Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.1a linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení na blogu.
Po půl roce vývoje od vydání verze 47 bylo vydáno GNOME 48 s kódovým názvem Bengaluru. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Vypíchnout lze počáteční podporu HDR, nová výchozí písma Adwaita Sans a Adwaita Mono, přehrávač zvukových souborů Decibely, Pohodu v Nastavení (Digital Wellbeing), …
Engineering Open House v Red Hatu v Brně proběhne v pondělí 31. března [Facebook].
Byla vydána nová stabilní verze 7.2 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 134. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Eric Migicovsky, zakladatel společnosti Pebble, v lednu oznámil, že má v plánu spustit výrobu nových hodinek Pebble s již open source PebbleOS. Včera je představil a spustil předprodej: Core 2 Duo za 149 dolarů s dodáním v červenci a Core Time 2 za 225 dolarů s dodáním v prosinci.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.4. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Byla vydána Java 24 / JDK 24. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 24. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze jsou 8, 11, 17 a 21 a bude 25.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 42, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 15. dubna. Z novinek (ChangeSet) lze vypíchnout edici KDE Plasma Desktop nebo spin Cosmic. Vydán byl také Fedora Asahi Remix 42 Beta pro Apple Silicon.
Tohle je můj blog, psát tu občas budu o tom co se týká počítačů, KERNEL ULTRAS a nebo i o jiných tématech.
Včera jsem si přečetl zápisek o tom, jak beta Safari 4 dává acid 3 test, zkompiloval si čerstvé midori a webkit-gtk z svn a zjistil, že ho dává taky. Dneska mi to nedalo a jal sem se testovat všech svých 6 prohlížečů (Arora, Midori, Firefox 3, Epiphany, Konqueror 3.5.9 a Opera 9.50), jak se vytáhnou v acid 1, 2 a 3 testech a sunspider benchmarku. Je dokonáno, výsledky následují níže.
Na čem se testovalo?
Pentium III @ 1GHz, 512 MB RAM, Archlinux - jádro 2.6.25Co se testovalo?
* arora-git 20080620
* epiphany 2.22.2
* firefox 3.0
* konqueror 3.5.9
* midori-git 20080624
* opera 9.50
Jak to dopadlo?
Arora:
======
* sunspider: 61087.0ms +/- 1.2%
* acid 1: ANO
* acid 2: ANO
* acid 3: NE - zásek prohlížeče na 7/100
Epiphany:
=========
* sunspider: 18426.4ms +/- 3.0%
* acid 1: ANO
* acid 2: NE
* acid 3: NE - konec na 71/100
Firefox 3:
==========
* sunspider: 17390.8ms +/- 4.5%
* acid 1: ANO
* acid 2: ANO
* acid 3: NE - konec na 71/100
Konqueror 3.5.9:
================
* sunspider: test nemohl být dokončen kvůli neustálým chybovým hláškám
'skript způsobil, že KHTML neodpovídá'
* acid 1: ANO
* acid 2: ANO
* acid 3: NE
Midori:
=======
* sunspider: 12781.8ms +/- 2.6%
* acid 1: ANO
* acid 2: NE
* acid 3: ANO
Opera 9.50:
===========
* sunspider: 33174.4ms +/- 3.3%
* acid 1: ANO
* acid 2: ANO
* acid 3: NE - konec na 83/100
Pořadí (podle výsledků benchmarku sunspider):
---------------------------------------------
1. Midori (WebKit) - 12781.8ms
2. Firefox 3 (Gecko) - 17390.8ms
3. Epiphany (Gecko) - 18426.4ms
4. Opera 9.50 (Presto) - 33174.4ms
5. Arora (WebKit) - 61087.0ms
6. Konqueror (KHTML) - test nedokončen
A závěr?
WebKit jasně (ikdyž trochu těsně) vede a vidím v něm do budoucna velký potenciál. Konqueror z KDE 4.1 ho používá, Epiphany na něj přejde v příští nebo přespříští verzi, používají ho i jiné typy programů než jsou prohlížeče - např. svn verze FatRatu nebo Jabbim klienta.
Na závěr přihodím ještě kompletní výsledky a fotodokumentaci (pro nevěřící Tomeše) - 3.2 MB .tar.gz. A uplně dole jsou pak dva screenshoty vítěze (vloženo na abíčko, takže se nestane, že by za čas zmizli).A to je konec přátelé, nashle zas někdy příště ...
Tiskni
Sdílej:
A proc arora dava acid2 a nedava acid3 a u midori je to obracene? Nejspis to bude tim, ze v midori mam jen den starou svn verzi webkitu (a arora pouziva QWebKit z Qt 4.4 kterej muze bejt mesic starej nebo i starsi) a ta je zjevne optimalizovana aby dosahla v acid 3 testu 100/100 at to stoji co to stoji - viz testovaci verze safari 4, byl bych vdecny autorovi zapisku, kdyby zkusil jak dopadne acid 2 test. Verim ze v nejakym pozdejsim release se to stabilizuje a pudou vsechny verze testu.
Hlavni smysl testu a pak zapisku bylo - 1. webkit se ted hodne nasazuje, ma potencial a hodne se o nem mluvi. 2. byl sem zvedavej jak to cely dopadne, druhy misto pro ff3 bylo prijemny prekvapeni (pred cca mesicem sem zkousel nektery z tech testu na ff2 a to se nedalo srovnat, nektery se ani nedokoncili a jiny trvali vecnost, navic sem ff2 uz odinstaloval a nechtelo se mi ho davat zpatky, proto v tomhle novym testu chybi) 3. trochu popichnout pt, asi ma jinej firefox nez vsichni ostatni, kdyz mu porad vyhrava tyhle benchmarky ...
trochu popichnout pt, asi ma jinej firefox nez vsichni ostatni, kdyz mu porad vyhrava tyhle benchmarkyVždyť ti vyšlo to samé co mě. Pouze jsem netestoval nedostupnou verzi Safari 4 v době, kdy jsem ten test dělal. A pokud už to někdo dělal, tak měl zařadit i vývojovou verzi Firefoxu. Takhle je vidět účelovost. Mimochodem, Gecko je nasazeno více než WebKit a mluví se o něm také více. :)...
A WebKit je na linuxu a windows novinka + je celkem svizny + ma docela velkej potencial do budoucna, proto to nadseni z nej. Uz po prvnich zpravickach ze se WebKit otevrel a bude se slucovat s KHTML me to zacalo zajimat.
A muj soukromej nazor je, ze bez WebKitu a IE 7 a 8 by firefox usnul na vavrinech jako kdysi IE 6. Konkurence je potreba ...Tohle byl test zamerenej na acid a sunspider (a pohlazeni tomesovo ega proti srsti tim, ze 'jeho' firefox je az druhej v tech tolik opevovanejch umelejch testech)Ale aspoň je Firefox 3 nejrychlejší z použtelných a nejpoužívanějších stabilních verzí prohlížečů. Je to trošku zvláštní testovat nějakou neveřejnou betu Safari 4 a vynechat vývojové verze Firefoxu 3.1, které již WebKit v rychlosti opět dohánějí a třeba zase i předeženou. Vývojáři Gecka o tom už mluvili, že jejich optimalizace nekončí a nasadí další zlepšováky. Jestli si tu někdo honí ego, tak jsi to jedině ty. Je to trochu pitomé hladit si ego testováním nesouměřitelných závodníků, a pak ještě dodat, že to není na reálný používání. Tak až budeš mít relevantní závěr z něčeho, co mohou lidi reálně používat, tak napiš relevantnější zápisek.
Srovnaval sem to co sem mel aktualne po ruce, na vyvojovou verzi FF se jeste podivam (nejdriv si radsi zazalohuju profil ty stabilni) a az se objevi v testing repozitari kde 4.1 tak i na novej Konqueror. Linuxove prohlizece pouzivajici WebKit (Arora a Midori) sice funkcema jeste neoplyvaji (jsou to teprv alpha verze a nic lepsiho zatim neni, Konqueror a Epiphany s WebKitem ve vychozi konfiguraci teprv prijdou) ale jadro samotny je kvalitni a to se taky ukazalo. A v testu byly dve ruzny verze WebKitu, dve ruzny verze Gecka, KHTML a Presto. Az na WebKit vsechno bezne dostupne verze (FF 3.0, Opera 9.50, Epiphany z gnome 2.22, Konqueror z KDE 3.5.9), ale jak uz sem rek, ostrou verzi prohlizece pro WebKit zatim nemame, ackoliv ostra verze jadra jako takovyho dostupna je (at uz jako soucast Qt 4.4 nebo samostatne).
WebKit je proste tady a melo by se to vzit na vedomi. Vykonostne je na tom dost dobre a to ze zatim nema poradnej prohlizec kterym by se obalil je jen otazka casu. Budu ho dal sledovat a prinaset provokativni vysledky z nestranych testu (mozna nejsou kompletni, neni tam 6 verzi od 12 prohlizecu, ale ty cisla z prstu vycucany rozhodne nejsou, namitku ze chybi vyvojova verze FF beru, pokud ho rozchodim bez problemu tak ho zaradim. Stejne tak dalsi, ale Safari nechodi pod linuxem a kvuli Konqueroru se mi cely KDE 4.1 kompilovat nechce, navic kdyz ma za mesic oficialne vyjit. To nam vyber prohlizecu k pridani do testovaci sestavy trochu zuzuje).Jo, presne tohle sem cekalNo jo, ale stabilní Gecka a nestabilní WebKit z různých období. To jsou srovnání jako hrušky a jabka.![]()
Srovnaval sem to co sem mel aktualne po ruce, na vyvojovou verzi FF se jeste podivam (nejdriv si radsi zazalohuju profil ty stabilni) a az se objevi v testing repozitari kde 4.1 tak i na novej Konqueror. Linuxove prohlizece pouzivajici WebKit (Arora a Midori) sice funkcema jeste neoplyvaji (jsou to teprv alpha verze a nic lepsiho zatim neni, Konqueror a Epiphany s WebKitem ve vychozi konfiguraci teprv prijdou) ale jadro samotny je kvalitni a to se taky ukazalo. A v testu byly dve ruzny verze WebKitu, dve ruzny verze Gecka
No jo, ale stabilní Gecka a nestabilní WebKit z různých období. To jsou srovnání jako hrušky a jabka.
Testuju co mam po ruce. Do druhyho testu sem pridal vyvojovou verzi FF, a to na tvoji zadost. Hlavne ze ty nesrovnavas jabka s hruskama (mozna dokonce orechy s melounama).
... testovat nějakou neveřejnou betu Safari 4 ...A to pisu kde? To delal ten jehoz zapisek me inspiroval k provedeni testu. Ja testoval verejne dostupnej WebKit (dve verze, ta novejsi mohla bejt shodna s tou ktera byla pouzita i v ty bete Safari 4, ta druha byla z Qt 4.4 kterou pouziva napr. FatRat pro vykrelesni stranek s vysledkem vyhledavani torrentu nebo jabbim klient pro vykreslovani zprav a taky Konqueror v bete KDE 4.1) a prohlizece Arora a Midori (jeste by byla moznost prelozit Epiphany proti WebKitu, to pro priste asi taky zkusim, ve verzi 2.24 nebo 2.26 uz bude WebKit vychozi jadro). Ono totiz Safari na linuxu zatim nebeha (nepocitam windowsovou verzi pod wine, ale tam by byla nejaka ztrata vykonu).
Procpak se neprihlasujes? Nesouvisi to treba s tim, ze tu par lidi paroduje tvuj avatar, stejne jako to delaji s tim tomesovym ... ?
Bude mozno provozovat Epiphany s Geckem i WebKitem nebo aspon mit dve ruzny verze ktery by slo mit instalovany vedle sebe?Určitě ano. U kompilace je přepínač, kterým se volí jádro.
Jak sem linej tak bych si snad radsi i pockal nez tam bude v pristi verzi ten WebKit 'by default' ...WebKit je v Epiphany defaultně už teď, jen některé distribuce(ano, šup kopku hnoje na Ubuntu) vyčkávají. Ale jak už jsem se ptal, až bude zakomponován WebKit tak co? Je to tak týden zpátky co jsem testoval Epiphany s Geckem i WebKitem(noční build) a rychlost vykreslování stránek je momentálně větší v Epiphany s Geckem(Podařilo se vůbec někomu najít ještě něco rychlejšího než Epiphany s Geckem a teda krom linksu?Konqueror s KHTML mu docela šlape na paty, ale pořád to není to pravé ořechové). Je dost možné, že jsem měl jen něco shnilého v systému a nebo jsem jen při překladu použil nějaké nešťastné volby, ale spíš bych řekl, že ne.
Optimalizace chteji cas.Tak, tak. Ani Linus nesepsal Linux přes noc…takže si ještě počkám co vykouzlí.
Ted je to jeste optimalizovany na Gecko, pres noc se to nepredela.Pozor, optimalizace jádra pro daný prohlížeč s tím nemá co dělat, protože jsem zkoušel i ten jejich demo prográmek(
GtkLauncher
) a rozdíl mezi ním a Epiphany s WebKitem byl nepostřehnutelný.
zajímavý
Konqueror 3.5.9: ================ * sunspider: test nemohl být dokončen kvůli neustálým chybovým hláškám 'skript způsobil, že KHTML neodpovídá'ehm, to se dá triviálně vypnout ...
Konqueror a epiphany s webkitem se odkladaji na neurcito, do jedny z dalsich verzi testu.
Uvidime co z toho vyleze, nepredpokladam ale ze firefox vyhraje (kdyby mi pt mel rict 'ja sem ti to prece rikal' tak to by byla pro me potupa takrka smrtelna).