Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Karel Piwko naimplementoval podporu pro takzvaný tag cloud. Jde o výběr nejpoužívanějších štítků, kde velikost písma odpovídá relativní pozici štítku mezi ostatními štítky. Koneckonců podívejte se sami. Časem tag cloud umístíme i na hlavní stránku Abíčka. Jak je naším zvykem, vzhled je dobře upravitelný skrze CSS, můžete si s tím pohrát ve svém profilu. Což mě přivádí k nápadu uspořádat malou soutěž o nejzajímavější a nejoriginálnější úpravu. Jsem zvědav, na co přijdete.
Další novinkou je možnost přihlásit se do bugzilly bez registrace, jen s pomocí účtu z Abíčka (bug 682). Dan Ohnesorg nakonfiguroval bugzillu, aby načítala uživatele z LDAPu. Trošku matoucí je, že oproti zvyklostem bugzilly se přihlašujete kombinací (login, heslo) a nikoliv (email, heslo). Pokud už jste v bugzille účet měli a má stejný email, jako máte v Abíčku, je pro vás vše transparentní. Pokud se email v bugzille liší, bude vytvořen nový účet a staré bugy se k němu nepřipojí. Snad najdeme nějaký skript či fígl, kterým by šlo měnit emaily v bugzille.
Tiskni
Sdílej:
Další novinkou je možnost přihlásit se do bugzilly bez registrace, jen s pomocí účtu z Abíčka (bug 682). Dan Ohnesorg nakonfiguroval bugzillu, aby načítala uživatele z LDAPu.Třikrát hurá, třikrát sláva. Konečně můžu používat bugzillu aniž bych si předtím pokaždé musel napsat o nové heslo...