Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
S Lubošem a Robertem jsme napsali novou funkci - označování komentářů jako řešení. Dosud mohli čtenáři označit celou diskusi jako vyřešenou nebo nevyřešenou a podle rozdílu se diskuse označila jako vyřešená. Nový přístup jde ale po konkrétních komentářích, takže hned pod diskusí je vidět seznam komentářů řešících dotaz. Navíc je seznam hlasujících neanonymní, tudíž se můžete orientovat i podle věhlasu jednotlivých uživatelů.
Tato funkce hodně používá AJAX, tudíž je její ovládání pohodlné a rychlé, nemusíte čekat na reload celé stránky. Nicméně ani uživatelé bez javascriptu nejsou o tuto funkci ochuzeni, mělo by to jet i pro ně (děkujte Lubošovi). V šabloně jsou řešení speciálně označena novými CSS třídami, takže si můžete sami jednoduše vymyslet lepší vzhled a případně se o něj podělit. A co chystáme do budoucna? Dávat autorům řešení a řešení akceptovaného tazatelem body navíc do skóre a možnost filtrovat dotazy v poradně podle toho, zda jsou či nejsou vyřešené.
Tiskni
Sdílej:
menej je obcas viac...Co konkrétně ti brání ty články nečíst? Resp. proč ti tyto články vadí, když tu vycházejí i jiné? Všimni si, že až na velmi řídké výjimky vycházejí Hardwarové novinky doprovázené ve stejný den ještě nějakým jiným článkem. To proto, aby tu nebyl v daný den _jen_ hardwarový článek. Jinak tento týden je poněkud svérázný. V oblasti nového hardwaru se toho sešlo hodně, a proto vyšel hardwarový článek každý den. David se mě dopředu zeptal, jestli s tím souhlasím, a já odpověděl, že jeden takový bláznivě hardwarový týden ničemu neuškodí. Za normálních okolností vycházejí Hardwarové novinky jednou týdně (a opakuji, že vždy společně s nějakým dalším článkem). Doporučuji k pročtení diskusi pod blogem Jeden rok s Hardwarovými novinkami.
A este jedna vec - vacsina toho HW v HW novinkach ak bude v Linuxe fungovat vobec tak niekedy najskor za 3 - 5 rokov (s open source ovladacmi) takze to skor vnimam ako novinky zo sveta Winsupported HW.
Rozhodně ne většina. Procesory, paměti, základní desky, harddisky atp, vlastně všechno kromě grafických karet, o kterých David psal ti na linuxu pojede již dnes. O těch GK toho tady není rozhodně moc (na HW webech to máš na 15 stránek). Co se týče toho HW za 5 let, to jednak nemusí být pravda a také je dobré alespoň trochu vědět co se děje a ne pak čučet jak puk na nový stroj.
http://konecny.comuf.com/abclinuxu/style/abcl.css
): U koměntářů, které jsou řešením se objeví oranžová hvězdička. Ty, které jsou označené jako řešení přímo od autora, mají navíc žluté záhlaví.
Hezky styl. I ta hlavicka komentare se mi libi.