Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Tiskni
Sdílej:
[...] ale spíš protože k HW novinkám častokrát prostě není co dodatTak nějak. U Jaderných novin také je většinou komentářů poskromnu.
V clanku HW novinky na linuxovom portale by mali byt len HW ktory sa novo podarilo rozchodit. Preco autor nepise o HW ktoremu pribudli drivre v poslednom vydani kernelu, vzdy su to desiatky roznych zariadeni a vystacilo by to urcite na 3 mesiace pre kazdy kernel ci ako casto novy kernel vychadza.A byla by to neskutečná nuda, protože toho hardwaru je spousta a o většině z toho nikdy nikdo neslyšel - podívej se do JN z doby -rc1 a začleňovacího okna na přehled. Možná by bylo zajímavé, kdyby se autor zmiňoval, co je nového v ovladačích pro stávající významný hardware, jenže k tomu by pravdpodobně bylo potřeba jiného autora. A ti nerostou na stromech.
kdyby měly být hardwarové novinky o novinkách v ovladačíchŘíká snad někdo, že by to mělo být místo stávajícího obsahu? Já teda ne, takže sis ten komentář mohl s dovolením strčit někam jinam.
mimochodem , co si představuješ pod pojmem "stávající významný hardware"? třeba u grafik jsou to totiž poslední 4 generaceNejvýznamnější změny se zpravidla dějí právě u ovladačů gr. karet (v podstatě bez ohledu na generaci)
to jest stručný přehled zajímavostí za poslední týdenInformace typu "v nové verzi open source ovladačů radeon už funguje vlastnost X, je potřeba mít jádro a.b.c, atd." mi přijde dostatečně stručná a žádný hlubší elaborát není nutný.
Rozhodnuti redakce trochu zpestrit obsah.
Ja si cenim prace na HW novinkach.
Je to fajn pocteni. Pekne shrnuti pro nekoho, kdo vyvoj hw nesleduje.