Společnost CORSAIR podporuje svůj systém iCUE LINK pouze ve Windows a macOS. Jak jej ovládat v Linuxu? OpenLinkHub (GitHub) je open source linuxové rozhraní k iCUE LINK. Z webového rozhraní na adrese http://localhost:27003 lze ovládat RGB osvětlení, rychlost ventilátorů, nastavovat klávesnice, myši, headsety…
Ve funkci koordinátora k bitcoinové kauze skončil bývalý ústavní soudce David Uhlíř. Informaci, kterou zveřejnil Deník N, potvrdila Radiožurnálu ministryně spravedlnosti Eva Decriox (ODS). Uvedla, že odchod byl po vzájemné dohodě. „Jeho mise je ukončená, auditní procesy se už povedlo nastavit,“ řekla. Teď má podle ministryně další kroky podniknout policie a státní zastupitelství. Koordinátorem jmenovala ministryně Uhlíře 19. června.
Byla vydána nová verze 25.07.26 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Pokud to někoho zajímá, nechť ráčí vstoupit.
Významnou změnou je refactoring anket, který si dokonce vyžádal zásah do schématu databáze. Díky němu je načítání anket trošku rychlejší. Zajímavější jsou ale nové možnosti. Například je možné zjistit, kolik lidí skutečně hlasovalo, počet hlasů se nerovná počtu hlasujících. Takže můžeme zase povolit ankety s více možnostmi. Jen doufám, že si pak někdo nebude stěžovat, že součet je více než 100% .
Dále je možné vkládat ankety ke článkům i zápisům blogů, anketa může mit i jedinou volbu. Výpis anket je přehlednější a obsahuje i informace o komentářích. Novinkou je i RSS pro ankety.
Další část změn se točí kolem blogů. Za prvé už není možné smazat zápis, pokud k němu přidal někdo jiný komentář. Motivace: už jsme přišli o spoustu zajímavého obsahu. Dále jsem přidal hodnocení zápisů, podobně jako u článků. Může to být kromě diskusí dalším faktorem zpětné vazby pro autory blogů. Dále jsem přidal stránku se stručným přehledem zápisů, ideální pokud si chcete zjistit, co zde vyšlo a nechcete číst jejich texty.
Poslední novinkou je generátor databáze pro vývojáře abíčka. Snad už zítra uvolním veškeré zdrojáky. Otázkou ještě zůstává, jak budu řešit komunikaci s dalšími vývojáři. Zda máme použít existující fórum, nebo vytvořit speciální určené jen pro zdrojáky.
Seznam opravených chyb: 69, 333, 340, 342, 351, 366, 368.
Tiskni
Sdílej:
Pokud jde o "staré" příspěvky, tak v off-line verzi snad nejsou? smazané Ať nás více poznáme velikost jistých zdejších lidí?