Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Začaly mi chodit potvrzení od organizací, kterým jsem loni přispěl. A tak mě napadlo udělat anketu, jak jsou na tom s charitou ostatní čtenáři.
Tiskni
Sdílej:
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
A ted pojdme za hranice. Ve svete je spousta problemu a trpicich lidi, kteri marne cekaji na pomoc svych vlad.Vidím to, co lidi přitahuje na možnosti (nebo pocitu) zachraňovat svět. Léčit lepru, krmit děti v Africe, adoptovat na dálku, ... Ale stačí mi rozhlédnout se po daleko bližších věcech a vždycky se najde něco nebo někdo, kdo by mohl využít nějakou pomoc. Vždycky, když nás popadne záchvat filantropie, podívám se na mapu městské čtvrti. Minule jsme zašli do kojeneckého domova, kde nám řekli, že mají akutní nedostatek takových těch dudlíkových lahví a jakéhosi druhu plenek. Tak jsme několikrát zajeli do Makra a narvali auto krabicemi. Nebylo to úplně levné, ale ani nijak děsně drahé. Ústav pak za ušetřené peníze nechal tuším opravit parapety u oken. Je sice pravda, že i děti v tom nejchudším kojeneckém ústavu v ČR se pravděpodobně mají lépe než spousta jiných dětí různě po světě, ale na druhou stranu alespoň vím, že byly moje peníze do posledního halíře využity přesně na to, co bylo v tu chvíli potřeba. Nic z toho nespolkla administrativa a zprostředkovatelská režie. I když žádné z těch dětí by i bez flašek na mlíko nikdy netrpělo kvůli hladomoru, tak mně stačí začínat u "malých ryb".