V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Pokud spravujete nějakou wiki založenou na MediaWiki, tak možná víte, že největší opruz je - nacpat nějaký kloudný obsah do stránek, které jsou spojeny s běžnou údržbou. Možností je několik.
Ta nejzdlouhavější je, napsat si všechno sami. Na to má ovšem morál a čas jen málokdo.
Druhá možnost je, nakopírovat do nich a přiohnout obsah ze stránek na Wikipedii nebo Wikibooks. Já s tím neměl větší morální problém, protože v době kdy jsem to dělal, byla stejně většina textů v české nápovědě mojí provenience. Jenže i to je děsná práce, protože stejně musí všechny texty projít revizí a i tak všechno nevychytáte a zůstane spousta odkazů, co ve vaší wiki nikam nevedou.
Třetí možnost - z mého pohledu nejelegantnější ovšem MediaWiki by default nepodporuje - umístit na tyto stránky redirekt, který by informacechtivou osobu na tu stránku ve Wikipedii či jinde přesměroval.
Dokud je to wiki pidiwiki, tak tyhle stránky moc neřešíte. Odbydete to jednou větou a odkazem na externí stránku. Chcete-li ovšem provozovat wiki multijazyčnou, tak na vás i ta jedna věta začne být moc. Takže jak na to?
Já zvolil právě onu třetí cestu. Existuje totiž rozšíření ExternalRedirect, které skočit na jiný web umí. Jako příklad zde rozmažu způsob, jak jsem pořešil informační stránku o uživatelské skupině Boti
Nejprve jsem nainstaloval rozšíření. To je vcelku stupidní záležitost, vizte předchozí link. Takže se zmíním jen o tom, že přesměrování by default není povoleno, je tedy třeba ho povolit.
Já ho využívám ve dvou případech - pro stránky s Nápovědou (4) a pro stránky projektové - pro ty má jmenný prostor číslo 12. Do souboru LocalSettings.php
tedy přibyly následující řádky:
... require_once( "$IP/extensions/ExternalRedirect/ExternalRedirect.php" ); $wgExternalRedirectNsIDs = array(4,12); ...Pak jsem na stránku Boti v rámci projektových stránek (ve vašem případě se může wiki jmenovat třeba Wiki, tak by to byla stránka
Wiki:Boti
) umístil tento kód:
{{:MediaWiki:Boti/{{USERLANGUAGECODE}}}}
A stránku uložil. Pozor!!! Jakmile ji jednou uložíte, už ji budete moci editovat pouze za předpokladu, že v konfiguračním souboru LocalSettings.php
zakomentujete řádku na které je přesměrování ze jmenného prostoru povoleno.
Vlastní cíle redirektů jsou ale umístěny jinde. Ve jmenném prostoru MediaWiki, kde jsou umístěny i jiné systémové zprávy.
V závislosti na tom, s jakým jazykovým nastavením uživatel stránku Wiki:Boti
volá, se mu vkládá obsah jiné podstránky ze jmenného prostoru MediaWiki.
Anglicky hovořící návštěvníky odkazuji ze stránky MediaWiki:Boti/en
na..
{{#externalredirect: https://www.mediawiki.org/wiki/Project:Bots}}
Česky hovořící návštěvníky odkazuji ze stránky MediaWiki:Boti/cs
na..
{{#externalredirect: https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Bot}}
..a tak podobně. Protože jmenný prostor MediaWiki přesměrování povoleno nemá, mohu kdykoliv cíle přesměrování změnit a vesele přidávat i pro jiné stránky. Model je stejný.
Opět děkuji za pozornost. Nazdar kašpar - zase někdy příště.
Tiskni
Sdílej: