Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Snažím se vyřešit bug #2 - přílohy do dotazů. Musel jsem kvůli tomu předělat kompletně způsob ukládání příloh (což bude znamenat migraci dat a několika minutovou odstávku Abíčka při nasazení). Nicméně když jsem konečně začal pracovat na samotné chybě, narazil jsem na koncepční problém - políčko formuláře typu file.
Uvažoval jsem, že k formuláři přidám další políčko, kam budete moci vybrat soubor, který se uloží zároveň s komentářem či dotazem. Jenže Abíčko má všechny tyto formulářové vícekrokové, nejdříve zadáte obsah, zobrazí se vám náhled a teprve druhým odesláním se obsah uloží do databáze. Funguje to tak, že se znovu zobrazí stejný formulář, jen nastavím jako defaultní hodnotu data, která jste zadali. Problém je, že pokud je políčko typu file, pak tento postup nefunguje. A představa, že byste museli opět vybrat soubor, se mi vůbec nelíbí. Existuje nějaké řešení nebo budu muset změnit postup, jak přikládat soubory ke komentářům?
Tiskni
Sdílej:
/etc/passwd
nemá (z bezpečnostního hlediska) žádný praktický smysl. Žádné tajné údaje tam nejsou. Proč nemůžete (a to není jen o vás osobně, to je obecný povzdech) napsat "získat obsah jakéhokoli souboru (který má daný uživatel právo číst)"? Nezní to dost strašidelně? A proč, když už to mermomocí chcete demonstrovat na konkrétním příkladu, použijete zrovna soubor, u kterého to ani trochu nevadí?
~/.gnupg/secring.gpg
nebo nějaký ten .p12 soubor by byly zajímavější. C:\Documents and Settings\Administrator\user.dat
, to by byla sázka na jistotu