Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Snažím se vyřešit bug #2 - přílohy do dotazů. Musel jsem kvůli tomu předělat kompletně způsob ukládání příloh (což bude znamenat migraci dat a několika minutovou odstávku Abíčka při nasazení). Nicméně když jsem konečně začal pracovat na samotné chybě, narazil jsem na koncepční problém - políčko formuláře typu file.
Uvažoval jsem, že k formuláři přidám další políčko, kam budete moci vybrat soubor, který se uloží zároveň s komentářem či dotazem. Jenže Abíčko má všechny tyto formulářové vícekrokové, nejdříve zadáte obsah, zobrazí se vám náhled a teprve druhým odesláním se obsah uloží do databáze. Funguje to tak, že se znovu zobrazí stejný formulář, jen nastavím jako defaultní hodnotu data, která jste zadali. Problém je, že pokud je políčko typu file, pak tento postup nefunguje. A představa, že byste museli opět vybrat soubor, se mi vůbec nelíbí. Existuje nějaké řešení nebo budu muset změnit postup, jak přikládat soubory ke komentářům?
Tiskni
Sdílej:
/etc/passwd
nemá (z bezpečnostního hlediska) žádný praktický smysl. Žádné tajné údaje tam nejsou. Proč nemůžete (a to není jen o vás osobně, to je obecný povzdech) napsat "získat obsah jakéhokoli souboru (který má daný uživatel právo číst)"? Nezní to dost strašidelně? A proč, když už to mermomocí chcete demonstrovat na konkrétním příkladu, použijete zrovna soubor, u kterého to ani trochu nevadí?
~/.gnupg/secring.gpg
nebo nějaký ten .p12 soubor by byly zajímavější. C:\Documents and Settings\Administrator\user.dat
, to by byla sázka na jistotu