Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Mou nejpoužívanější aplikací je terminálové okno. 90% času trávím přihlášený přes ssh na některém ze vzdálených strojů. Paralelně však pracuji s jedním až dvěma webovými prohlížeči, kde mám současně otevřeno obvykle kolem 20 záložek a lokálním textovým editorem geany, ve kterém píšu své poznámky. Ten také využívám pro rychlé uložení dočasných informací, kupř. když si potřebuji někam poznamenat textový výstup některé konzole. Okna s nimiž aktuálně pracuji mám umístěna na první ploše, kterou mám v práci roztaženou přes dva monitory, a ty podružné na těch ostatních. Ke kopírování a pro pohyb mezi plochami a okny využívám efektivně kolečko myši – proto mi vyhovuje už víc jak deset let okenní prostředí Xfce4. Používám ho většinou ve výchozí konfiguraci. Pouze u sebe na notebooku mám některé drobné úpravy, které mi usnadňují práci. Jednou z nich jsou klávesové zkratky pro tilling oken.
Dlouho jsem je nepotřeboval. Vystačil jsem si s tím, jak funguje tilling oken Xfce4 by default – čapnu okno za lištu a podle toho kam ho šoupnu se upraví jeho velikost. Postrádám občas pouze jednu vyfikundaci – klávesové zkratky, které by mi umožnily přeskládat okna plochy do dlaždic či do kaskády. Tak jak to umí Opera.
Čas od času si totiž potřebuji rozmístit dvě terminálová okna, tak aby se rovným dílem dělila o plochu – v tomto případě však tilling Xfce4 funguje trochu jinak, než bych si představoval. Nicméně, řešení existuje. Pokud si z menu "Nastavení" otevřete dialogové okno "Správce oken", můžete v záložce "Klávesnice" měnit výchozí nastavení klávesových zkratek a jak u sebe sami nejspíš zjistíte, pro řadu akcí ani klávesové zkratky nastaveny nejsou.
Pro dosažení potřebné funkcionality jsem tedy potřeboval nastavit klávesové zkratky pro tyto akce:
Ctrl+q
)Ctrl+Tab
)Ctrl+\
)Ctrl+z
)Nenastavil jsem všechny, jenom ty, které jsou vyznačeny tučně, protože na konzolích vzdálených strojů kde jsem přihlášen využívám screen, který umožňuje v případě potřeby rozdělit terminálové okno jak ve svislém, tak vodorovném směru.
Pro rozmístění oken, tak aby byly vedle sebe a přesně napůl pak použiju následující sekvenci klávesových zkratek:
Ctrl+z
(napasuje okno do pravého horního kvadrantu plochy)Ctrl+q
(roztáhne výšku okna na výšku plochy, aniž by se přitom změnila šířka)Ctrl+Tab
(přepne na okno druhého terminálu)Ctrl+\
(napasuje okno druhého terminálu do levého horního kvadrantu plochy)Ctrl+q
(roztáhne výšku okna na výšku plochy, aniž by se přitom změnila šířka)Klávesové zkratky jsem zvolil tak, aby mi k přepínání stačily pouze prsty levé ruky. Pro přepínání mezi aplikacemi používá Xfce4 Alt+Tab
, proto pro přepínání oken aplikace stejného typu se mi zcela logicky nabízela zkratka Ctrl+Tab
. Pro umístěvání oken doleva a doprava jsem použil klávesu z
a \
, které se u mé klávesnice obě vyskytují těsně vedle klávesy Ctrl
. Tuto klávesu \
mám stejně přemapovanou na … , protože zpětné lomítko píšu pravou rukou – kombinací palce na AltGr
a prostředníku na klávese \
. A na klávesu q
pro roztažení okna padla volba proto, že ji mám hned vedle klávesy Tab
. Klávesové zkratky pro rozmísťování oken v rámci dolní poloviny plochy a pro roztažení přes celou šířku, jsem nenastavil, protože to nevyužiju.
Ukázkový screenshot pracovní plochy Xfce4, s okny které jsou rozmístěny s využitím klávesových zkratek pro tilling, na který se v plném rozlišení lze dostat přes výchozí verzi tohoto blogpostu
Tiskni
Sdílej:
Xfce uz skoro z velke casti na GTK3 postaveneVzdyt pisi - az ve verzi 4.14, zatim tam zdaleka nejsou.
Wayland? koho to zajima? ;)Pokud si chce xfce vyvijet GPU drivery pro novejsi X11, tak je to skutecne nemusi zajimat.
HiDPI? jiste pixelhonka co ma 4K LCD na notasu by to potreboval,Podstatne jaky HW je na trhu a zdali to na nem bude rozumne chodit. Xfce je mizerie uz na dostupnych 13.3" noteboocich s rozlisenim WQHD (2560x1440).
Vzdyt pisi - az ve verzi 4.14, zatim tam zdaleka nejsou.Vzdyt pisi - v Xubuntu 17.04 uz to dostupne je: viz:
13.3" noteboocich s rozlisenim WQHD (2560x1440).Vzdyt sem rikal ze to zajima jen pixelhonky ;) ja na 24" FullHD 16:10, na 15" 1600x1200, na 11" HD s tim problem zadnej nemam :)