Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Chci si koupit videokameru, což je pro mně pole neorané. Budu ji mít na záznam rodinných událostí, nepotřebuji žádné špičkové vymoženosti. Na druhou stranu jsem se naučil nekupovat low end, vetšinou se brzy rozpadne. Co byste mi doporučili? Má cenu brát mini-DV kamery nebo je to už minulost? A co DVD či HDD kamery, nejsou zatím na samém začátku vývojového cyklu a tedy buď nedoladěné či předražené? S jakou značkou máte dobré zkušenosti? Na co si mám dávat pozor? Vyplatí se 3CCD? A co optický stabilizátor? Jak je to s podporou Linuxu? Díky za vaše rady.
Omlouvám se za stručnost, ale nemám moc času. Největší změnou je přepis různých cache v abíčku, kód je teď modulárnější a snáze je možné napsat či nakonfigurovat jinou implementaci. Zároveň jsem hned nasadil Whirlycache místo současné postavené nad synchronizovanou LinkedHashMapou. Nová knihovna by podle popisu měla mít výrazně lepší chování v prostředí s více současnými uživateli, což abíčko bezesporu je. Spouštěl jsem nově napsané load testy a neviděl jsem problém funkčnosti, vyloučit jej ale nemohu, takže zaznamenáte-li podivné chování, dejte mi prosím vědět.
Změn mám opravdu hodně, věřím, že se vám budou líbit. Ale také tu mám prosbu o pomoc s jednou chybou projevující se u konqueroru.
Celé abclinuxu už pár minut běží pod UTF-8. Důvodem byly problémy při komunikaci s databází a nutnost nasadit aktuální verzi jetty. Touto změnou se vyřešily chyby 523 (illegal mix of collations při hledání URL v databázi) a 581 (softwarové alternativy s českými znaky taky vyhazovaly stejnou chybu). Zároveň jsem splnil i bug 604 (přejít u WAPu na UTF). Doufám, že změna nezpůsobí nikomu potíže a že v roce 2007 už žádnému prohlížeči nebude kódování UTF dělat potíže.
František Hucek z Linuxsoftu napsal seriál o Linuxu a protlačil jej na novinky.cz. Skvělá práce!
Minulý týden jsem udělal anketu na téma darů charitativním organizacím. Dnes se vás zeptám, zda nějak přispíváte (nemyslím finančně) nějaké veřejně prospěšné organizaci.