Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Už jsem začal pomalu analyzovat hlasy z ankety. Vyhýzel jsem dvojité hlasy (nejspíše dvojité odeslání formuláře) a prázdné hlasy. Teď hledám vícenásobné hlasy. První primitivní filtr je podle emailových adres, celkem 58 duplikátů. Zřejmě jsou někteří jedinci zapomnětliví, když si hlasování třeba po devíti dnech zopakovali.
Ve čtvrtek chceme provést online losování výherců. Zveřejním zašifrovaný soubor s ořezanými emailovými adresami (z domény tam zůstane jen první znak). Heslo bude až do vylosování neznámé. Do diskuse ke článku přidáme komentář s výhrou a vy nám do komentáře navrhnete číslo od nuly až po počet losovaných. Člověk na tomto řádku se stává výhercem. Bude se brát první komentář, nicméně pokud tento člověk už jednou vybral výherce, další jeho návrhy budou ignorovány.
Po skončení losování budou zveřejněny emailové adresy výherců (s ochranou proti spambotům) a heslo k odšifrování souboru. Snadno si pak ověříte, že výherci sedí. Protože však adresy budou ořezány, nebude možné je použít pro spamování.
Co ale nemám rozmyšleno, je způsob šifrování. Co je dostatečně bezpečné proti rozlousknutí hesla a přitom veřejně dostupné? Mě napadá PGP. Jiné návrhy?
Tiskni
Sdílej:
Jiné návrhy?Nestačil by jenom md5 souboru, a soubor zveřejnit až po losování?
Od kdy do kdy bude možné ve čtvrtek hlasovat? V práci se k netu nedostanu 12 hodin.
No jenom doufám, že člověk není na tolikátém řádku, kolikátý hlasoval
taky si říkáte, že byste už konečně mohli jednou něco vyhrát?Jo, to jo...
Hehe, to dost. To by se asi dost omezily flamy na tomhle serveru ... někteří by totiž vzteky sežrali klávesnici :o))
Spousta lidí má adresu tvaru jmeno.prijmeni@neco. Proč by se mělo zveřejňovat, že hlasovali v nějaké anketě?Adresy budou ještě více "vyhvězdičkovány".
Místo toho bych do toho souboru dal hashe plných e-mailových adres nebo i něčeho dalšího. Pak si každý bude moci zkontrolovat, jestli jste nepodváděli a jestli je v tom seznamu přítomen.Jakmile by to někdo rozkódoval, měl by všechny adresy k dispozici.
kdybyste chtěli podvádět tak vám v tom nikdo nezabrání - vždycky můžete ten první komentář napsat vy.Na to bychom si museli založit novou identitu, což by bylo asi z jejího ID a absence jiných příspěvků zřejmé.