Společnost Oracle představila sadu nástrojů a skriptů pro sběr a analýzu dat o stavu linuxových systémů a jejich ladění pod společným názvem Oracle Linux Enhanced Diagnostics (OLED). K dispozici pod licencí GPLv2.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzi 2.3.0. Přináší RAIDZ Expansion, Fast Dedup, Direct IO, JSON a Long names.
Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.
Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!
… více »Desktopové prostředí Enlightenment bylo vydáno ve verzi 0.27.0, provázejí ho knihovny EFL 1.28. Jde o převážně opravné vydání opět po roce.
Lazygit byl vydán ve verzi 0.45.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 2.48.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 93 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Byl vydán Debian 12.9, tj. devátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Před dvanácti lety, ve svých šestadvaceti letech, navždy odešel Aaron Swartz, výjimečný americký hacker (programátor), spisovatel, archivář, politický organizátor a internetový aktivista. Aaron Swartz založil Demand Progress, spolupracoval na projektech Open Library, Internet Archive a Reddit. Ve svých čtrnácti se podílel na specifikaci RSS 1.0. Vytvořil webový framework web.py, pracoval na tor2web a rozšíření HTTPS Everywhere
… více »Máte rádi ohňostroje? Líbí se vám deště z plamenů a mračna barevných jisker? Nebo máte radši petardy a pořádný rámus? Víte že „tradice” soukromých novoročních ohňostrojů je výdobytkem „revolučního roku” 1989? Za komárů jste si mohli legálně pořídit leda prskavky.
Házení petard a nejrůznějších dělobuchů je infantilní a bezohledné, takže o Hubertu Langovi, kterému to přišlo zábavné, si myslím svoje.
Pro ohňostroj mám větší pochopení, i když znám lepší způsoby, jak během několika sekund zlikvidovat peníze. Ale když se odpaluje na bezpečném místě, kde nemůže nic ohrozit, proč ne. Jenže dnes veřejná prostranství šmírují všudypřítomné kamery a tak se milovníci rachejtlí stahují na odlehlá místa, kde holdují své zábavě co hrdlo ráčí, aniž by se zajímali o to, jak se budou bavit ti ostatní. A takovým místem je i dopravní hřiště v Mnichově Hradišti, u kterého stála až do půlnoci 31.12.2024 klubovna kmene Osmaka Opo – ráno už bylo místo ní jen spáleniště.
Neznámému milovníku zábavní pyrotechniky, zřejmě zalétla nějaká rachejtle do místa, ke kterému se nešlo dostat, když začala hořet. Viník zmizel, aniž by o tom někomu řekl a požár zaregistrovali až náhodní kolemjdoucí, co ve čtyři ráno jeho fotku zavěsili na FB. Volat hasiče už nemělo smysl, protože je na ní vidět že ten objekt byl tou dobou celý v plamenech. A tak během novoroční noci přišli nejenom o klubovnu, kde se scházela dětská část kmene k pravidelným schůzkám, ale i 5 týpí, včetně veškerého vybavení nezbytného pro letní táboření, které si během 30 let aktivní činnosti vyrobili.
Tiskni Sdílej:
Zatím nic bližšího nevím. A jestli byl ten objekt pojištěn netuším. Nebyl jejich vlastnictvím. Byl majetkem města, ale pochybuji že by dřevostavbu bez ev. či popisného čísla někdo pojistil.
Jde o rodinný kmen, takže i když je ztráta majetku bolestná, nějak si poradí. Horší je, že přišli o místo, kde mohla scházet omladina. Z vlastní zkušenosti vím jak je to těžké celoročně pracovat s dětmi, když takové místo k dispozici není. Nicméně věřím, že jim obec vyjde vstříc a nabídne alespoň dočasně náhradní prostor.
Vím, že o nějakou medializaci nestojí – proto jsem je ani nežádal o přeposlání fotky toho požáru a spáleniště – ale jsem toho názoru, že jedině konkrétní případy mají jakýs takýs preventivní účinek. Ten kdo to zapálil, se s tím asi nepochlubí, protože Mnichovo Hradiště je malé město, ale dobré spaní určitě mít nebude. A nejspíš to bude nějaký mlaďoch, jako ten smolař co podpálil Penny Market na Chodově.
Nebo tam byl nejaky historicky duvod?
My máme barák také bez ev. i popisného čísla. Na katastru je vedený jako „zastavěná plocha a nádvoří”. A i když to nebylo jednoduché, podařilo se nám ho pojistit. Není to sice dřevostavba, ale podobným způsobem by mohl vyhořet taky, pokud by zalétla rachejtle pod střechu tak, že by ji zapálila.
Slušností je sousedy předem navštívit, úmysl jim oznámit a zajistit takové podmínky, aby proti tomu neměli žádné námitky.
Jinak tenhle blogpost je spíš ukázkový příklad jak to může dopadnout, když si chce někdo vystřelit jen dvě tři rachejtličky zakoupené u vietnamců. Byla to zkrátka blbá náhoda a i když se za čas prolátne kdo to byl, stejně mu nikdo hlavu neutrhne.
Neznámému milovníku zábavní pyrotechniky, zřejmě zalétla nějaká rachejtle do místa, ke kterému se nešlo dostat, když začala hořet.Drevostavba ke ktere nemaji hasici pristup si o pozar primo rika, at uz od neznameho rachejtlisty, bezdomovce co se sel ohrat do boudy, nebo blesku...
Jak kde. Kdybych měl tak ohleduplného souseda jako Lang, tak bych mu to další rok oplatil takovým „ohňostrojem”, že by mu vylítly ven okna. Ovšem já reagoval na tohle:
...ty rachejtle odpaloval u sebe na zahrade a chov koni je tam novej. Jestli to tak je, tak je to chyba chovatele koni, protoze todle si mel poresit pred zahajenom chovu koni, pokud je ma normalne mezi lidma.
Vidím to podobně.
Pokud jde o sílu se zvetit.
Vždycky se mi ježí všechny chlupy, když někdo hovoří o kmeni LLM a používá slovo oddíl. Některé kmeny takhle možná fungují, ale většinou po tomhle slově někdo sáhne když hovoří s lidmi co o woodcrafterské organizaci nic neví. Woodcrafterský kmen není průtoková záležitost jako oddíl. I když u některých kmenů, co přešly do LLM z jiných organizací skautský organizační model přežívá a spojení kmen-oddíl je hodně zažité.
Ale Setonův woodcrafterský organizační model je zcela jiný než ten se kterým přišel Baden-Powell. Klade mnohem větší nároky na dospělé, kteří musí mít přirozenou autoritu a také umět upozadit svoje ego. A to není snadné. Kmeny které vznikaly už jako woodcrafterské, většinou zakládali lidé ve věku 15–25 let. Kdo byl plnoletý, ten vzal na svá bedra funkci náčelníka a tam kde měli ambice vést mládež se začali orientovat na mládež.
Ovšem woodcrafterský program není specializovaný jen na mládež. A žádnou roli nehrálo v Lize lesní moudrosti, založené roku 1916, ani pohlaví. Takže je zcela přirozené, že si časem do svých kmenů přivedli členové i své partnery a partnerky a dnes už tvoří základ takových kmenů rodiny – tak jako u skutečných kmenů – a noví členové co přicházejí „zvenčí” jsou většinou příbuzní, nebo kamarádi a kamarádky jejich dětí. Není to prostě ta kára – kterou by táhnul jedinec alá Jaroslav Foglar nebo Karel Líba, co zasvětil mládeži celý život – co jednou vyhoří nebo umře q všechno to s ní klekne.
Kmen Osmaka Opo zakládal se svými kamarády kámoš, od kterého jsem se 1.1.2025 o tom požáru dozvěděl. Dnes stejně jako já, patří mezi woodcrafterské veterány co jsou dál i se svými rodinnými příslušníky členy LLM. Někteří, stejně jako on se svou rodinou, jsou členy původních woodcraferských kmenů ale jiní, jako naše rodina, patří mezi tzv. „stráže”. A takových skupin je v LLM i mimo ni více a mnohdy se vzájemně prolínají. Některé vznikly z bývalých členů LLM když založili vlastní rodiny. Jiné vznikly zcela nezávisle a svou činností se od woodcrafterských kmenů moc neliší.
Podobným způsobem vznikla i silná, woodcraftersky zaměřená skupina také v Polsku, u Varšavy. To bylo ještě před 35 lety pole téměř neorané. Přirozený vývoj ve 20. letech přerval nástup nacionální pravice, která chtěla mít veškerou mládež pod svým vlivem a tak začala tzv. Wolne Harcerstwo, které mělo internacionální přesah a socialistické tendence, pronásledovat, přesto že je woodcraft (polsky pusczaństwo), z principu zcela apolitická záležitost protože víru a politické přesvědčení považuje za soukromou záležitost, která se v rámci woodcrafterského společenství nemá co zesměšňovat a znevažovat.
Mimochodem, Filip Chmel, který byl náčelníkem LLM v letech 2013–2019 je také z kmene Osmaka Opo.
Nic ve zlym, ale právě ta familiérnost hraničí se sektářstvím pro mnoho lidí, včetně mě, má dost odpudivé účinky.
Vím o čem mluvíš. Kámoš na to má trefný výraz: "Bratrstvo vzájemné adorace". Je to však jen otázka vývoje. LLM nikdy neexistovala kontinuálně tak dlouho jako teď.
Zároveň podpora čistě práce s dětma nebývala příliš dobrá, skauti, táborníci nebo i pionýři na tom byli o dost líp.
To, že se LLM prezentuje jako organizace pro děti a mládež je výsledek konsensu druhé poloviny 90. let, kdy v LLM začaly dominovat dětské kmeny. A že bych se nějak rozvášnil? To snad ani ne. Jen jsem považoval za nutné vysvětlit proč kmen není to samé co oddíl.
.. umí zapálit oheň pomocí březové kůry
Březová kůra sice nehoří špatně – když ji od něčeho připálíš, takže by bylo opravdu zajímavé tě pozorovat, jak bys s ní zapaloval oheň. A je vidět, že nikoho z těch lidí neznáš, protože bys jinak věděl, že se navzájem o své výjimečnosti nijak ujišťovat nemusí.
Ode mne by nedostal nic. Titul opeřeného hada (který mává tím klackem když se udělují tituly - viz tvůj snímek), který na základě všeobecného souhlasu (a lejstra potvrzeného radou orlích per) přiznává činy, má v naší rodině žena. Já se se naopak po řadu let pyšnil titulem „Skřítek”, než si toho někdo všimnul a rovnou mne povýšil na titul „Hledač cesty”.