NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Karel Piwko naimplementoval podporu pro takzvaný tag cloud. Jde o výběr nejpoužívanějších štítků, kde velikost písma odpovídá relativní pozici štítku mezi ostatními štítky. Koneckonců podívejte se sami. Časem tag cloud umístíme i na hlavní stránku Abíčka. Jak je naším zvykem, vzhled je dobře upravitelný skrze CSS, můžete si s tím pohrát ve svém profilu. Což mě přivádí k nápadu uspořádat malou soutěž o nejzajímavější a nejoriginálnější úpravu. Jsem zvědav, na co přijdete.
Další novinkou je možnost přihlásit se do bugzilly bez registrace, jen s pomocí účtu z Abíčka (bug 682). Dan Ohnesorg nakonfiguroval bugzillu, aby načítala uživatele z LDAPu. Trošku matoucí je, že oproti zvyklostem bugzilly se přihlašujete kombinací (login, heslo) a nikoliv (email, heslo). Pokud už jste v bugzille účet měli a má stejný email, jako máte v Abíčku, je pro vás vše transparentní. Pokud se email v bugzille liší, bude vytvořen nový účet a staré bugy se k němu nepřipojí. Snad najdeme nějaký skript či fígl, kterým by šlo měnit emaily v bugzille.
Tiskni
Sdílej:
Další novinkou je možnost přihlásit se do bugzilly bez registrace, jen s pomocí účtu z Abíčka (bug 682). Dan Ohnesorg nakonfiguroval bugzillu, aby načítala uživatele z LDAPu.Třikrát hurá, třikrát sláva. Konečně můžu používat bugzillu aniž bych si předtím pokaždé musel napsat o nové heslo...