Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
levým kliknu na článek, přečtu včetně komentářů (většinou první je Heron), kliknu na myši tlačítko zpět (asi tak 4-6), kliknu levým na jiný článek, přečtu a zase je první Heron s tím samým komentářem. Ne vždycky, ale odhadnul bych, že aspoň 3 takovéhle zdvojení tam jsou a samozřejmě, že když jsem to bral náhodně, tak jsem je strefil napoprvé.Nerad prudím, ale...
Backend pokrývám automatickými testy psanými v JEST, podle metodiky TDD. To je prostě základ - bez testů nikdy nevíte, co kdy rozbijete. Testy spouštím lokálně a také jako GitHub action....tady je hezky vidět, jak jsou lidi často posedlí testováním, věnují tomu spoustu úsilí, nasadí různé pokročilé techniky a metodiky, ale pak se to naprosto míjí účinkem, protože testovali něco jiného, než co bylo důležité. Někdy prostě správně cílený manuální test a správný návrh a pečlivost dají mnohem lepší výsledek než "100% pokrytí" automatickými testy a hromada technologií a různé obsese.
Zvláště pokud se ukáže, že chyba nakones nějak závisí na filosofii, nikoli jen na překlepu.
Toho bych se trochu obával, když se ta chyba projevuje záhadně jen někdy, podle toho, jak rychle klikáš…
Bez registrace nelze rozumně pracovat se vstupem uživatelů.
Jo. A nevěřil bys, kolik lidí má problém to pochopit. Jsou totiž zvyklí, že lezou na ten svůj google, FB, aj. „bez přihlášení”. Vůbec jim nedochází, že se „nemusí přihlašovat” protože veškeré jimi užívané služby má většinou pod palcem jedna entita. Výsledkem pak je, že se dožadují aby ses ty připojil k nim a nechápou proč to odmítáš. Stejně jako nechápou proč odmítáš jiné věci.
§ 30Znamení o změně směru jízdy (1) Znamení o změně směru jízdy musí řidič dávat kromě případů uvedených v jednotlivých ustanoveních také vždy při změně směru jízdy, vybočování z něho, nebo jestliže to vyžaduje bezpečnost provozu na pozemních komunikacích. (5) Při vjíždění na kruhový objezd a jízdě po kruhovém objezdu, nepřejíždí-li z jednoho jízdního pruhu do druhého podle § 12 odst. 5, řidič nedává znamení o změně směru jízdy; při vyjíždění z kruhového objezdu řidič je povinen dát znamení o změně směru jízdy.
To že to policie doporučuje neznamená, že to je v platných pravidlech silničního provozu. Ale nevím. Řidičák nemám, tak mě to vcelku nezajímá. Ovšem když si vezmu kam všude dnes nasrali ty malé kruhové objezdy, aby zpomalili jízdu, tak bych na to zanedlouho dlabal asi taky.Prošlehni si oči kopřivou.
Zdá se to jen mě, nebo také pozorujete, že velká část řidičů nepoužívá směrová světla (při změně pruhu, odbočování, opouštění kruhového objezdu, ...). Tipnul bych si, že to jde až do desítek procent. Věkově bych to umístil někde okolo 40-45 let, netušíte zda v době před 20-25 lety nevypadlo používání blinkrů z osnov autoškol?To určitě nevypadlo, ale v této generaci (jak je ostatně vidět i zde) se stal velmi módním postoj "seru na vaší buzeraci, nejsem ovce, jsem svobodný!" tzv. John Galt syndom
Je nám líto, ale jako auto nepojede bez motoru, tak tahle stránka nepofrčí bez Javascriptu. Povolte jej pro jízdu vašeho života.Pokud mi něco neuniklo, tak na té stránce máš pár článků, sem tam nějaký obrázek, anketu a komentáře. Na to fakt nepotřebuješ JavaScript. Na takový web ti stačí technologie na úrovni 90. let. Když to přeženu, tak to může být hromada statických souborů servírovaná jednoduchým HTTP démonem + nějaký ten CGI skript... a z uživatelského hlediska to bude úplně stejný zážitek. Neřeknu, kdybys tam měl třeba nějaké interaktivní mapy nebo animace nehod, ale takhle je to fakt overengineering a zbytečná složitost. A i u těch map nebo animací to jde řešit ve stylu progressive enhancement (pozor, neplést s progresivistickou politikou), kde základní funkce jsou přístupné všem, ale ty pokročilé/náročné jen těm, kteří mají příslušnou technologii - tzn. např. článek si můžou přečíst všichni, hlasovat v anketě jen ti, kdo jsou přihlášení, což vyžaduje cookies, a animaci/mapu si zobrazí jen ti, kdo mají JavaScript. Pak můžeš udělat i graceful degradation a místo JavaScriptové animace poslat třeba aspoň GIF nebo místo zoomovatelné mapy statickou mapu v JPEGu... Nicméně tohle už je nějaká práce navíc, takže je potřeba zvážit, zda se to vyplatí. Každopádně ten princip popsaný v předchozím odstavci by ale měl být samozřejmost.
Mongo totiž loguje každé připojení a odpojení klienta, což se kvůli poolu dělo hodněkrát za sekundu.Tohle nechápu. Connection pooling přece slouží k tomu, aby se jedno spojení používalo opakovaně (místo zavření se vrací do poolu) a aplikace nemusela pořád dokola otevírat a zavírat nová.
Na druhou stranu je peklo kolem knihoven. Vyberete si knihovnu a ta s sebou stáhne rekurzivně desítky dalších knihoven. Často je už máte od jiných závislostí, ale v jiné verzi. Pak vám přijde security alert, který ale nejde vyřešit, protože knihovna knihovny jiné knihovny je už mrtvá a autor neřeší aktualizace.Klasické JavaSriptové peklo... Přijde mi, že si to z hlediska technologií děláš zbytečně těžší. Tohle rozhodně není nejkratší cesta k cíli. Sice chápu snahu něco se naučit, to někdy opodstatní i použití nevhodné technologie. Ale na druhou stranu: učit se můžeš i v práci na reálném projektu, kde za to dostaneš zaplaceno - není nutné na to plýtvat svůj volný čas nebo vlastní peníze (tzn. opět svůj čas, který jsi v minulosti strávil prací). Jinak co se týče nápadu/obsahu, ten se mi líbí, akorát nevím, jestli se to ujme - budeš tu řešit klasický problém: kde vzít uživatele, návštěvnost. Průměrná masa řidičů si asi vystačí s Facebookem případně Twitterem, kde budou blít ty svoje komentáře a vést "duchaplné" diskuse, někdo si ublinkne na iDnesu atd. Pak máš nějaké kvalitnější uživatele/diskutující, kteří chodí např. na fórum své značky auta nebo na nějaký zavedený komunitní web atd. Otázka je, jestli se ti povede tyhle lidi přetáhnout sem... Co se týče budování komunity, zkus se poradit s GoldenFishem, ten má myslím bohaté zkušenosti...
Co se týče budování komunity, zkus se poradit s GoldenFishem, ten má myslím bohaté zkušenosti...To je výborný vtip. Dlouho už jsem nečetl lepší.
mam supr recept na vosí hnízda :P :P :D :D ;D ;D
Naivní snaha zlepšit situaci na silnicích.Hodně štěstí, k tomuhle cíli to budete potřebovat. Dokud bude mentalita velké části řidičů "a) jako prase řídí ten, kdo neřídí jako já ; b) kromě případů, kdy mi někdo řídící jako já překáží", tak to na silnicích bude vypadat tak, jak to vypadá.
webpackeww
font-size: 14px;
dej font-size: 14pt;
. Velikost pak bude na starých i nových displejích zhruba stejná. Teď to na starých displejích s nižším DPI je obludně velké a na těch s trochu vyšším DPI obludně malé.
Chybí scrollbar stránky. Nahrazení nějakým nepoužitelným 2px tenkým proužkem je na nic.
Chybí patička stranky a nějaký přiměřený spodní okraj, aby se i poslední řádek textu dal posunout dál od okraje.
Obrázek v textu se nezmenšil na šířku okna (chce to alespoň p img { max-width: 100% }
). Měla by tam být zmenšenina a na kliknutí se roztáhnout na celé okno.
Titulní šedý pruh vypadá jako baner na zakazování cookies.
Zajímavé články se ztrácí mezi statistikama nehod. Rozdělil bych to, ať už pozičně, nebo jen stylem, aby ty statistiky byly méně výrazné.
Chybí scrollbar stránky.To se jmenuje moderní design. A stránka se musí scrollovat javascriptem, aby to pokud možno nefungovalo.
https://www.google-analytics.com/g/collect?v=2&tid=G-7HGEQV5KTT>m=2oe150&_p=1974204926&sr=1451x816&gcs=G100>m_up=1&ul=en-us&cid=376988856.1641518073&_s=2&dl=https%3A%2F%2Fwww.mezinamiridici.cz%2F&dr=https%3A%2F%2Fwww.abclinuxu.cz%2F&dt=Mezi%20n%C3%A1mi%20%C5%99idi%C4%8Di&sid=1641518071&sct=1&seg=0&en=scroll&_et=15&epn.percent_scrolled=90Me to fungovalo
A k tématu motorismu, ono to mohla být zábava tak sto let zpátky. Jak se ale na cestě objevila první dopravní značka, začalo to upadat. Toto se bohužel netýká jenom aut. Jak se z něčeho stane masová konzumní záležitost, začne to lidem víc škodit jak pomáhat.
Nechci aby to vyznelo nejak zle, kvuli tomu to nepisu. Ale tu stranku nekdo fakt designoval? Jako ze ladil UX/UI atd.? Popravde jsem myslel, ze vidime praci programatora, co je v tymu na design nejmin levej a tak nejak se toho, ale nerad, ujmul. A ze na opravdovy design teprve dojde...
Design/UI/UX je totiz na webu vyreseny opravdu spatne, v podstate kam se podivas najdes botu, ktera brani lepsi citelnosti a orientaci na webu:( Jak rikam, nemyslim to zle, ale pokud fakt mas designera (kteremu treba platis), tak sis nevybral dobre. (Samozrejme, pokud web programator dodelal tak, jak ho designer navrhl:))
Povolíte nám shromažďovat cookies? Hrajeme fér. Potřebujeme vědět, kdo naše stránky navštěvuje, ať už z pohledu analýzy návštěvnosti či cílení reklamy. Váš souhlas nám pomůže. Děkujeme. Zpracování osobních údajů, Podmínky užívání Jasně, všechny Jen nutné VytunitNic jsem v tu chvili nezmacknul a uz me 2 otiskli "google-analytics.com/g/collect?" teda mel jsem zablokovany zachyt, teda uz jsem mel opt-in vytuneno.
Hmm, 800 přečtení a podle GA jen 19 návštěvníků?
nikdo rozumnej nemá v noscriptu/pihole/hosts/etc povolený to google šmírování :D ;D
máte všichni blokátory reklam (skriptů)skripty temer neblokuju, jen beacony nejen pixelove a reklamni media. A pak treba i tuhle specialitu
be,co.uk,com,ch,cz,de,info,net,org,ru##INS.adsbygoogle.adsbygoogle-noablate[style*="2147483647"][style*="fixed"],INS[id^="gpt_unit_/"]:style(position:unset!important)
K těm statistikám, backend nemá všechny údaje (= analýza logů), proto pro podrobnější info musíš mít sledovač i na frontenduCo konkretne potrebujes vic nez http server logy? Co lidi tahaji, na ktere url klikaji vidis ne? Z jakych browseru/OS lezou vidis taky. Kdyz z nejakeho pokoutneho duvodu potrebujes vedet i kdo tam chodi, jestli nejaky pravidelnak nebo nahodak tak da se fingerprintnout i to, ale je to uz svinstvo. To uz radeji registrovaneho uzivatele a ti uz z pochopitelnych duvodu ze smirovanim souhlasi a tak je diky autorizaci vis i identifikovat. Don't be evil, never hochum z marketingu, ze potrebujes o uzivateli vedet vse. Tohle je komunitni web a ne vejicka na reklamni masaz a monetizaci projektu. Kdyz web potrebuje penize tak at si o ne rovnou rekne a nesere mne smirovanim ci reklamou..
rozlišení a velikost obrazovky, což se hodí pro optimalizaci GUI
Důležité je, jak ty informace budeš interpretovat. Pokud to bereš jako podklad pro to, jaká (dosud podporovaná) rozlišení/zařízení přestat podporovat, tak budiž, můžeš si říct, že už dlouho k tobě nepřišel nikdo s rozlišením 800×600, přestože ho podporuješ, tak v příští verzi můžeš vyžadovat vyšší rozlišení (pokud ti to něco přinese). Ale těžko lze ty statistiky vykládat tak, že když k tobě chodí minimum lidí s mobilem, že podporu mobilů nemusíš přidávat – třeba k tobě z mobilů nechodí, protože se to na nich blbě zobrazuje, ale kdybys je podporoval, tak by jich chodilo víc.
Nakonec mi tedy přijde smysluplnější si obstarat nějakou obecnou statistiku trhu nebo tvojí cílové skupiny a podle toho se rozhodnout, na jaká zařízení se zaměřit.
- Pro lasku Bozi, nac je na produkci devel build se source mapy? To abych mel komfortnejsi hackovani? Dekujijak rikal Torwalds: 'show me the code' A pan Literak nam zase jednou ten code ukazal. Za to mu patri nas vsech dik.Takze pliz si to nastavte at tam jde produkcni minifikovany build a usetris za traffic minimalne 50% - Tuna scriptu a stylu ale na mobilu to vypada desne nedodelane a amatersky a u mne by to pres CR rozhodne nepreslo
A pan Literak nam zase jednou ten code ukazal.Jinak řečeno - když není nic, tak i něco, co nestojí za moc, je dobré.
Za to mu patri nas vsech dik.Mluvte za sebe. Já takový web nežádal ani po technické, ani po obsahové stránce, tak nevidím důvod, proč by za něj někomu měl patřit můj dík.
A pan Literak nam zase jednou ten code ukazal. Za to mu patri nas vsech dik.É, proč? Lokální "spasitel" využívá svůj clout z ábíčka aby odstartoval svůj nový projekt, o který podle zveřejněných statistik ani tady nikdo opravdu nestojí. Zase se trochu uklidni. Nechme to v rovině, že si hraje s novými technologiemi a úplně se mu to nedaří, což je v pořádku. To je stále obdivuhodné.
Takze takovy maly projekt jako tohle pro ridice to bych sel React…
A je tohle skutečně webová aplikace? Není to spíš webová stránka? To je spíš otázka na Leoše, kam to chce směřovat, ale zatím mi to připadá spíš jako stránka – primárně tam jsou články, obrázky, prostě hypertext… a v něm je občas vložená nějaká interaktivní komponenta (např. anketa).
Pro takovýto obsahový web bych klidně volil spíš nějaký šablonovací systém (kde ti HTTP GET vrátí normální HTML stránku – ano, je to „staromódní“, ale tady podle mého zcela na místě) nebo použil hotový redakční systém a soustředil se na obsah a práci s komunitou než hraní si s technologiemi.
Mongo je dost zajímavé a na jednodušší práci fajn. Já jsem možná ještě moc SQL oriented, takže jsem z obavm nad škálováním velkých diskusí a přenosy rozbil schéma do malých kolekcí (třeba každý komentář či hlas je nový dokument). V důsledku musím používat agregace, abych spojil data a to z hlavy nedám.Takto se to nedělá. V dokumentových DB si vytváříš dokument při zápisu (kterých by mělo být minimum, proti počtu čtení) a potom jej čteš v podobě, jak to pro ten request vyhovuje. Tj. ten dokument vytváříš pro potřeby čtení. Agregace by se mělo používat co nejméně a rozhodně ne pro běžné "dotazy". Každý hlas jako vlastní dokument není moc dobrý návrh. To spíše co anketa, to jeden dokument (pro hlasy) a do objektu dokumentu si ukládat, co potřebuješ, klidně pole hlasujících pro každou položku ankety, nevím, jak to máš navržené (a nechci si číst zdrojáky, teď není čas). Stejně tak komentáře. Tuším, že tady na ABCLinuxu je každá diskuse jeden velkej XML? Je to tak? Takže v Mongu to lze udělat stejně, document pro diskusi a jednotlivé komentáře jako JSON objekty. U relačních a SQL DB je to přesně naopak, tam je lepší rozbít data na atomy a ty potom selectem skládat.
Holt, učím se.V pohodě, jsem moc rád, že ses do toho pustil a to ještě takto otevřeně.
Je to tak. Kvůli tomu špatnému by se nemělo zapomínat na to dobré.
Nicméně i tak stojí za zamyšlení, proč to na AbcLinuxu (relativně) žije a na LinuxSoftu ne. Přitom ten LinuxSoft má spoustu odborných a zajímavých článků nebo celých seriálů. Je to redakčním systémem? Nebo politikou týkající se svobody slova/tvorby? Nebo něčím jiným?
Kvůli tomu špatnému by se nemělo zapomínat na to dobré.Také by se ovšem nemělo zapomínat, že to dobré bylo pod vedením někoho jiného - zejména když ten, za koho nastalo to špatné, následně chodí po webových diskuzích a poučuje ostatní, jak se mají věci dělat.
Dneska 10.ledna 2022 se potvrdilo, ze uzivatel trekker.dk nedovede vest online odborny rozhovor pro posluchace. Kdo za to muze ? Vy sam.Lmao a to má být nějaký diss nebo důkaz? Vrchol ubohosti kysilko. Já ti dám taky podobnou výzvu. Jestli se tu do večera neobjeví tvůj dickpic, znamená to, že se toho bojíš a máš malý péro. Potom budeme všichni oprávněni psát pod každý tvůj příspěvek “Pavel Kysilka má malý péro“, protože jsi z této výzvy zbaběle vycouval. Tak a teď ukaž že jsi chlap a stojíš si za svým postojem. Ale to silně pochybuju.
Dneska 10.ledna 2022 se potvrdilo, ze uzivatel trekker.dk nedovede vest online odborny rozhovor pro posluchace.Ano, to je možné. Ale také nechodím po webech a nerozdávám rady o tom, jak se mají odborné online rozhovory vést. Zatímco vy jste jeden web pohřbil a poučujete ostatní, jak mají správně provozovat web.
Nestalo by za to udelat ve 2 lidech odbornou videokonferenci a diskuzi o urcitych tematech a pak ji hodit na Youtube ?
Behem par tydnu me prestanou 'brat' zada. Moc k videni tu pak nebudu. Uz se to vcelku lepsi.No to je docela blbý, protože já jsem po covidu stále dost unavene, ale nějak bych to dal. Ale napiš mi email. Musím sehnat audiotechniku. Když tak to udělám z kanclu z práce. Video klidně sestříhám.
Na tohle bych se asi podíval, ale jinak mi video jako způsob práce s informacemi přijde hrozně nešikovné. Jasně, někdy je člověk unavený a je jednodušší jen sednout a koukat/poslouchat, ale jinak mám radši text + obrázky (+ případně video tam, kde to má smysl a je potřeba názorně něco předvést). Jako primární nosič informace mi to nevyhovuje. Často mě zajímá jen část článku – jenže ten text (ideálně strukturovaný, členěný na kapitoly) jsem schopný rychle prohledat a najít si to podstatné. Ale co mám dělat s videem? Sedět u toho hodinu a poslouchat, jak se někdo vykecává? I když to video nebude informačně řídké a nebude to úplná ztráta času (a tak kvalitní videa jsou spíš výjimka, spousta video obsahu je vyloženě odpad), tak je tam spousta informací, které nepotřebuji (už to znám nebo mne to nezajímá). Někdy je sice dobré si rozšířit obzory a navnímat i to, pro co si člověk původně nepřišel, ale to se dá dělat i u těch textů a myslím si že efektivněji.
Články si ukládám do záložek a často i na disk. Pak není problém v tom vyhledávat, klidně i fulltextově. Videa někdy taky ukládám, ale vzhledem ke kapacitním nárokům jen některá a vyhledávat se v tom prakticky nedá.
Z pohledu autora je to taky nešikovné. Článek snadno doplním nebo upravím. Ale video přetáčet znova asi nebudu – takže buď v něm zůstanou chyby/nedostatky, nebo mne to bude stát spoustu práce, abych to natočil a sestříhal znovu.
Podle mého je tedy video šikovná forma pro obsah, kde je potřeba něco předvést, vizualizovat – a je jedno, jestli je to rozborka a oprava nějakého přístroje, recenze výrobku nebo třeba návod, jak něco udělat v Blenderu, FreeCADu nebo jiném grafickém softwaru. Ale pak je spousta, dost možná většina, obsahu, kde video vhodná forma není a daleko lépe se vytváří a konzumuje text. Vždyť máme hypertext – není problém dát do článku obrázek, animaci nebo i 3D model, interaktivní graf, mapu atd. Fakt to nemusí být „moderně“ celé jako video.
a vyhledávat se v tom prakticky nedáTak dá se to prohledat a najít si zajímavou sekci. Ale u některých videí je to těžké (přednáška, kde je 2h záběr na přednášejícího.
Někdy je sice dobré si rozšířit obzory a navnímat i to, pro co si člověk původně nepřišel, ale to se dá dělat i u těch textů a myslím si že efektivněji.Opět, záleží na každém. Mluvené slovo poslouchám nějakých 6h denně a dozvím se spoustu nového.
Z pohledu autora je to taky nešikovné. Článek snadno doplním nebo upravím. Ale video přetáčet znova asi nebudu – takže buď v něm zůstanou chyby/nedostatky, nebo mne to bude stát spoustu práce, abych to natočil a sestříhal znovu.Souhlasím. Pokud točím interní školící videa pro kolegy v práci, tak natáčím plochu s terminálem nebo nějakým programem. K tomu můj komentář. Mám připraven scénář v bodech (abych na nic nezapomněl), ale většinou mluvím prostě rovnou bez přípravy. 2h video lze sestříhat za 2h, nějaké moc velké úpravy jako titulky nebo grafické oddělení jednotlivých sekcí nedělám.
Ale video přetáčet znova asi nebudu – takže buď v něm zůstanou chyby/nedostatky, nebo mne to bude stát spoustu práce, abych to natočil a sestříhal znovu.Žádné video není na první dobrou. Netočí se to celé vícekrát, ale pokud se člověk přeřekne, nebo chce to říct znovu a snad lépe, tak to namluví do toho videa. Prostě natáčíš třeba 2h v kuse, u některých věcí máš třeba 5 verzí a potom to sestříháš do 1h videa. Dělá se to tak i v podcastech(jeden z nejlepších silvestrovských sestřihů, co jsem kdy slyšel).
Fakt to nemusí být „moderně“ celé jako videoHele, já tě chápu, na druhou stranu spousta lidí si prostě sedne s mobilem do auta a natočí "myšlenku dne". A ty to můžeš poslouchat třeba zrovna v autě cestou někam. Tj. má to výhody proti textu, který bys v takovém prostředí číst nemohl.
Díky, už jsem myslel, že jsem jedinej :)Na tohle bych se asi podíval, ale jinak mi video jako způsob práce s informacemi přijde hrozně nešikovné. Jasně, někdy je člověk unavený a je jednodušší jen sednout a koukat/poslouchat, ale jinak mám radši text + obrázky (+ případně video tam, kde to má smysl a je potřeba názorně něco předvést). Jako primární nosič informace mi to nevyhovuje. Často mě zajímá jen část článku – jenže ten text (ideálně strukturovaný, členěný na kapitoly) jsem schopný rychle prohledat a najít si to podstatné. Ale co mám dělat s videem? Sedět u toho hodinu a poslouchat, jak se někdo vykecává? I když to video nebude informačně řídké a nebude to úplná ztráta času (a tak kvalitní videa jsou spíš výjimka, spousta video obsahu je vyloženě odpad), tak je tam spousta informací, které nepotřebuji (už to znám nebo mne to nezajímá). Někdy je sice dobré si rozšířit obzory a navnímat i to, pro co si člověk původně nepřišel, ale to se dá dělat i u těch textů a myslím si že efektivněji.
Staci udelat neco ve stylu konference na Zoom ve FullHD nebo i HD rozliseni. Kazdej clovek na pul obrazovky. A mluvit.To je dost strašný formát. Typicky jsou informace rozbředlé, video obskurně dlouhé a celkově nudné. Pokud chceš užitečné a přínosné video, mělo by mít tak 15 až 20 minut (komplikovanější témata rozdělit do takto dlouhých kapitol). Ukázat obrázky a hodně kreslit. Mluvící obličej by tam měl být, ale ne většinu času. Vím, že je snažší udělat dvouhodinový rozhovor, než 10minutové slušné video, ale stojí to za to.
To je dost strašný formát. Typicky jsou informace rozbředlé, video obskurně dlouhé a celkově nudné.
Dá se to brát jako náhrada hospody. Ostatně do hospod se teď kvůli COVIDu moc nechodí (já vůbec), takže tím jsme nějaký čas ušetřili a můžeme ho strávit sledováním videa. Nicméně řada lidí přesně z těchto důvodů do hospod nechodila ani dřív – návštěvy hospod jsou informačně rozbředlé, obskurně dlouhé a celkově nudné, navíc zastřené alkoholem a dříve dokonce zamlžené tabákovým kouřem.
Vybudoval jsem si síť spolehlivých freelancerů.Gratuluju. My máme poměrně tristní zkušenost s lidma na JS. Každý používá něco zcela jiného a každý má jiný systém frameworků. Když se ti takto vystřídají tři party lidí, tak je z toho neskutečný a neopravitelný guláš.
My máme poměrně tristní zkušenost s lidma na JS. Každý používá něco zcela jiného a každý má jiný systém frameworků. Když se ti takto vystřídají tři party lidí, tak je z toho neskutečný a neopravitelný guláš.
Opět musím odkázat na naši starší diskusi:
Mám tu třeba moderní webovou aplikaci, má to asi tři čtvrtě milionu řádků kódu + se k tomu při buildu stahuje kilometr knihoven z internetu, o kterých nikdo nic moc neví a studenti a Indové, kteří je před lety napsali, jsou už dneska bůhví kde. Původní autoři aplikace se rozutekli, dneska na to nechce nikdo sáhnout ani dvoumetrovým klackem, udržovatelnost je zoufalá – přestože je to vysokoúrovňový jazyk a moderní frameworky staré jen pár let, bylo kolem toho spousta řečí, jak tohle je budoucnost, mentoroval a školil to tam tehdy známý machr na JavaScript a weby vůbec… fakt to není žádná dávná historie, jen pár let zpátky, tohle by nemělo být „legacy“, jenže je. A bohužel si myslím, že to ve světě webu není výjimka. Jakkoli to zní absurdně, to už bych snad radši najal ruského hackera a nechal ho psát assembler.
Za to ale nemůže Java ani XML jako takové. Viděl jsem v životě už hodně softwaru psaného v Javě a tohle rozhodně není pravidlem. Ten návrh bývá obvykle lepší, průměrná kvalita je někde jinde. Tím ale nechci úplně hanět návrh Ábíčka – částečně tu motivaci k němu chápu a minimálně se to dá brát jako experiment a hledání nějaké cesty (tím spíš, když jde o komunitní záležitost a ne komerční projekt, kde máš jasně dané cíle, termíny a rozpočet a musíš se do toho napoprvé vejít). Spíš se dá říct, že ten software slouží až nečekaně dobře „na svůj věk“.
už existuje
se to menuje roadfens hele + na dfens sou často nějaký věci s autama :D ;D
Tiskni
Sdílej: