Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Pokud spravujete nějakou wiki založenou na MediaWiki, tak možná víte, že největší opruz je - nacpat nějaký kloudný obsah do stránek, které jsou spojeny s běžnou údržbou. Možností je několik.
Ta nejzdlouhavější je, napsat si všechno sami. Na to má ovšem morál a čas jen málokdo.
Druhá možnost je, nakopírovat do nich a přiohnout obsah ze stránek na Wikipedii nebo Wikibooks. Já s tím neměl větší morální problém, protože v době kdy jsem to dělal, byla stejně většina textů v české nápovědě mojí provenience. Jenže i to je děsná práce, protože stejně musí všechny texty projít revizí a i tak všechno nevychytáte a zůstane spousta odkazů, co ve vaší wiki nikam nevedou.
Třetí možnost - z mého pohledu nejelegantnější ovšem MediaWiki by default nepodporuje - umístit na tyto stránky redirekt, který by informacechtivou osobu na tu stránku ve Wikipedii či jinde přesměroval.
Dokud je to wiki pidiwiki, tak tyhle stránky moc neřešíte. Odbydete to jednou větou a odkazem na externí stránku. Chcete-li ovšem provozovat wiki multijazyčnou, tak na vás i ta jedna věta začne být moc. Takže jak na to?
Já zvolil právě onu třetí cestu. Existuje totiž rozšíření ExternalRedirect, které skočit na jiný web umí. Jako příklad zde rozmažu způsob, jak jsem pořešil informační stránku o uživatelské skupině Boti
Nejprve jsem nainstaloval rozšíření. To je vcelku stupidní záležitost, vizte předchozí link. Takže se zmíním jen o tom, že přesměrování by default není povoleno, je tedy třeba ho povolit.
Já ho využívám ve dvou případech - pro stránky s Nápovědou (4) a pro stránky projektové - pro ty má jmenný prostor číslo 12. Do souboru LocalSettings.php
tedy přibyly následující řádky:
... require_once( "$IP/extensions/ExternalRedirect/ExternalRedirect.php" ); $wgExternalRedirectNsIDs = array(4,12); ...Pak jsem na stránku Boti v rámci projektových stránek (ve vašem případě se může wiki jmenovat třeba Wiki, tak by to byla stránka
Wiki:Boti
) umístil tento kód:
{{:MediaWiki:Boti/{{USERLANGUAGECODE}}}}
A stránku uložil. Pozor!!! Jakmile ji jednou uložíte, už ji budete moci editovat pouze za předpokladu, že v konfiguračním souboru LocalSettings.php
zakomentujete řádku na které je přesměrování ze jmenného prostoru povoleno.
Vlastní cíle redirektů jsou ale umístěny jinde. Ve jmenném prostoru MediaWiki, kde jsou umístěny i jiné systémové zprávy.
V závislosti na tom, s jakým jazykovým nastavením uživatel stránku Wiki:Boti
volá, se mu vkládá obsah jiné podstránky ze jmenného prostoru MediaWiki.
Anglicky hovořící návštěvníky odkazuji ze stránky MediaWiki:Boti/en
na..
{{#externalredirect: https://www.mediawiki.org/wiki/Project:Bots}}
Česky hovořící návštěvníky odkazuji ze stránky MediaWiki:Boti/cs
na..
{{#externalredirect: https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Bot}}
..a tak podobně. Protože jmenný prostor MediaWiki přesměrování povoleno nemá, mohu kdykoliv cíle přesměrování změnit a vesele přidávat i pro jiné stránky. Model je stejný.
Opět děkuji za pozornost. Nazdar kašpar - zase někdy příště.
Tiskni
Sdílej: