Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Asi jsem teď vyděsil pár lidí, že bych zrovna já chtěl přejít na PHP. Ne, to vážně nehrozí. Řeším jeden zajímavý projekt, kde zákazník potřebuje nový intranet a jeho interní programátoři jsou zvyklí na toto prostředí. A Abíčko bylo, je a bude nejlepší místo pro technologické diskuse.
Mám následující požadavky:
Chtěl bych nějaký framework, kde je možné psát čitelný a rozumně strukturovaný kód, kde je oddělena logika od prezentace. Pamatuji z časů Linux Hardware, jak PHP svádí k psaní bastlu, který mixuje SQL příkazy s ovládáním formulářů a generováním HTML výstupu. A pak jedna malá změna znamená přepsat všechny soubory. Jsem si jist, že v PHP už vznikly frameworky, které tento problém řeší a umožňují architektonicky hezký kód. Očekávám, že předchozí podmínka implikuje i rychlý vývoj, pokud návrh není zvoraný.
Další podmínka je, aby framework měl k dispozici předpřipravené komponenty, takže vývojář nebude vynalézat kolo nebo tabulku s podporou třídění a filtrováním. Alternativou je, že takové knihovny sice nemá framework, ale existuje nějaký jiný, který jde snadno použít. Třeba komunita kolem jQuery byla dost živá a určitě zkouknu její aktuální stav. Pochopitelně komponenty/framework by měly vypadat hezky a mít příjemné ovládání.
Jaké máte zkušenosti a co byste mi doporučili? Díky
Tiskni
Sdílej:
$programovani['hodne']['moc']['zanorenyma']['polema']