Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Ústavní soud zamítl stížnost ženy, kterou po válce zadržovali v táboře pro neodsunuté Němce…
Ústavní soud zamítl stížnost pětaosmdesátileté Ingeborg Cäsarové ze Šumperka, která byla po druhé světové válce několik let zadržovaná v internačním táboře pro Němce ve Svatobořicích na Hodonínsku. O soudní rehabilitaci žádala marně. Soud sice stížnosti nevyhověl, konstatoval však, že rodina skutečně byla omezena na svobodě.
„Zpětný přezkum bezprostředně poválečných právních aktů orgánů veřejné moci, vedoucích ke zbavení osobní svobody i k majetkovým sankcím, by znamenal přehodnocení období, v němž ještě zůstaly zachovány některé podstatné atributy demokratického státu,…” (Zdroj)
Uznat vinu, a přiznat, že šlo tehdy o bezpráví by znamenalo uznat také to, že p. Beneš svými dekrety posvětil bezuzdné řádění bezcharakterní lůzy a s demokracií již byl v té době dávno konec.
Tiskni
Sdílej:
Uznat vinu, a přiznat, že šlo tehdy o bezpráví by znamenalo uznat také to, že p. Beneš svými dekrety posvětil bezuzdné řádění bezcharakterní lůzyNaopak, toto bylo právě oficiálně uznáno a potvrzeno rozhodnutím soudů a jeho odůvodněním (různých instancí, alespoň tak jak to píše irozhlas, rozsudky samotné jsem nestudoval). Pokud by některý soud pracoval s předpokladem že v letech 1945-1948 fungoval alespoň základní právní systém, tak by se zabýval samotným případem (ve znění tehdy platných zákonů). Což zřejmě nestalo (caveat: informace čistě na základě tohoto článku).
Co bych nepletl, byla to jen kapka v moři německých zločinů. Nebo ty také vyznáváš teorii německých neonacistů, tvrdících že si za všechno mohli Češi sami? Kdyby poslouchali Hitlera, nestalo by se to...Vzhledem k tomu, jak a proč k vypálení Lidic došlo, bych řekl, že i jo. Na počátku byl týpek, který se jen chtěl udělat zajímavým v době, kdy fakt šlo o kejhák. A o tom, že atentát na Heydricha byl v prvé řadě chladnokrevný kalkul, který zaplatily svými životy tisíce neviných se dnes už také nepochybuje. Ten atentát nezkrátil válku ani o den. A nezastavil ani vyhlazovací mašinerii. Jenom posloužil jako rudý hadr pro to, aby němci proti sobě poštvali co nejvíc lidí. Heydrich nebyl žádný blbec. Nezpochybňuji, že právě proto byl tak nebezpečný. Jenom by rozhodně postupoval jinak, pokud by atentát přežil. A fakt je, že ty represe měly svůj účinek, protože češi makali jak včelky pro Hitlera až do poslední chvíle. Můžeme o tom pochopitelně jen spekulovat, ale domnívám se, že bez těch okázalých represí by mnohem víc lidí nalezlo odvahu k tomu, aby němcům sabotovali jejich válečné úsilí. Paradoxně tak nejspíš atentát na Heydricha a následně jeho smrt uvítaly obě strany. Němcům dal záminku pro likvidaci osob, na které měli pifku ale nic na ně neměli. A spojencům zase důkaz, že ti němci jsou fakt bestiální svině, se kterýma je nutné zatočit.
Koukám, že kdo si chce zanadávat, ten si svoje najde i když to tam je.
V citaci jste zřejmě záměrně zapomněl uvést i větu:
Soud sice stížnosti nevyhověl, konstatoval však, že rodina skutečně byla omezena na svobodě. Zákon o soudní rehabilitaci ale na tento konkrétní případ nedopadá.Někdy bohužel nelze získat spravedlnost, protože soud musí postupovat podle práva. A ani ÚS nemá právo vytvářet zákony, pokud ty pro nějaký případ chybějí.
Kecáš, až se ti od huby práší. V roce 1943 už bylo dávno rozhodnuto. Nejpíš to bylo už po konferenci ve Wannsee. Vůbec tvrdit něco tak absurdního, že spojenci poklekli před mocným Československem a na jeho žádost odsunuli Němce ve všech možných zemích Evropy.. Beneš byl za války v Moskvě? Podpoř své blábolení nějakými podklady, nebo skoč do žumpy.
Kurvafix, to snad neni pravda. On sem dá zase odkaz a ani slovíčko o odsunu. Já po tobě nechci abys prokázal, že Beneš byl někdy v Moskvě. To já vim, že byl v Moskvě. Ale celou válku přebýval v Londýně, to jsem myslel. Já po tobě chci, abys prokázal, že o odsunu se rozhodlo v r. 1943 v SSSR. Když tady jsou historici, kteří tvrdí, že to bylo mnohem dříve a v Londýně. A pak si tady ty, který si své fantazie vycucává z prdele. Už to chápeš? Jestli ne, tak jsi asi bohužel dementní a to už se nedá nic dělat.
Ke smlouvě byla připojena čtyři memoranda: Memorandum československé vlády k transferu Němců a Maďarů z Československa – formulována zásada, že podle zákonů Německa jsou „všichni Němci v ČSR říšskými občany“ a že do pěti let mají opustit území ČSR, pokud o jejich československém státním občanství nerozhodne československá vláda . Další zásadou bylo, že ve všech obcích v ČSR musí být alespoň 67% podíl obyvatelstva české, slovenské nebo ukrajinské národnosti.
Pletete se. Spojenci "Západní" byli postaveni před hotovou věc. Československo to v osobě Beneše probíralo pouze se SSSR a to už od roku 1943.Toto je prostě zjevná lež a dějiny podle Posselta, takže se až tak moc neomlouvam, do žumpy skoč nejlépe ihned.
Mimochodem nejdřív to byl plán odsunu jen těch kteří se zapletli s SdL a s nacistyCo se Benese tyce, ten puvodne s odsunem vubec nesouhlasil. Od toho prosel vyvojem (minimalne ze zacatku v dusledku tlaku casti exilove vlady a zejmena domaciho odboje) pres odsun kolaborantu az integralnimu odsunu a k nazorum jako tento (citovano z knihy Rozumet dejinam, str. 177):
Doklada to i jeho duverny vzkaz domu, tlumoceny opet pres tajnou vysilacku 16. cervence 1944 Prokopem Drtinou. Podle nej lze od Spojencu ocekavat souhlas s transferem nanejvys 2 000 000 Nemcu. Proto je treba, "abychom si mnoho vyridili ihned v prvnich dnech po osvobozeni, aby vsech vinnych nacistu co nejvice od nas uteklo ... v prvnich dnech revoluce a aby tech, kteri se budou branit a klast odpor, aby bylo v revoluci pobyto. Na to stale myslete a na to musi byt pripraven cely narod."(s nasledny dovetkem, ze neni jiste, zda Drtina presne opakoval, co rekl Benes nebo si to trosku upravil)
To je memorandum z téměř roku 1944, kdy už bylo dávno rozhodnuto.Opravdu? Tak to asi nebudes mit problem sem hodit strucny prehled toho rozhodnuti (kdy bylo rozhodnuto, kym, co bylo, alespon ramcove, obsahem). Zejmena s prihlednutim k tvojemu dalsimu komentari, ze memorandum ma hodnotu hajlpapiru, hadam, ze to "davno rozhodnuto" asi byla nejaka mezinarodni smlouva, dohoda mezi Spojenci nebo tak neco ... Predbezne si aspon dovolim tipnout, ze to bylo vlevo dole
A asi si aj zabudol, že po obsadení pohraničia nemeckou armádou všetko slovanské obyvateľstvo, bolo vysťahované do Protektorátu Čechy a Morava a bol im zabratí majetok. Tým ľuďom sa kedy Nemci ospravedlnia?Na tuhle lež snad ani nemá smysl něco odpovídat. Jenom dokazuje, že o tom vůbec nic nevíš. A zcela na závěr. Mám slováky rád, ale je smutný fakt, že se řada z nich chovala v roce 1939 vůči čechům místy hůř, než ti němci v roce 1938. Místo toho aby jim vděčně líbali ruce, že je nenechali napospas maďarům!
Dvakrát vehnali svět do světový válkyMas pocit, ze ta to muze nejaka narodnost? Uplatnujes princip kolektivni viny?
i nás chtěli vyhladitNejaky relevantni zdroj?