Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Přátelé, v posledních dnech mi nedala spát otázka vzdáleného managementu MS Windows v laboratořích. Takže jsem naběhnul dnes dopoledne do práce, abych se to pokusil zlomit. V neděli přeci jen tolik studentů ve škole nestraší – byl tam jen jeden, ale ten si hrál s robůtkem, tak nerušil.
V minulém týdnu jsme se s kolegou neúspěšně pokoušeli nakonfigurovat Wake-On-Lan, aby šlo ty stroje vzdáleně vypínat přes tzv. magic packet – žel, neúspěšně. I když se nám podařilo přes UEFI BIOS nastavit stroj tak aby se dal probudit, Windows po startu kamsi hrábnou, a při vypnutí pak opět vypnou i síťovou kartu a smolík pacholík. Pak to jde zas opět jedině přes čudl. S vypnutím přes WOL jsme na tom byli ještě hůř. Nepodařilo se vzdáleně lautr nic.
Dnes jsem opět zkoušel laborovat s WOL, s nulovým výsledkem. Už jsem psal kolegům maila, jak jsem pohořel, když mě napadlo, jestli by to nešlo jinak. Narazil jsem na nějakou stránku kde se psalo o tom, jak k tomu využít vzdálený přístup přes TightVNC. A při té příležitosti mne napadlo, jestli náhodou není pro Windows nějaký ssh server. A ejhle!
Pánové, jak jsem s překvapením zjistil, u MS Windows 10 už je k dispozici (jako volitelná featura) OpenSSH server i klient. Ještě nedávno byl ve verzi beta, ale u našich strojů už je v produkčním nasazení. Dál už to byla brnkačka. Oběhnul jsem kompy. Postup následující:
localuser
co má administrátorská právaPak opět na bod 2,…
Víc netřeba. Dále už z linuxu přes ClusterSSH:
# cssh -l localuser laborka
Poznámka: Skupina laborka
obsahuje soubor IPv4 adres pro všechny stroje v laboratoři. Po přihlášení se otevře PowerShell a:
> shutdown /r
…na všech přihlášených konzolách zajistí reboot. Eventuálně lze stroje vypnout přes /s
Zkrátka můžete páchat vše co chcete a vaše práva dovolí.
Pro hromadnou distribuci Windows a kompletní záloha či obnova lokálních disků jsem si napsal skript ntfs-radio, který během 20 minut přesype co je kam třeba. Teď ještě dořešit to nahazování přes WOL, resp. to aby se nevypínalo a budu plně spokojen.
Update: Tak už jsem to nahazování díky nasměrování od Johanky zlomil. Viz snímek u mého příspěvku v diskuzi.
Tiskni
Sdílej:
shutdown -s -t 1 -m \\vzdalenystroj.domena.cz
Jestli jde něco podobného volat i z linuxu netuším. Možná přes nějakou tu linuxovou verzi PowerShellu?
shutdown
. S Intellím vždy.
SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4d36e972-e325-11ce-bfc1-08002be10318}\0001
, kde stačilo přidat dvě hodnoty typu REG_SZ
a to WakeOnLink=2
a EnablePME=1
. Funguje mi to na třech typech stolních PC od Packardů s tímhle typem síťové karty.
Přišla jsem na to náhodou, když jsem si na počítači s ovladači staženými od Intelu vykopírovala z registrů konfiugraci síťovky a pak to zkusila naimportovat do počítače s ovladači od Microsoftu a ty ovladače následně přeinstalovat (protože s kompletní konfigurací fungovat odmítaly, musely si tam něco svého zapsat). Najednou se mi tam ty volby začaly objevovat a fungovalo to. Takže jsem začala pátrat po nejmenší nutné úpravě nutné k zapnutí WoL a nakonec mi zbyly tyhle dvě hodnoty. Sice se neobjevují v nastavovacím okně, ale WoL funguje a není problém to tam dotlačit přes doménové politiky.
Nevím jak by tenhle postup fungoval u jiného typu síťovky, ale třeba by to taky zabralo... Oběhnul jsem kompy. Postup následující: Přihlásit jako lokální uživatel localuser co má administrátorská práva Pak klik na pravé tlačítko nad oknama vlevo dole. Z otevřeného menu vybrat položku "App and Features" (je hned první shora) V otevřeném okně kliknout na "Manage optional features" "Add a feature"… Rozkliknout "OpenSSH" server a kliknout na "Install" Pak opět na bod 2,… z otevřeného menu vybrat položku "Computer management" šup na služby, tam najít "OpenSSH SSH server"… klik na pravé tlačítko a pak v kontextovém menu zvolit "Properties" Zvolit Automatické spouštění, aby se to nahodilo po restartu, "Apply" a pak odkliknout "Start"Ono by to mělo jít i z příkazové řádky, takové oběhávání všech počítačů se složitým postupem muselo být docela časově náročné. Možná jsou i sofistikovanější postupy, ale já používám na instalace, aktualizace a jiné záležitosti, které jdou nacpat do příkazu, pstools, konkrétně PsExec, takže většinu věcí zvládnu vzdáleně ze svého počítače. A když už o tom píšu, mohu zároveň doporučit lansweeper, do 100 zařízení je zdarma a dokáže ušetřit spoustu práce a dává perfektní přehled o všech počítačích.
cssh -l localamidnuser laborkaA pak už kde chce, co chce, kdy chce a jak chce. A powershell se při tom samozřejmě využívá taky. Nebude přeci klikat jak jojo.