O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Skript pro zjednodušení QoS pomocí HTB stromu a iptables
Po letmém studiu HTB a způsobu jak ovlivňovat download ale i upload, jsem se snažil najít skript, který by z jednoduchého kofiguračního souboru vygeneroval příkazy pro tc. Vyzkoušel jsem HTB tools a podíval se, jak se kofiguruje HTB init, ale ani jedno se mi nezamlouvalo. HTB tools se z nějakého důvodu domníval, že nemám podporu HTB v jádře, ale i tak mi jeho konfigurace přišla zbytečně složitá, stejně tak jako u HTB init.
To mě přimělo zkusit jít vlastní cestou. Protože nemám moc rád csh skript a protože už dýl jsem se chtěl trochu naučit python, tak je to napsané v něm. Výsledek je zde:
HTB generátorVtipné je, že jsem ještě vůbec nezkoušel, jak to funguje. Nemám teď právě k dispozici počítač, kde by běželo víc rozhraní a víc klientů. Máte-li čas a chuť, zkuste to a popřípadě opravte chyby :)
Jinak skript sám má dvě části. První část převádí jednoduchou konfiguraci na stromeček skupin. Druhá z toho stromku generuje příkazy. V první části se berou jeden po druhém všichni klienti a rozdělí se do balíčků, podle společných atributů (upload, download, agregace, rozhraní). V balíčku navíc nemůže být více klientu, než jaká je agregace. Z těchto balíků se pak vytvoří uzly první úrovně a pod ně se vloží konkrétní uživatelé. Během tohoto procesu se všechny uzly i ty koncové automaticky číslují unikátním číslem. Toto číslo je pak využito při pojmenování tříd htb a navíc se jimi označují pakety v iptables.
Tiskni
Sdílej: