Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Začaly mi chodit potvrzení od organizací, kterým jsem loni přispěl. A tak mě napadlo udělat anketu, jak jsou na tom s charitou ostatní čtenáři.
Tiskni
Sdílej:
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
A ted pojdme za hranice. Ve svete je spousta problemu a trpicich lidi, kteri marne cekaji na pomoc svych vlad.Vidím to, co lidi přitahuje na možnosti (nebo pocitu) zachraňovat svět. Léčit lepru, krmit děti v Africe, adoptovat na dálku, ... Ale stačí mi rozhlédnout se po daleko bližších věcech a vždycky se najde něco nebo někdo, kdo by mohl využít nějakou pomoc. Vždycky, když nás popadne záchvat filantropie, podívám se na mapu městské čtvrti. Minule jsme zašli do kojeneckého domova, kde nám řekli, že mají akutní nedostatek takových těch dudlíkových lahví a jakéhosi druhu plenek. Tak jsme několikrát zajeli do Makra a narvali auto krabicemi. Nebylo to úplně levné, ale ani nijak děsně drahé. Ústav pak za ušetřené peníze nechal tuším opravit parapety u oken. Je sice pravda, že i děti v tom nejchudším kojeneckém ústavu v ČR se pravděpodobně mají lépe než spousta jiných dětí různě po světě, ale na druhou stranu alespoň vím, že byly moje peníze do posledního halíře využity přesně na to, co bylo v tu chvíli potřeba. Nic z toho nespolkla administrativa a zprostředkovatelská režie. I když žádné z těch dětí by i bez flašek na mlíko nikdy netrpělo kvůli hladomoru, tak mně stačí začínat u "malých ryb".