Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Po mnoha letech odmítání a přemlouvání a pak mnoha měsících odkládání jsme uvedli do testovacího provozu vlastní jabber server. Poděkování patří hlavně Danu Ohnesorgovi a jeho spolupracovníkům. Z mnoha implementací jsme zvolili Openfire, je psaný v javě, tudíž jej zvládneme upravovat a přidávat naše unikátní služby (časem).
Náš jabber běží na adrese jabber.abclinuxu.cz a účet na něm má každý uživatel abclinuxu. Server je totiž nakonfigurován vůči našemu LDAP serveru, stejně jako naše bugzilla. Přihlásíte se snadno, stačí zadat login ve tvaru login@abclinuxu.cz, heslo z Abíčka a je to. Stejně snadno můžete přidat mezi kontakty jiné uživatele abclinuxu, login mají zakódován ve svém URL (abclinuxu.cz/lide/login). Osobně ale budu akceptovat pozvánky jen od nejbližších přátel, nebývám free for chat. File transfer proxy je na adrese jabber.abclinuxu.cz a portu 7777. Zajímavou vychytávkou je zobrazení geografických a osobních informací z profilu.
Luboš poslední dobou napsal spoustu nových funkcí, určitě se pochlubí. Já jsem pracoval hlavně na snychronizaci dat s LDAPem a nově jsem upgradoval jetty. Doufám, že pojede bez problémů. Ať se vám naše novinky líbí.
Tiskni
Sdílej:
$ nmap conference.abclinuxu.cz. -p 80,5222,5223,5269 Starting Nmap 4.53 ( http://insecure.org ) at 2008-08-23 23:01 CEST Interesting ports on 195.70.150.7: PORT STATE SERVICE 80/tcp open http 5222/tcp filtered unknown 5223/tcp filtered unknown 5269/tcp filtered unknown Nmap done: 1 IP address (1 host up) scanned in 1.273 seconds
# nmap jabber.abclinuxu.cz -p 80,5222,5223 5222/tcp open unknown 5223/tcp filtered unknownPřipojit se nejde ani při zapnutém SSL ani bez něj.
ICQ transport neumi zobrazovat detaily uzivatelu (nebo alespon me to nedelal)Mně detaily taky nezobrazuje, ale to mi nevadí. Horší je, že se mi jej zatím nepodařilo nastavit tak, aby se přes něj spolehlivě přenášela čeština (znaky s diakritikou). Vždycky už to vypadá, že to bude fungovat, a pak si zase někdo postěžuje, že mu píšu rozsypanej čaj…
Zatim z 8 pripojenych je 7 SSL a jeden bez sifrovani.To soudíš podle portů, na které jsou připojení, nebo máš nějakou sofistikovanější metodu? Překvapuje mě, pokud se stále tolik lidí připojuje na nestandardní port 5223, když už by všichni současní klienti (pravděpodobně kromě Bombusu) měli umět STARTTLS na 5222.
Ze prihlaseni neni dvakrat rychle vime a nevime moc presne proc to je.Nějaký bug v PSI - dělá to všude (při připojování za použití TLS).
jo jo uz vim, spravce FW nepovolil 5223, snad to udela rano nebo v nejake dohledne dobe.Jak to s tím vypadá? Já mám Kopete rád, i když má svoje chybky...
Nastala chyba ve spojení: Operace není podporována.
kopete 0.12.7
delam neco spatne ja nebo je to chyba serveru? jde to nekomu v kopete?