Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Po mnoha letech odmítání a přemlouvání a pak mnoha měsících odkládání jsme uvedli do testovacího provozu vlastní jabber server. Poděkování patří hlavně Danu Ohnesorgovi a jeho spolupracovníkům. Z mnoha implementací jsme zvolili Openfire, je psaný v javě, tudíž jej zvládneme upravovat a přidávat naše unikátní služby (časem).
Luboš o víkendu nasadil nové poradny. Kromě původní linuxové poradny jsme vytvořili unixovou (což bylo dříve fórum mezi distribucemi), programátorskou, databázovou a hardwarovou poradnu. Důvodem byla naše snahat vyjasnit, jaké dotazy na portále povolujeme. Dříve lidé hlásili podobné dotazy jako offtopic a my je mazali. Ač jsme byli vedeni dobrým důvodem (udržet jasné zaměření linuxové poradny), mohlo toto chování být tazateli chápáno jako nepřátelské či arogantní. A dále, proč bychom měli vyhánět čtenáře diskutovat jinam, když na Abíčku je spousta lidí, kteří jim jsou schopni poradit?
Teď nás ale čeká složitý úkol, kde potřebujeme vaši pomoc. Nadefinovat pravidla pro jednotlivé poradny.