abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:11 | IT novinky

    Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Komunita

    V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:00 | Nová verze

    Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:22 | Pozvánky

    Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.

    jose17 | Komentářů: 0
    včera 04:44 | IT novinky

    Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    19.5. 23:22 | Zajímavý software

    Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    19.5. 22:22 | Zajímavý software

    V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.5. 13:11 | Zajímavý článek

    Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    19.5. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.5. 12:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (60%)
     (23%)
     (9%)
     (2%)
     (0%)
     (0%)
     (6%)
    Celkem 47 hlasů
     Komentářů: 5, poslední včera 20:57
    Rozcestník

    Vítězný boj s dd-wrt na Linksys WRT320n

    13.5.2012 15:26 | Přečteno: 2365× | programování | Výběrový blog | poslední úprava: 13.5.2012 16:01

    Konečně jsem se dostal k flashnutí Linksys WRT320n. Nejvíc mě na původním firmware štvalo, že nešlo vypnout Wifi Protected Setup (WPS). I když to člověk vypnul v nastavení, WPS bylo pořád funkční (naštěstí alespoň na 5 GHz proti němu nefungoval reaver, takže script kiddies by nepochodili). Bohužel jsem ale vychytal dost bugovitý build dd-wrt a WRT320n sám není žádná "super krabička" navzdory jeho tehdejší ceně.

    WPS - dokázalo, že i po letech lze udělat větší fail než WEP, LM hash nebo MSCHAPv2

    Ve všech zmíněných případech dizajn protokolu umožňoval kvůli nízké entropii, nebo kvůli rozdělení klíčového materiálu na malé části, které šly "bruteforcovat" mnohem snáze. Na mnohých routerech je pořád problém WPS vůbec vypnout (případ originálního firmware toho WRT320n).

    Instalace

    Nedávno byl na abclinuxu popsán jeden postup pro Linksys E2000, čož je de facto stejný router jako WRT320n. Instalace byla překvapivě jednoduchá, není nutné flashovat přes TFTP jako u starších routerů (třeba Asus WL-500g). Jenže tam jednoduchost končí. Musím ale říct, že naposledy u toho Asusu jsem s dd-wrt takové problémy ani zdaleka neměl. U Asusu byl jen jeden - při WPA/WPA2 s TKIP se přehřál a vytuhnul, pokud se z Windows přes wifi z disku připojeného k USB Asusu kopírovalo sambou. Tam stačilo zakázat TKIP a použít AES.

    Bugy, bážky a jejich workaroundy

    Použil jsem build DD-WRT v24-sp2 (04/07/12) mega - build 18946M NEWD-2 K2.6 Eko, protože jsem chtěl 6to4, client VPN a pár dalších věcí - jinak na fórách lidi právě doporučují radši mini-buildy, prý méně bugovité. Nicméně ani mini-build by mi tady nepomohl, protože největší problém byl s GUI a wifi (základní věci).

    Hlavní HW problémy jsou u WRT320n prý způsobeny tím, že je to piece-of-crap. Navíc již od výroby přetaktovaný z 300 MHz na 325 MHz (více o tom níže).

    GUI bugy ve webadminu

    GUI bugy - při nastavování wifi mezi A/B/G/N občas chybí třeba nastavení kanálu, především když se přepíná mezi 2.4 a 5 GHz pásmy. Po změně pásma/protokolu se nezmění hned možnosti, třeba nevyskočí výběr kanálu. Většinou stačí dát "Save", pak už vyskočí další možnosti. Z "bruteforce debuggingu" mi přišlo, že některé věci, které byly původně nastaveny pro jiná pásma, "tajně ovlivňují" možnosti v aktuálně vybraném pásmu. Třeba při přepnutí mezi G a A vždy zmizely všechny kanály až na "Auto".

    Workaround pro nastavování wifi a kanálů: fungovalo vybrat wifi N (ať už 2.4 nebo 5 GHz, dle toho co chceme nastavovat), Save, nastavit šířku pásma na 10 nebo 20 MHz, vybrat kanál, Save, Apply Settings. Pak nastavit co skutečně chceme - a kanály už tam jsou. Ale není to 100% - občas mi po restartu nastaví kanál 34 místo 36, který má v konfiguraci.

    Wifi - 5 GHz kanálové peklo

    Při 2.4 GHz jsem žádný problém nezaznamenal, až na nastavení kanálu 14 - ten nepatří pod "CZ/EU" 2.4 GHz rozsah, takže ho notebook neviděl (možná to lze wifi driveru vysvětlit, pokud to není zadrátované v železe, ale neměl jsem čas to googlit).

    Při 5 GHz dd-wrt rádo preferuje kanál 34 (při nastavení "Auto"), který je taky mimo "CZ/EU" pásmo, tudíž mi ho wifi karta nevidí. Hledal jsem jestli je v dd-wrt nastavení země, podle které by to nabízelo kanály, ale nenašel jsem. Horší je, že po restartu routeru to občas nastaví kanál 34 i když má v configu kanál 36 (zatím jsem viděl jenom u power-cycle restartu, normální SW restart vypadal ok).

    Wifi N - fail

    Nijakým způsobem se mi nepovedlo rozchodit N-kovou wifi, ani na 2.4 GHz, ani na 5 GHz. Bylo úplně jedno, jaké jsem zvolil kanály, šířky pásem, atd. Nic. Zvláštní věc jsem si všimnul při 5 GHz - pokud byl druhý kanál vysoký (100 nebo 104), signál pro tento kanál byl úplně mizerný i když byl router 1 m od notebooku (ale nemám spektrální analyzér, takže důvodů může být více). Taky se mi nepovedlo "zchannelbondovat" v nastavení dva vedlejší kanály, třeba 36 a 40 (frekvenčně by to snad mělo sedět, dokopy by to dávalo akorát těch 40 MHz). Nicméně žádný testovaný z 20 MHz kanálu v 5 GHz N módu nešel ani sám, takže je to jedno.

    Ve fórách psali, že po vypnutí WPA/WPA2 a volném prístupu to pak šlo, ale mít open wifi zatím není můj plán :-) Skutečně vypadalo, že N-ková wifi failuje na autentizaci, ale už jsem neměl po 6 hodinách sil to debugovat.

    "Undo" přetaktování routeru a další finty pro stabilní wifi

    Router je od výroby přetaktován, ve fórách se doporučuje ho "normáltaktovat" a skutečně vypadá, že wifi je pak mnohem stabilnější (přes telnet, ssh, nebo i GUI command line):

    nvram set clkfreq=300,150,75
    nvram commit
    reboot
    

    Další nastavení, z kterých pár stabilitě pomohlo. Těžko už říct které, první dvě asi nejspíš:

    6to4 tunel

    I když návod vypadá celkem hnusně, byla to mnohem větší pohodička než celá wifikalypsa. Akorát jeden detail, v jejich startup skriptu mi ip -4 addr show dev vlan2 nedá žádný výstup, tak jsem startup skript upravil:

    insmod /lib/modules/`uname -r`/kernel/net/ipv6/sit.ko 
    sleep 5 
    radvd -C /tmp/radvd.conf start 
    sleep 5 
    WANIP=$(ifconfig vlan2 | grep 'inet addr' | awk '{print $2}' | cut -d ':' -f 2)
    if [ -n "$WANIP" ] 
    then 
    V6PREFIX=$(printf '2002:%02x%02x:%02x%02x' $(echo $WANIP | tr . ' ')) 
    ip tunnel add tun6to4 mode sit ttl 255 remote any local $WANIP 
    ip link set tun6to4 mtu 1480 
    ip link set tun6to4 up 
    ip addr add $V6PREFIX:0::1/16 dev tun6to4 
    ip addr add $V6PREFIX:1::1/64 dev br0 
    ip -6 route add 2000::/3 via ::192.88.99.1 dev tun6to4 
    kill -HUP $(cat /var/run/radvd.pid) 
    fi 
    sleep 10 
    radvd -C /tmp/radvd.conf start 
    

    Závěr - mnohem více bugů než jsem očekával

    Nakonec se to úplně obrátilo. Věci co jsem myslel že budou jednoduché (nastavit wifi) se ukázaly jako peklo, a vice versa - 6to4 a další customizace byly celkem rychlé. Ale hlavně WPS je definitivně dead a vyhnu se dementním UPC routem alespoň u serverů s IPv6. "Re-routovat" IPv4 bude další krok.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    13.5.2012 21:03 anon
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vítězný boj s dd-wrt na Linksys WRT320n
    Hlavne ze se povedlo. Wps je sada. Jaa s snazil dostat cyanogen do mobilu a smula xperia x8 mini no pristi mobil bude uz snad b2g
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.