Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Začaly mi chodit potvrzení od organizací, kterým jsem loni přispěl. A tak mě napadlo udělat anketu, jak jsou na tom s charitou ostatní čtenáři.
Tiskni
Sdílej:
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
A ted pojdme za hranice. Ve svete je spousta problemu a trpicich lidi, kteri marne cekaji na pomoc svych vlad.Vidím to, co lidi přitahuje na možnosti (nebo pocitu) zachraňovat svět. Léčit lepru, krmit děti v Africe, adoptovat na dálku, ... Ale stačí mi rozhlédnout se po daleko bližších věcech a vždycky se najde něco nebo někdo, kdo by mohl využít nějakou pomoc. Vždycky, když nás popadne záchvat filantropie, podívám se na mapu městské čtvrti. Minule jsme zašli do kojeneckého domova, kde nám řekli, že mají akutní nedostatek takových těch dudlíkových lahví a jakéhosi druhu plenek. Tak jsme několikrát zajeli do Makra a narvali auto krabicemi. Nebylo to úplně levné, ale ani nijak děsně drahé. Ústav pak za ušetřené peníze nechal tuším opravit parapety u oken. Je sice pravda, že i děti v tom nejchudším kojeneckém ústavu v ČR se pravděpodobně mají lépe než spousta jiných dětí různě po světě, ale na druhou stranu alespoň vím, že byly moje peníze do posledního halíře využity přesně na to, co bylo v tu chvíli potřeba. Nic z toho nespolkla administrativa a zprostředkovatelská režie. I když žádné z těch dětí by i bez flašek na mlíko nikdy netrpělo kvůli hladomoru, tak mně stačí začínat u "malých ryb".