Ve funkci koordinátora k bitcoinové kauze skončil bývalý ústavní soudce David Uhlíř. Informaci, kterou zveřejnil Deník N, potvrdila Radiožurnálu ministryně spravedlnosti Eva Decriox (ODS). Uvedla, že odchod byl po vzájemné dohodě. „Jeho mise je ukončená, auditní procesy se už povedlo nastavit,“ řekla. Teď má podle ministryně další kroky podniknout policie a státní zastupitelství. Koordinátorem jmenovala ministryně Uhlíře 19. června.
Byla vydána nová verze 25.07.26 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
Nepropadejte panice. Příčina může být mnohem stupidnější než si myslíte.
Na svém stroji mám nainstalovaných několik tiskáren.
Nejčastěji využívám plotter „HP DesignJet 500 PS” a nedám na něj dopustit. Tisknu přes CUPS s využitím souboru CDNJ500.ppd
, občas postery ale hlavně hřišťata pro lego roboty. Dřív je tiskli kolegové, ale protože jejich stroje s posledními verzemi MS Windows a MAC OS už pro tenhle plotter nemají ovladače, tisknu větší tisky už jen já.
Pro svou potřebu tisknu jen málokdy. A když už, tak mám na výběr dvě tiskárny. Jednu v kanceláři a druhou na chodbě. Na chodbě je multifunkční „Konica Minolta Bizhub c258”, pro kterou využívám PPD soubor KMbeuC368ux.ppd
, určený pro verzi c368.
A v kanceláři jsme měli do loňského června barevnou laserovou tiskárnu „Xerox Phaser 7300”, která se však začala od určité doby chovat divně. A to divné chování se začalo projevovat tím, že přestala tisknout barevně. Bylo to sice mrzuté, ale stejně tisknu jen občas pár stránek textu.
Až loni v dubnu, když jsem začal psát manuál o tom, jak vytisknout webovou single page stránku v nudloidním formátu mě to začalo štvát. Protože u toho Xeroxu mi přestal fungovat i duplex. Byl jsem tedy okolnostmi donucen, abych tisknul na Minoltu. Jenže náhled je jedna věc. A to co leze z tiskárny druhá. Je rozdíl jestli obíháte stůl, nebo pobíháte 50 metrů sem a tam přes troje dveře na chodbě.
Zajímavé je, že kolegům ten Xerox fungoval pořád, ale pak začal také špinit, a bylo rozhodnuto. Už delší dobu totiž bylo v plánu přejít na tiskový server, stejně jako na FITu a tohle byla příležitost k nákupu nové multifunkční tiskárny na které bychom si mohli vše otestovat. A tak se nám ocitla v kanceláři „Kyocera M6235cidn”. Vše fungovalo bezvadně, takže jsem začal opět tisknout v kanceláři.
Většinou černobíle. Takže mne čekalo v říjnu loňského roku nemilé překvapení. Po půlroční pauze jsem chtěl vytisknout několik exemplářů cca 90 stránkového spisku ve formátu A6 a ukázalo se, že opět nefunguje barevný tisk. Tak jsem začal opět tisknout barevné věci na Minoltě.
Až včera, víceméně náhodou, jsem přišel na to, co za tím vězí.
Původně totiž byla ta tiskárna připojena přímo do sítě. A cca někdy v květnu kluci rozjeli printserver. Změna spočívala pouze v tom, že se změnil způsob připojení, ale PPD zůstalo stejné. Tiskárna tiskla co jsem potřeboval (černobílé texty), tak jsem tomu víc nevěnoval pozornost. Mezitím se nakoupily další Kyocery, a teď jsme dostali za úkol vypracovat postup pro uživatele, podle kterého by si mohli nastavit tisk na svých strojích.
Ano. Přesto, že bylo všude nastaveno použití barev, lezl z tiskárny černobílý výstup. Domníval jsem se, že chyba je někde v PPD. Ovšem i když jsem aktualizoval PPD na poslední verzi, byl problém stále stejný. Začal jsem se tudíž pídit po netu a při tom narazil na podobný problém, který mne přivedl na skutečnou příčinu.
Ta spočívá v tom, že pokud přidáte přes CUPS novou síťovou tiskárnu, vyšle na ni CUPS, dotaz a podle toho zjistí zda tiskárna umí, nebo neumí barevně tisknout. Ovšem pokud mu ze strany tiskárny nepřijde očekávaná odpověď, nastaví automaticky option print-color-mode
na monochrome, a tuhle defaultní konfiguraci zapíše do souboru /etc/cups/printers.conf
.
Proto, dokud lezl můj CUPS na tu Kyoceru přímo, bylo vše ok, ale jakmile se změnil tisk na LPD zůstala tiskárna skryta za soketem tiskového serveru. Tím pádem nastaví defaultní hodnotu. Ovšem v nastavení se chová, jako by se nechumelilo, protože se pracuje s tím co je v souboru PPD. A pro ten, bohužel neexistuje žádná volba, která by umožnila výchozí hodnotu uživatelsky změnit.
Nejjednodušší je využít příkaz lpadmin:
$ lpadmin -p PRINTER -o print-color-mode-default=color
Druhá možnost je, upravit rovnou soubor /etc/cups/printers.conf
. Ale pamatujte, že nejde o trvalou změnu. Jakmile totiž hrábnete na konfiguraci tiskárny přes CUPS, přeplácne to zpátky na 'monochrome', takže bude nutné opět nastavit tohle option na color. Ve výše odkazovaném textu uvádí, že k tomu může dojít i po vytištění úlohy. Ovšem to podle mne platí jen v situaci, že CUPS komunikuje přímo s tiskárnou, co vrací invalidní hodnotu.
Trvalou opravu lze udělat jenom v kódu CUPSu a to tím, že by se pro tohle option vytvořila konfigurovatelná položka, kterou by bylo možné tahat z PPD.
Tiskni
Sdílej:
ne ale zato máme hp tiskárnu která jako vubec netiskne ato ani černobíle když ji dojde uplně jakákoliv z barev takže taková kterou jakoby nato tisknutí ani nepotřebuje :D