Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Skript pro zjednodušení QoS pomocí HTB stromu a iptables
Po letmém studiu HTB a způsobu jak ovlivňovat download ale i upload, jsem se snažil najít skript, který by z jednoduchého kofiguračního souboru vygeneroval příkazy pro tc. Vyzkoušel jsem HTB tools a podíval se, jak se kofiguruje HTB init, ale ani jedno se mi nezamlouvalo. HTB tools se z nějakého důvodu domníval, že nemám podporu HTB v jádře, ale i tak mi jeho konfigurace přišla zbytečně složitá, stejně tak jako u HTB init.
To mě přimělo zkusit jít vlastní cestou. Protože nemám moc rád csh skript a protože už dýl jsem se chtěl trochu naučit python, tak je to napsané v něm. Výsledek je zde:
HTB generátorVtipné je, že jsem ještě vůbec nezkoušel, jak to funguje. Nemám teď právě k dispozici počítač, kde by běželo víc rozhraní a víc klientů. Máte-li čas a chuť, zkuste to a popřípadě opravte chyby :)
Jinak skript sám má dvě části. První část převádí jednoduchou konfiguraci na stromeček skupin. Druhá z toho stromku generuje příkazy. V první části se berou jeden po druhém všichni klienti a rozdělí se do balíčků, podle společných atributů (upload, download, agregace, rozhraní). V balíčku navíc nemůže být více klientu, než jaká je agregace. Z těchto balíků se pak vytvoří uzly první úrovně a pod ně se vloží konkrétní uživatelé. Během tohoto procesu se všechny uzly i ty koncové automaticky číslují unikátním číslem. Toto číslo je pak využito při pojmenování tříd htb a navíc se jimi označují pakety v iptables.
Tiskni
Sdílej: