Design (GitHub) je 2D CAD pro GNOME. Instalovat lze i z Flathubu. Běží také ve webovém prohlížeči.
Příspěvek na blogu herního enginu Godot představuje aplikaci Xogot přinášející Godot na iPad a iPhone. Instalovat lze z App Storu. Za Xogotem stojí Miguel de Icaza (GitHub) a společnost Xibbon.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za březen (YouTube).
ESP-IDF (Espressif IoT Development Framework), tj. oficiální vývojový framework pro vývoj aplikací na mikrokontrolérech řady ESP32, byl vydán v nové verzi 6.0. Detaily na portálu pro vývojáře.
DeepMind (Alphabet) představila novou verzi svého multimodálního modelu, Gemma 4. Modely jsou volně k dispozici (Ollama, Hugging Face a další) ve velikostech 5-31 miliard parametrů, s kontextovým oknem 128k až 256k a v dense i MoE variantách. Modely zvládají text, obrázky a u menších verzí i audio. Modely jsou optimalizované pro běh na desktopových GPU i mobilních zařízeních, váhy všech těchto modelů jsou uvolněny pod licencí Apache 2.0. Návod na spuštění je už i na Unsloth.
Cursor (Wikipedie) od společnosti Anysphere byl vydán ve verzi 3. Jedná se o multiplatformní proprietární editor kódů s podporou AI (vibe coding).
Průkopnická firma FingerWorks kolem roku 2000 vyvinula vícedotykové trackpady s gesty a klávesnice jako TouchStream LP. V roce 2005 ji koupil Apple, výrobu těchto produktů ukončil a dotykové technologie využil při vývoji iPhone. Multiplatformní projekt Apple Magic TouchstreamLP nyní implementuje funkcionalitu TouchStream LP na současném Apple Magic Trackpad, resp. jejich dvojici. Diskuze k vydání probíhá na Redditu.
Byla vydána nová verze 10.3 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Přináší řadu bezpečnostních oprav, vylepšení funkcí a oprav chyb.
Cloudflare představil open source redakční systém EmDash. Jedná se o moderní náhradu WordPressu, která řeší bezpečnost pluginů. Administrátorské rozhraní lze vyzkoušet na EmDash Playground.
Bratislava OpenCamp 2026 zverejnil program a spustil registráciu. Štvrtý ročník komunitnej konferencie o otvorených technológiách prinesie 19 prednášok na rôzne technologické témy. Konferencia sa uskutoční v sobotu 25. apríla 2026 v priestoroch FIIT STU v Bratislave.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Napsal jsem jednu funkci na vaši žádost - přímé publikování odložených zápisků bez nutnosti jít skrze editaci. Dále jsem posunul akce pro majitele blogu až na samý vršek pravého vnořeného sloupce. Výhoda je zřejmá, tyto akce již nebudete muset hledat někde hluboko v menu. Nevýhoda je, že se zobrazí, jen když jste přihlášeni. V původní verzi se aspoň objevil odkaz na přihlášení. Taky jsem trochu zefektivnil používání akce nahrání zápisku ze souboru.
A teď něco málo o moji dcerce. Asi mě totiž brzy zavřou za týrání, ale jsem v tom nevinně. Nicméně blbě budu vysvětlovat, proč má modřinu ve tvaru L pod levým okem, dlouhý šrám vedle pravého oka, bouli na čele a spusty modřin. Prostě na první pohled týrané dítě. Vysvětlení je ale prosté - to naše zvířátko se učí chodit. Umí se postavit a když se něčeho přidržuje, umí i chodit. Ale sem tam se objeví bug v balancingu a Lucinka s sebou třískne tu o dveře, jindy o zeď. Následuje srdceryvný pláč, který okamžitě skončí, když ji přinesu ke stromečku nebo zrcadlu. Když ji pak položím na zem, ihned si to zamíří k nějaké skříni či sedačce a začne se stavět zase. Nějaký drobný nezdar ji přece neodradí. Je to nezmar.
Tiskni
Sdílej:
...ale teď vážně, někdy je jednodušší uhlídat pytel blech, co? Něco o tom vím. Tak hodně úspěchů v chození přeju!
...no teda, udělat dítěti na obličeji "L" to může jen Linuxák...Nebo Literak
Leoš...
Já už to tak neprožívám, my bychom byli zavření asi pořád
Nedávno se nám Venoušek praštil o žebro topení do obličeje. Přelézal nějakou překážku u topení a bylo. Šrám mu vydržel týden. Když to zmizelo, tak se zase o něco praštil pod okem... no a to už je celkem dost opatrný. Chození je teprve začátek, počkej až bude lézt do výšek, to bude teprve boulí 
Když se syn začal stavět, zcela vážně jsem uvažovala o koupi helmičky a měla jsem připravený věci, abychom rychle vyjeli na chirurgii. Trvalo to 2 dny, kdy se při každém pokusu si ze stoje sednout, třísknul ze zadu do hlavy. Teď už to umí bravurně a ty děsivé pády už nejsou.
Kolik je Lucince, nemůžu to nikde najít?
Zmazaná je fakt luxusně
Ten igelit byl dobrý nápad, to budu taky používat.
Ten igelit byl dobrý nápadV souvislosti se zahlazováním stop po dětských modřinách mě tahle věta trochu překvapila... teprve potom jsem se podíval na fotku.