Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Viděl jsem ve zprávách kus rozhovoru s Rathem. Žádá po VZP (proč ne po jiných ZP?), aby zkrotila své revizní lékaře a ti začali racionálně schvalovat léky (čti přestali schvalovat). Jelikož jde o případy, na které chybí tabulky, jedná se často o jedinou naději lidí na udržení zdraví či života. Ale Rath žádá ušetřit několik set miliónů až miliardu. Na druhou stranu ale nehodlá porušovat volební lži, promiňte chtěl jsem říci sliby, ČSSD na bezplatné zdravotnictví. Tudíž léky na chřipku budeme mít všichni zdarma a kdo bude bojovat s nějakou vzácnou chorobou, má smůlu. Taky máte ten pocit, že tahle země jde totálně do ****lu? Zlatý Kocourkov.
Už jsem to nakousl minule, našel jsem místo, kde se neoptimálně pracuje s databází. Vyřešeno, načítaní rubrik by mělo být o 30-40% rychlejší. Třeba si té půlsekundy někdo všimne. Povedlo se mi naimplementovat vše, co jsem v minulém zápisu zmínil. V bugzille najdete i ukázky SQL, jak šel čas.
Teď mám konečně zapnuty logy JDBC ovladače, takže krásně vidím, kde se co děje. Tudíž mám šanci optimalizovat další úseky. Už teď vidím důvod, proč abíčko tak dlouho startuje.
Tohle už je akt zoufalství, pro nazávislého pozorovatele by to byla spíše ale groteska. Objednal jsem si bezpečnostní dveře, současná futra jsou vypouklá, ale firma tvrdila, že to nevadí, že dělají dveře na míru. Při instalaci po dvou měsících ale jaksi nešla zavřít, tudíž musí vyměnit zárubeň. Dneska přišli technici, začali bourat a najednou stříkala z podlahy voda. Trefili se do topení. Než jsme našli správný ventil a klíč, vytopili jsme přízemí a sklep.
Od té doby marně volám a hledám instalatéra, který by dokázal opravit plastovou trubku. Každý mi řekne, že tohle neumí. Trubka je zelená, prý z nějakého síťového polyetylenu, asi rehau.
Právě jsem si zkušebně zapnul logování SQL dotazů a mé černé představy se naplnily. Opravdu je načítání rubrik velmi neefektivní a pomalé. Viz bug 337. Z fleku mě napadl jedna optimalizace (o které přemýšlím ve skutečnosti už nějakou dobu), ale ta pomůže jen z části. A jelikož více hlav více ví, chci vás poprosit o radu. Třeba mi poradíte.
Po delší době jsem se zase dostal k programování Abíčka. Konečně jsem zvítězil nad MySQL 4.1, ten upgrade mě stál hodně sil, času i nervů. Příště už zvolím jinou databázi. Zajímá-li vás, kterých 12 chyb jsem opravil, čtěte dále.
Asi největším letošním překvapením pro mně je neúspěch FAQ. Idea je perfektní - opakující se otázky budou zodpovězeny ve FAQ a lidé je průběžně budou vylepšovat. Díky preferenci v hledání se sníží frekvence těchto otázek a pokud někdo otázku přesto zadá, místo dlouhého vysvětlení mu do odpovědi dáte jen link na příslušný FAQ.
Tenhle koncept vypadá perfektně. Bohužel ale nefunguje v praxi. Počet zodpovězených otázek mimo tým by se dal spočítat na prstech jedné ruky. Kde je chyba? Třeba slovník se neustále rozrůstá přes všechny jeho chyby. Já to nechápu. Poradíte?