Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 208. brněnský sraz, který proběhne v pátek 25. dubna od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1.
Ve svém článku Getting Forked by Microsoft popisuje autor programu Spegel svoji nepříjemnou zkušenost s firmou Microsoft. Firma ho kontaktovala a zpočátku to vypadalo, že by mohlo jít o oboustranně prospěšnou spolupráci, autor tedy ochotně odpovídal na jejich otázky ohledně architektury programu a pomáhal jim ho zprovoznit. Následně komunikace ze strany Microsoftu utichla. Autor předpokládal, že zřejmě došlo ke změně priorit a firma
… více »Společnost Notion Labs stojící za softwarovou platformou pro spolupráci Notion (Wikipedia) oficiálně představila (YouTube) poštovního klienta Notion Mail. Aktuálně funguje pouze nad Gmailem.
Byla vydána nová verze 9.12 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Ubuntu 25.10 bude (𝕏) Questing Quokka (pátrající klokan quokka).
Ubisoft uvolnil zdrojové kódy softwaru Chroma pro simulaci barvosleposti pro vývojáře počítačových her. K dispozici jsou na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Defold (Wikipedie) je multiplatformní herní engine. Nejnovější verze je 1.10.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence vychází z licence Apache 2.0.
Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Skript pro zjednodušení QoS pomocí HTB stromu a iptables
Po letmém studiu HTB a způsobu jak ovlivňovat download ale i upload, jsem se snažil najít skript, který by z jednoduchého kofiguračního souboru vygeneroval příkazy pro tc. Vyzkoušel jsem HTB tools a podíval se, jak se kofiguruje HTB init, ale ani jedno se mi nezamlouvalo. HTB tools se z nějakého důvodu domníval, že nemám podporu HTB v jádře, ale i tak mi jeho konfigurace přišla zbytečně složitá, stejně tak jako u HTB init.
To mě přimělo zkusit jít vlastní cestou. Protože nemám moc rád csh skript a protože už dýl jsem se chtěl trochu naučit python, tak je to napsané v něm. Výsledek je zde:
HTB generátorVtipné je, že jsem ještě vůbec nezkoušel, jak to funguje. Nemám teď právě k dispozici počítač, kde by běželo víc rozhraní a víc klientů. Máte-li čas a chuť, zkuste to a popřípadě opravte chyby :)
Jinak skript sám má dvě části. První část převádí jednoduchou konfiguraci na stromeček skupin. Druhá z toho stromku generuje příkazy. V první části se berou jeden po druhém všichni klienti a rozdělí se do balíčků, podle společných atributů (upload, download, agregace, rozhraní). V balíčku navíc nemůže být více klientu, než jaká je agregace. Z těchto balíků se pak vytvoří uzly první úrovně a pod ně se vloží konkrétní uživatelé. Během tohoto procesu se všechny uzly i ty koncové automaticky číslují unikátním číslem. Toto číslo je pak využito při pojmenování tříd htb a navíc se jimi označují pakety v iptables.
Tiskni
Sdílej: