V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Ráno jsem na server nahrál aktuální verzi. Ta je převážně bugfixoidní, nicméně přináší i spoustu zajímavých vylepšení. A nejen ode mně
Papírek se změnami (jinak zapomenu, co jsem změnil) je pěkně dlouhý, tak začnu v originálním časovém sledu. Nejdříve jsem opravil ampersandy v externích URL. Je celkem běžné, že ampersand v URL nebývá nahrazen entitou a my pak kvůli tomu neprocházíme validací HTML. Teď to tedy opravuji, nejen u externích zdrojů, ale i u zpráviček. Robert si také pohrál s šablonami a říká, že naše šablony by měly být 100% validní.
Výbornou změnu nám přichystal Filip Jirsák. Ten mi z vlastní iniciativy poslal opravu javascriptu, takže formátovací tlačítka teď umí pracovat s výběrem. Prostě stejně jako v textovém procesoru označíte text, kliknete na I a text se uzavře do značky italic! Prostě nádhera. K tomu se kurzor vrátí nikoliv na konec textu, ale tam, kde byl. Díky Filipe!
Následují dvě drobné opravy z požadavků na správce. Nově se nezobrazuje nadpis Odpovědi pod otázkou, na kterou ještě nikdo neodpovídal. Také jsem přejmenoval nadpis Zde můžete provádět své úpravy na Váš komentář. A poslední je moje iniciativa, kdy mi přišlo u náhledu zbytečné zobrazovat komentovaný příspěvek. IMHO těch informací tam bylo přiliš.
Dále jeden nejmenovaný návštěvník, kterého ještě nikdo nikdy neviděl , si chtěl založit blog. Leč díky drobnému překlepu v regulárním výrazu se mu nechtěl zobrazit. S jedním písmenkem jako názvem blogu jsem holt nepočítal. Teď už jo.
Také jsem prodloužil délku úryvku zprávičky v RSS. Nově by se mělo zobrazovat tuším prvních 17 slov. Enjoy.
Další změnu uvidíte u slovníku. Trochu jsem si pohrál, přečetl dokumentaci k String.compareTo() a přešel ke java.text.Collator. Co to znamená? Že se konečně budou třídit pojmy dle české abecedy! A neberu ohled na malá/velká písmenka.
Měl jsem včera diskusi s Yetim na téma slovníku. Současný stav je vzdálen od ideálu. Zřejmě mi nezbyde nic jiného, než Abíčko propojit s nějakým SCM. Současný koncept záznamů různých vlastníků je už překonaný, wiki-way, kdy každý edituje cokoliv a změny jsou přístupné přes revize, je mnohem lepší. Koneckonců srovnejte hardware a ovladače, které jsou od začátku kolektivně vlastněny.
Dále jsem snad konečně vyřešil záhadné NullPointerExceptiony týkající se formátování datumů. Tipuji na problém současného přístupu více vláken, takýe jsem všechny SimpleDateFormattery synchronizoval. Dle testů je dopad ny výkonnost zanedbatelný.
Nelíbilo se mi, že na titulní stránce jsem viděl známku, nikoliv však počet hlasů. Takže je tam teď title nad hodnotou známky. Stačí přejet myší.
Poslední oprava potěší Roberta, fixnul jsem tam totiž chybku v popisu souvisejících odkazů a zdrojů. A trošku jsem to zefektivnil. A to je vše, přátelé. Tadýtadýtáááá.
Tiskni
Sdílej:
A poslední je moje iniciativa, kdy mi přišlo u náhledu zbytečné zobrazovat komentovaný příspěvek. IMHO těch informací tam bylo přiliš.Tuhle věc bych ponechal. Právě při náhledu si často kontroluji, jestli všechny moje reakce sedí přesně tak, jak jsem zamýšlel.