V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Skript pro zjednodušení QoS pomocí HTB stromu a iptables
Po letmém studiu HTB a způsobu jak ovlivňovat download ale i upload, jsem se snažil najít skript, který by z jednoduchého kofiguračního souboru vygeneroval příkazy pro tc. Vyzkoušel jsem HTB tools a podíval se, jak se kofiguruje HTB init, ale ani jedno se mi nezamlouvalo. HTB tools se z nějakého důvodu domníval, že nemám podporu HTB v jádře, ale i tak mi jeho konfigurace přišla zbytečně složitá, stejně tak jako u HTB init.
To mě přimělo zkusit jít vlastní cestou. Protože nemám moc rád csh skript a protože už dýl jsem se chtěl trochu naučit python, tak je to napsané v něm. Výsledek je zde:
HTB generátorVtipné je, že jsem ještě vůbec nezkoušel, jak to funguje. Nemám teď právě k dispozici počítač, kde by běželo víc rozhraní a víc klientů. Máte-li čas a chuť, zkuste to a popřípadě opravte chyby :)
Jinak skript sám má dvě části. První část převádí jednoduchou konfiguraci na stromeček skupin. Druhá z toho stromku generuje příkazy. V první části se berou jeden po druhém všichni klienti a rozdělí se do balíčků, podle společných atributů (upload, download, agregace, rozhraní). V balíčku navíc nemůže být více klientu, než jaká je agregace. Z těchto balíků se pak vytvoří uzly první úrovně a pod ně se vloží konkrétní uživatelé. Během tohoto procesu se všechny uzly i ty koncové automaticky číslují unikátním číslem. Toto číslo je pak využito při pojmenování tříd htb a navíc se jimi označují pakety v iptables.
Tiskni
Sdílej: