Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Asi jsem teď vyděsil pár lidí, že bych zrovna já chtěl přejít na PHP. Ne, to vážně nehrozí. Řeším jeden zajímavý projekt, kde zákazník potřebuje nový intranet a jeho interní programátoři jsou zvyklí na toto prostředí. A Abíčko bylo, je a bude nejlepší místo pro technologické diskuse.
Mám následující požadavky:
Chtěl bych nějaký framework, kde je možné psát čitelný a rozumně strukturovaný kód, kde je oddělena logika od prezentace. Pamatuji z časů Linux Hardware, jak PHP svádí k psaní bastlu, který mixuje SQL příkazy s ovládáním formulářů a generováním HTML výstupu. A pak jedna malá změna znamená přepsat všechny soubory. Jsem si jist, že v PHP už vznikly frameworky, které tento problém řeší a umožňují architektonicky hezký kód. Očekávám, že předchozí podmínka implikuje i rychlý vývoj, pokud návrh není zvoraný.
Další podmínka je, aby framework měl k dispozici předpřipravené komponenty, takže vývojář nebude vynalézat kolo nebo tabulku s podporou třídění a filtrováním. Alternativou je, že takové knihovny sice nemá framework, ale existuje nějaký jiný, který jde snadno použít. Třeba komunita kolem jQuery byla dost živá a určitě zkouknu její aktuální stav. Pochopitelně komponenty/framework by měly vypadat hezky a mít příjemné ovládání.
Jaké máte zkušenosti a co byste mi doporučili? Díky
Tiskni
Sdílej:
$programovani['hodne']['moc']['zanorenyma']['polema']