve jsem nainstaloval rozšíření. To je vcelku stupidní záležitost, vizte předchozí link. Takže se zmíním jen o tom, že přesměrování by default není povoleno, je tedy třeba ho povolit.
Já ho využívám ve dvou případech - pro stránky s Nápovědou (4) a pro stránky projektové - pro ty má jmenný prostor číslo 12. Do souboru LocalSettings.php
tedy přibyly následující řádky:
... require_once( "$IP/extensions/ExternalRedirect/ExternalRedirect.php" ); $wgExternalRedirectNsIDs = array(4,12); ...Pak jsem na stránku Boti v rámci projektových stránek (ve vašem případě se může wiki jmenovat třeba Wiki, tak by to byla stránka
Wiki:Boti
) umístil tento kód:
{{:MediaWiki:Boti/{{USERLANGUAGECODE}}}}
A stránku uložil. Pozor!!! Jakmile ji jednou uložíte, už ji budete moci editovat pouze za předpokladu, že v konfiguračním souboru LocalSettings.php
zakomentujete řádku na které je přesměrování ze jmenného prostoru povoleno.
Vlastní cíle redirektů jsou ale umístěny jinde. Ve jmenném prostoru MediaWiki, kde jsou umístěny i jiné systémové zprávy.
V závislosti na tom, s jakým jazykovým nastavením uživatel stránku Wiki:Boti
volá, se mu vkládá obsah jiné podstránky ze jmenného prostoru MediaWiki.
Anglicky hovořící návštěvníky odkazuji ze stránky MediaWiki:Boti/en
na..
{{#externalredirect: https://www.mediawiki.org/wiki/Project:Bots}}
Česky hovořící návštěvníky odkazuji ze stránky MediaWiki:Boti/cs
na..
{{#externalredirect: https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Bot}}
..a tak podobně. Protože jmenný prostor MediaWiki přesměrování povoleno nemá, mohu kdykoliv cíle přesměrování změnit a vesele přidávat i pro jiné stránky. Model je stejný.
Opět děkuji za pozornost. Nazdar kašpar - zase někdy příště.
Tiskni
Sdílej: