Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
S Lubošem a Robertem jsme napsali novou funkci - označování komentářů jako řešení. Dosud mohli čtenáři označit celou diskusi jako vyřešenou nebo nevyřešenou a podle rozdílu se diskuse označila jako vyřešená. Nový přístup jde ale po konkrétních komentářích, takže hned pod diskusí je vidět seznam komentářů řešících dotaz. Navíc je seznam hlasujících neanonymní, tudíž se můžete orientovat i podle věhlasu jednotlivých uživatelů.
Tato funkce hodně používá AJAX, tudíž je její ovládání pohodlné a rychlé, nemusíte čekat na reload celé stránky. Nicméně ani uživatelé bez javascriptu nejsou o tuto funkci ochuzeni, mělo by to jet i pro ně (děkujte Lubošovi). V šabloně jsou řešení speciálně označena novými CSS třídami, takže si můžete sami jednoduše vymyslet lepší vzhled a případně se o něj podělit. A co chystáme do budoucna? Dávat autorům řešení a řešení akceptovaného tazatelem body navíc do skóre a možnost filtrovat dotazy v poradně podle toho, zda jsou či nejsou vyřešené.
Tiskni
Sdílej:
menej je obcas viac...Co konkrétně ti brání ty články nečíst? Resp. proč ti tyto články vadí, když tu vycházejí i jiné? Všimni si, že až na velmi řídké výjimky vycházejí Hardwarové novinky doprovázené ve stejný den ještě nějakým jiným článkem. To proto, aby tu nebyl v daný den _jen_ hardwarový článek. Jinak tento týden je poněkud svérázný. V oblasti nového hardwaru se toho sešlo hodně, a proto vyšel hardwarový článek každý den. David se mě dopředu zeptal, jestli s tím souhlasím, a já odpověděl, že jeden takový bláznivě hardwarový týden ničemu neuškodí. Za normálních okolností vycházejí Hardwarové novinky jednou týdně (a opakuji, že vždy společně s nějakým dalším článkem). Doporučuji k pročtení diskusi pod blogem Jeden rok s Hardwarovými novinkami.
A este jedna vec - vacsina toho HW v HW novinkach ak bude v Linuxe fungovat vobec tak niekedy najskor za 3 - 5 rokov (s open source ovladacmi) takze to skor vnimam ako novinky zo sveta Winsupported HW.
Rozhodně ne většina. Procesory, paměti, základní desky, harddisky atp, vlastně všechno kromě grafických karet, o kterých David psal ti na linuxu pojede již dnes. O těch GK toho tady není rozhodně moc (na HW webech to máš na 15 stránek). Co se týče toho HW za 5 let, to jednak nemusí být pravda a také je dobré alespoň trochu vědět co se děje a ne pak čučet jak puk na nový stroj.
http://konecny.comuf.com/abclinuxu/style/abcl.css
): U koměntářů, které jsou řešením se objeví oranžová hvězdička. Ty, které jsou označené jako řešení přímo od autora, mají navíc žluté záhlaví.
Hezky styl. I ta hlavicka komentare se mi libi.