Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
S Lubošem a Robertem jsme napsali novou funkci - označování komentářů jako řešení. Dosud mohli čtenáři označit celou diskusi jako vyřešenou nebo nevyřešenou a podle rozdílu se diskuse označila jako vyřešená. Nový přístup jde ale po konkrétních komentářích, takže hned pod diskusí je vidět seznam komentářů řešících dotaz. Navíc je seznam hlasujících neanonymní, tudíž se můžete orientovat i podle věhlasu jednotlivých uživatelů.
Tato funkce hodně používá AJAX, tudíž je její ovládání pohodlné a rychlé, nemusíte čekat na reload celé stránky. Nicméně ani uživatelé bez javascriptu nejsou o tuto funkci ochuzeni, mělo by to jet i pro ně (děkujte Lubošovi). V šabloně jsou řešení speciálně označena novými CSS třídami, takže si můžete sami jednoduše vymyslet lepší vzhled a případně se o něj podělit. A co chystáme do budoucna? Dávat autorům řešení a řešení akceptovaného tazatelem body navíc do skóre a možnost filtrovat dotazy v poradně podle toho, zda jsou či nejsou vyřešené.
Tiskni
Sdílej:
menej je obcas viac...Co konkrétně ti brání ty články nečíst? Resp. proč ti tyto články vadí, když tu vycházejí i jiné? Všimni si, že až na velmi řídké výjimky vycházejí Hardwarové novinky doprovázené ve stejný den ještě nějakým jiným článkem. To proto, aby tu nebyl v daný den _jen_ hardwarový článek. Jinak tento týden je poněkud svérázný. V oblasti nového hardwaru se toho sešlo hodně, a proto vyšel hardwarový článek každý den. David se mě dopředu zeptal, jestli s tím souhlasím, a já odpověděl, že jeden takový bláznivě hardwarový týden ničemu neuškodí. Za normálních okolností vycházejí Hardwarové novinky jednou týdně (a opakuji, že vždy společně s nějakým dalším článkem). Doporučuji k pročtení diskusi pod blogem Jeden rok s Hardwarovými novinkami.
A este jedna vec - vacsina toho HW v HW novinkach ak bude v Linuxe fungovat vobec tak niekedy najskor za 3 - 5 rokov (s open source ovladacmi) takze to skor vnimam ako novinky zo sveta Winsupported HW.
Rozhodně ne většina. Procesory, paměti, základní desky, harddisky atp, vlastně všechno kromě grafických karet, o kterých David psal ti na linuxu pojede již dnes. O těch GK toho tady není rozhodně moc (na HW webech to máš na 15 stránek). Co se týče toho HW za 5 let, to jednak nemusí být pravda a také je dobré alespoň trochu vědět co se děje a ne pak čučet jak puk na nový stroj.
http://konecny.comuf.com/abclinuxu/style/abcl.css
): U koměntářů, které jsou řešením se objeví oranžová hvězdička. Ty, které jsou označené jako řešení přímo od autora, mají navíc žluté záhlaví.
Hezky styl. I ta hlavicka komentare se mi libi.