Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
+nejvic. bude tu pak akorat neporadek a pri hledani zbytecne hromada nepouzitelnych vysledku. nerad bych chodil na abclinuxu, kde se bude v programatorske poradne resit, jake winapi volani pouzit. to bych radeji diskuze o programovani povypinal.
vsechno je otazkou citu tazatele, ale problem je v tom, ze tazatel casto ten cit postrada a potrebuje jednoducha pravidla.
Poraden pro problémy s Windows je dost.Opravdu?
nápad pre OSS aplikácie nie je zlý, možno s rozdelením na desktop a server.
ale čistě proto, aby se poradna nestala masově navštěvovaným diskuzním fórem, kde se bude každý ptát, jak si má změnit obrázek na ploše Windows.No a? To přece není žádný důvod. Tak se stane, bude to nějak vadit jiným poradnám? Smysl více poraden je právě v tom, že je možné úplně ignorovat to, co se děje v nějaké poradně, která mě nezajímá. Bude to vadit uživatelům, kteří se o windows nezajímají? Akorát bude nanic ta poradna, co se tam budou klást blbé dotazy. Vaše řešení, aby ta poradna nanic nebyla je tu poradnu nemít. Hmm. Já v té vaší větě čtu spíš strach z toho, že se tihle nelinuxoví počítačově nepříliš vzdělaní uživatelé rozšíří do jiných částí tohoto webu - zprávičky, články atd., a vy se pak s nima budete setkávat. Krom toho je to zcela nevědecká fikce
Já tedy nevidím žádný důvod pro to, aby tu nemohly být _libovolné_ dotazy týkající se Windows. Kdysi byla na rootu statistika, z jakých operačních systémů tam lidi chodí. A windows byly zastoupeny hodně. Můžeme se bavit o důvodech, ale stejně si myslím, že i zde nezanedbatelná část návštěvníků používá jako jeden z operačních systémů windows* a část z nich by byla ráda, kdyby se mohla na problémy s nimi spojené zeptat jiných lidí, kteří sem chodí. To je přece ta komunita. Lidi se sem chodí bavit s lidma, s kterýma si rozumí a mají s nima něco společného.Toto je linuxová komunita a linuxový portál. Ne univerzální chatroom.
Nějaký příval čistě windows uživatelů nejde čekat, mají spoustu svých poraden.Vysloveně Windows dotazy se tu objevují už teď. Není to žádná fikce, spíš logický předpoklad.
V pětihvězdičkové restauraci by také jistě mohli prodávat bagety a pivo v plechovce kolemjdoucím, a tvářit se, že to na hosty restaurace nemá žádný vliv, tam přece obsluhuje a vaří někdo jiný. Ale pokud vím, žádná restaurace to takhle nedělá.
V Praze je poměrně luxusní restaurace, v níž si můžeš objednat třeba rozsednutou müsli tyčinku a jiná výletnická jídla (ovšem za těžké prachy). ^_^
Na to odliseni nejen windows dotazu co treba pri zadavani dotazu pridat policko OS, kde by pak muselo byt vyplneno presne oznaceni napr. Windows XP Home, Fedora Core 4, Slackware 10.1. Mozna ze u Linuxu by neskodilo jeste nepovinne policko pro uname -a, to leckdy taky napovi pri urcitych problemech. Je to jako kdyz si volate do servisu a taky reknete, mam Fabii 1.3 benzin, rok vyroby 2003 a zlobi mi to a to, cim by to mohlo byt a kolik by mohla stat oprava/vymena vadneho dilu?To je myslím velmi zajímavý nápad. Každý dotaz by tak mohl mít připojené základní informace, které jsou v diskusi většinou zpětně požadovány.
Dovedu si třeba představit poradnu pro open source programy pod windows.Takové dotazy jim "projdou" i teď. Zamyká se typicky až když je jasné, že řešíme problémy (s) Windows, a ne s programem samotným.
Linuxová poradna - ... autentizace windows stanic oproti sambě ...... ano, ale pokud se prokaze, ze je problem na strane "jineho OS", tak smazat.
Unixová poradna - ... autentizace windows stanic oproti sambě ...Totez. Co MacOS, je to Unixovy system? Asi bych ho za nej castecne povazoval.
Programátorská poradna - dotazy na algoritmy, programovací jazyky, kompilátory atd. Otázkou je co s čistě windows dotazy (ovládání Visual C++, programovaní windows aplikací atd): zakázat či povolit?Ciste
!(linux|unix)
dotazy mazat. Napr. dotaz "jak (jakym algoritmem) v Delphi nejlepe seradim..." bych nechal (ac Win, ale jde o algoritmus), ale "pouzivam tuhle funkci z API, ale asi mam blbe parametry" nekompromisne mazat.
Databázová poradna - dotazy na SQL, RDBMS, případně API k databázi (JDBC, ODBC atd). Žádné platformové restrikce.Nejake restrikce bych zavedl, asi podobneho razu, jako v programatorske poradne. Jinak by tu mohly byt dotazy "Jak Excelem vycist data z MSSQL?"
Hardwarová poradna - ... Co s dotazy nefunguje mi scanner pod windows? Zakázat? ...Urcite zakazat
ano, ale pokud se prokaze, ze je problem na strane "jineho OS", tak smazat.Proč? Uživatelům Linuxu i taková informace může prospět. Já bych dotazy nehodnotil na základě míry souvislosti s Unixem, ale na základě toho, jak moc prospějí případnému čtenáři, uživateli Unixu.
Totez. Co MacOS, je to Unixovy system? Asi bych ho za nej castecne povazoval.MacOS ne, Mac OS X určitě ano.
Ciste !(linux|unix) dotazy mazat. Napr. dotaz "jak (jakym algoritmem) v Delphi nejlepe seradim..." bych nechal (ac Win, ale jde o algoritmus), ale "pouzivam tuhle funkci z API, ale asi mam blbe parametry" nekompromisne mazat.+1
Nejake restrikce bych zavedl, asi podobneho razu, jako v programatorske poradne. Jinak by tu mohly byt dotazy "Jak Excelem vycist data z MSSQL?"
… Urcite zakazat
Proč? Uživatelům Linuxu i taková informace může prospět. Já bych dotazy nehodnotil na základě míry souvislosti s Unixem, ale na základě toho, jak moc prospějí případnému čtenáři, uživateli Unixu.Což to určitě. Ale určitě by se našel někdo, kdo se bude ptát, jak ve Windows nastaví XXX, a bude to podle něj určitě souviset s Linuxem, protože je náhodou v doméně Windows provozované na Sambě. Taková ta souvislost jako "přetaktovávám CPU, ale souvisí to s Linuxem, protože ten na tom poběží".
MacOS ne, Mac OS X určitě anoMel jsem na mysli MacOs X, jen jsem si nevzpomel na spravne oznaceni
Totez. Co MacOS, je to Unixovy system? Asi bych ho za nej castecne povazoval.A což takhle splnění podmínky (splnění normy POSIX || GNU operační systém || Unix ) && !čistě problém platformy Windows? popř. teda ještě systém s shellem(ten snad Windowsy nemají nebo jo?)
vždyť i TAB-competition je defaultně vypnutáTak som sa zamyslel, ako by to vyzeralo, keby bola zapnutá... :)
Na žádné lození do registrů si nevzpomínám, a to používám doplňování tabulátorem celkem běžně (na nějakých XPčkách).Tak to bude asi nějaká speciální edice, protože u mě v defaultu nefunguje ani prolézání historií.
To cyklení mezi možnostmi je z jistého úhlu pohledu i lepší než bashovské vypsání všech variant.V BASHi lze zapnout. List je defaultně zapnut z bezpečnostních důvodů.
Ale pořádný shell to fakt není.To bude myslím ta pravá definice: Pořadný shell®
Pořádný shell is registered trademark of GNU corporation
Jo, a co PowerShell?Už jsem jenom čekal kdo…OK, přiznávám. Nechtěl bych být v Lubošově kůži.
BTW: Mně osobně by ani ten PowerShell nevadil, i když nesplňuje POSIX.
Když nejde klíč do zámku, je to chyba klíče nebo zámku
Jak rikam, je to dost tenky led a takhle dopredu asi nelze jednoznacne nastavit pravidla, co povolit a co ne.Ale uznavam, autentizace win - Samba... mnozna jo. Je to proste dost tenky led, co jeste muze byt prospesne linuxovemu svetu a co uz je opravdu jen win problem.Ale já se do toho Zámku potřebuji dostat za každou cenu (třeba jen jednou za rok) a byl bych rád, abych nemusel kvůli tomu měnit typ Klíče, původní typ Klíče totiž použiji kdekoliv jinde s výjimkou právě toho Zámku
Jeden z návrhů, který padl v diskusi u Lubošova zápisku, kde nové poradny oznamoval, zmínil taby - zkusil jsem takové zobrazení načrtnout - viz příloha komentáře. Nejsem si však jistý, jestli s tím půjdeme někam dále...Myslím, že pokud má poradna fungovat, musí být vše potřebné vidět bez klikání. Asi málokdo bude speciálně zkoumat poradnu po poradně, zda tam není nějaký dotaz, který by uměl zodpovědět – spíš jen prolétne to, co je zrovna vidět na titulní stránce.
Presneji receno ty odkazy uvest mensim pismem, nez jsou ted (nebo aspon ne tucne).Vždyt to není tučně...
Tiskni
Sdílej: