Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Nepropadejte panice. Příčina může být mnohem stupidnější než si myslíte.
Na svém stroji mám nainstalovaných několik tiskáren.
Nejčastěji využívám plotter „HP DesignJet 500 PS” a nedám na něj dopustit. Tisknu přes CUPS s využitím souboru CDNJ500.ppd
, občas postery ale hlavně hřišťata pro lego roboty. Dřív je tiskli kolegové, ale protože jejich stroje s posledními verzemi MS Windows a MAC OS už pro tenhle plotter nemají ovladače, tisknu větší tisky už jen já.
Pro svou potřebu tisknu jen málokdy. A když už, tak mám na výběr dvě tiskárny. Jednu v kanceláři a druhou na chodbě. Na chodbě je multifunkční „Konica Minolta Bizhub c258”, pro kterou využívám PPD soubor KMbeuC368ux.ppd
, určený pro verzi c368.
A v kanceláři jsme měli do loňského června barevnou laserovou tiskárnu „Xerox Phaser 7300”, která se však začala od určité doby chovat divně. A to divné chování se začalo projevovat tím, že přestala tisknout barevně. Bylo to sice mrzuté, ale stejně tisknu jen občas pár stránek textu.
Až loni v dubnu, když jsem začal psát manuál o tom, jak vytisknout webovou single page stránku v nudloidním formátu mě to začalo štvát. Protože u toho Xeroxu mi přestal fungovat i duplex. Byl jsem tedy okolnostmi donucen, abych tisknul na Minoltu. Jenže náhled je jedna věc. A to co leze z tiskárny druhá. Je rozdíl jestli obíháte stůl, nebo pobíháte 50 metrů sem a tam přes troje dveře na chodbě.
Zajímavé je, že kolegům ten Xerox fungoval pořád, ale pak začal také špinit, a bylo rozhodnuto. Už delší dobu totiž bylo v plánu přejít na tiskový server, stejně jako na FITu a tohle byla příležitost k nákupu nové multifunkční tiskárny na které bychom si mohli vše otestovat. A tak se nám ocitla v kanceláři „Kyocera M6235cidn”. Vše fungovalo bezvadně, takže jsem začal opět tisknout v kanceláři.
Většinou černobíle. Takže mne čekalo v říjnu loňského roku nemilé překvapení. Po půlroční pauze jsem chtěl vytisknout několik exemplářů cca 90 stránkového spisku ve formátu A6 a ukázalo se, že opět nefunguje barevný tisk. Tak jsem začal opět tisknout barevné věci na Minoltě.
Až včera, víceméně náhodou, jsem přišel na to, co za tím vězí.
Původně totiž byla ta tiskárna připojena přímo do sítě. A cca někdy v květnu kluci rozjeli printserver. Změna spočívala pouze v tom, že se změnil způsob připojení, ale PPD zůstalo stejné. Tiskárna tiskla co jsem potřeboval (černobílé texty), tak jsem tomu víc nevěnoval pozornost. Mezitím se nakoupily další Kyocery, a teď jsme dostali za úkol vypracovat postup pro uživatele, podle kterého by si mohli nastavit tisk na svých strojích.
Ano. Přesto, že bylo všude nastaveno použití barev, lezl z tiskárny černobílý výstup. Domníval jsem se, že chyba je někde v PPD. Ovšem i když jsem aktualizoval PPD na poslední verzi, byl problém stále stejný. Začal jsem se tudíž pídit po netu a při tom narazil na podobný problém, který mne přivedl na skutečnou příčinu.
Ta spočívá v tom, že pokud přidáte přes CUPS novou síťovou tiskárnu, vyšle na ni CUPS, dotaz a podle toho zjistí zda tiskárna umí, nebo neumí barevně tisknout. Ovšem pokud mu ze strany tiskárny nepřijde očekávaná odpověď, nastaví automaticky option print-color-mode
na monochrome, a tuhle defaultní konfiguraci zapíše do souboru /etc/cups/printers.conf
.
Proto, dokud lezl můj CUPS na tu Kyoceru přímo, bylo vše ok, ale jakmile se změnil tisk na LPD zůstala tiskárna skryta za soketem tiskového serveru. Tím pádem nastaví defaultní hodnotu. Ovšem v nastavení se chová, jako by se nechumelilo, protože se pracuje s tím co je v souboru PPD. A pro ten, bohužel neexistuje žádná volba, která by umožnila výchozí hodnotu uživatelsky změnit.
Nejjednodušší je využít příkaz lpadmin:
$ lpadmin -p PRINTER -o print-color-mode-default=color
Druhá možnost je, upravit rovnou soubor /etc/cups/printers.conf
. Ale pamatujte, že nejde o trvalou změnu. Jakmile totiž hrábnete na konfiguraci tiskárny přes CUPS, přeplácne to zpátky na 'monochrome', takže bude nutné opět nastavit tohle option na color. Ve výše odkazovaném textu uvádí, že k tomu může dojít i po vytištění úlohy. Ovšem to podle mne platí jen v situaci, že CUPS komunikuje přímo s tiskárnou, co vrací invalidní hodnotu.
Trvalou opravu lze udělat jenom v kódu CUPSu a to tím, že by se pro tohle option vytvořila konfigurovatelná položka, kterou by bylo možné tahat z PPD.
Tiskni
Sdílej:
ne ale zato máme hp tiskárnu která jako vubec netiskne ato ani černobíle když ji dojde uplně jakákoliv z barev takže taková kterou jakoby nato tisknutí ani nepotřebuje :D