Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Začaly mi chodit potvrzení od organizací, kterým jsem loni přispěl. A tak mě napadlo udělat anketu, jak jsou na tom s charitou ostatní čtenáři.
Tiskni
Sdílej:
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
A ted pojdme za hranice. Ve svete je spousta problemu a trpicich lidi, kteri marne cekaji na pomoc svych vlad.Vidím to, co lidi přitahuje na možnosti (nebo pocitu) zachraňovat svět. Léčit lepru, krmit děti v Africe, adoptovat na dálku, ... Ale stačí mi rozhlédnout se po daleko bližších věcech a vždycky se najde něco nebo někdo, kdo by mohl využít nějakou pomoc. Vždycky, když nás popadne záchvat filantropie, podívám se na mapu městské čtvrti. Minule jsme zašli do kojeneckého domova, kde nám řekli, že mají akutní nedostatek takových těch dudlíkových lahví a jakéhosi druhu plenek. Tak jsme několikrát zajeli do Makra a narvali auto krabicemi. Nebylo to úplně levné, ale ani nijak děsně drahé. Ústav pak za ušetřené peníze nechal tuším opravit parapety u oken. Je sice pravda, že i děti v tom nejchudším kojeneckém ústavu v ČR se pravděpodobně mají lépe než spousta jiných dětí různě po světě, ale na druhou stranu alespoň vím, že byly moje peníze do posledního halíře využity přesně na to, co bylo v tu chvíli potřeba. Nic z toho nespolkla administrativa a zprostředkovatelská režie. I když žádné z těch dětí by i bez flašek na mlíko nikdy netrpělo kvůli hladomoru, tak mně stačí začínat u "malých ryb".