Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tiskni
Sdílej:
Povídání pěkné, ale OpenCard je Desfire, kde to funguje trochu jinak.Tak OpenCard je DESFire? Jsa nepražák, žil jsem v přesvědčení, že je to nějaká verze MIFARE Classic (1K nebo 4K), už z toho důvodu, že jednou z kritizovaných nedostatků OpenCard byla její nedostatečná bezpečnost a možnost jejího klonování s použitím běžně dostupných čteček.
Zdravím, jsem adminem v NTK,
NTK používá čtečky pro karty Mifare (Clasic i DesFire). Žádná aplikace se na kartu nenahrává. Pracuje se pouze se seriovým číslem karty. Tj. žádný velký bratr.
Různé typy čteček mají různé schopnosti. Pravděpodobně došlo k natržení vnějšího okruhu anteny v kartě jejím nalomením. Některé čtečky zvládnou vybudit i interní rezonátor. SelfCheck stanice mají čtečky nejhorší, na turniketech jsou asi čtečky nejlepší. U čteček u počítače pak hodně závisí na způsobu založení karty.
V případě jakýchkoliv dotazů jsem k dispozici
Vašek JansaJinak kromě opencard je možné používat plzeňskou kartu, většinu ISIC karet (nové mají Mifare), kartu českých drah. Nebo libovolnou jinou kartu standardu Mifare.
Sami tiskneme karty pro zákazníky na karty Mifare DesFire
Specifickým případem jsou studenti a zaměstnanci ČVUT a VŠCHT, tito mají přístup zajištěn předáváním čísel karet a přístupových oprávnění z IDM systémů vysokých škol do IDM systému NTK
Pokud by někoho zajímaly podrobnosti, tak článek o tom je ve sborníku INFOS 2011
Jinak kromě opencard je možné používat plzeňskou kartu, většinu ISIC karet (nové mají Mifare), kartu českých drah. Nebo libovolnou jinou kartu standardu Mifare.Nebo třeba emulátor karty vyčtené v tlačenici. Díky za tip :).
RFID je nadmnožina, v RFID množině je mnoho různých pásem, protokolů... My využíváme podmnožinu MiFare, komunikace na 13.56 MHz. Protokol MiFare. Varianty karet Classic a DesFire. Jediné co se používá je skutečně "unikátní" číslo karty. Unikátnost u nekvaltních karet MiFare nebyla zas moc dobrá, ale i VŠ už přecházejí na DesFire, mimo jiné i kvůli možnosti podvrhu MiFare Classic (první Opencard a staré ISIC).
(první Opencard a staré ISIC).víte, kdy nastal přechod na novou verzi u ISIC? Sám jednu kartu mám, tak by mě zajímalo, jakou mám verzi.
Je to tedy značně různé. Pro školy je podstatná úspora, kdy MiFare Classic stojí třeba 1/4 DesFire.To je dost rozdíl.
Pokud budete mít cestu do NTK, tak se stačí zeptat služby u registrace, jestli máte dlouhé nebo krátké číslo karty.No, číslo průkazu mám čtyři čtveřice číslic a ISIC Card Number je ve tvaru čtyři trojice číslic a na začátku a na konci čísla je po jednom písmenku.
Docela by mě zajímalo, co DesFire přineslo oproti starším kartám MiFare.DesFire nejde cracknout, nebo se o tom alespoň neví. Mifare Classic se dá s využitím timing attacku zlomit s HW implementací (Proxmark, USRP) za pár sekund, s lepším počítačem (Core2Duo) a USB čtečkou kolem půl hodiny.