Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tiskni
Sdílej:
[...] ale spíš protože k HW novinkám častokrát prostě není co dodatTak nějak. U Jaderných novin také je většinou komentářů poskromnu.
V clanku HW novinky na linuxovom portale by mali byt len HW ktory sa novo podarilo rozchodit. Preco autor nepise o HW ktoremu pribudli drivre v poslednom vydani kernelu, vzdy su to desiatky roznych zariadeni a vystacilo by to urcite na 3 mesiace pre kazdy kernel ci ako casto novy kernel vychadza.A byla by to neskutečná nuda, protože toho hardwaru je spousta a o většině z toho nikdy nikdo neslyšel - podívej se do JN z doby -rc1 a začleňovacího okna na přehled. Možná by bylo zajímavé, kdyby se autor zmiňoval, co je nového v ovladačích pro stávající významný hardware, jenže k tomu by pravdpodobně bylo potřeba jiného autora. A ti nerostou na stromech.
kdyby měly být hardwarové novinky o novinkách v ovladačíchŘíká snad někdo, že by to mělo být místo stávajícího obsahu? Já teda ne, takže sis ten komentář mohl s dovolením strčit někam jinam.
mimochodem , co si představuješ pod pojmem "stávající významný hardware"? třeba u grafik jsou to totiž poslední 4 generaceNejvýznamnější změny se zpravidla dějí právě u ovladačů gr. karet (v podstatě bez ohledu na generaci)
to jest stručný přehled zajímavostí za poslední týdenInformace typu "v nové verzi open source ovladačů radeon už funguje vlastnost X, je potřeba mít jádro a.b.c, atd." mi přijde dostatečně stručná a žádný hlubší elaborát není nutný.
Rozhodnuti redakce trochu zpestrit obsah.
Ja si cenim prace na HW novinkach.
Je to fajn pocteni. Pekne shrnuti pro nekoho, kdo vyvoj hw nesleduje.