Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Asi jsem teď vyděsil pár lidí, že bych zrovna já chtěl přejít na PHP. Ne, to vážně nehrozí. Řeším jeden zajímavý projekt, kde zákazník potřebuje nový intranet a jeho interní programátoři jsou zvyklí na toto prostředí. A Abíčko bylo, je a bude nejlepší místo pro technologické diskuse.
Mám následující požadavky:
Chtěl bych nějaký framework, kde je možné psát čitelný a rozumně strukturovaný kód, kde je oddělena logika od prezentace. Pamatuji z časů Linux Hardware, jak PHP svádí k psaní bastlu, který mixuje SQL příkazy s ovládáním formulářů a generováním HTML výstupu. A pak jedna malá změna znamená přepsat všechny soubory. Jsem si jist, že v PHP už vznikly frameworky, které tento problém řeší a umožňují architektonicky hezký kód. Očekávám, že předchozí podmínka implikuje i rychlý vývoj, pokud návrh není zvoraný.
Další podmínka je, aby framework měl k dispozici předpřipravené komponenty, takže vývojář nebude vynalézat kolo nebo tabulku s podporou třídění a filtrováním. Alternativou je, že takové knihovny sice nemá framework, ale existuje nějaký jiný, který jde snadno použít. Třeba komunita kolem jQuery byla dost živá a určitě zkouknu její aktuální stav. Pochopitelně komponenty/framework by měly vypadat hezky a mít příjemné ovládání.
Jaké máte zkušenosti a co byste mi doporučili? Díky
Tiskni
Sdílej:
$programovani['hodne']['moc']['zanorenyma']['polema']