V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Programming stuff. And stuff.
Předpokládám, že první čast nastavování už proběhla: proklikat tím prvním nastavovátkem (foris) a zvolit existující miniPCIe wifi kartu třeba na 5 GHz, nastavit WPA PSK heslo, root heslo a povolit LuCi - advanced webové klikátko poslouchající na portu 8080.
Jako další wifi kartu je možno obstarat si buďto miniPCIe kartu, pro kterou je na Turrisu volný slot, nebo nějakou USB wifi. Já zvolil první možnost - další miniPCIe wifi. K miniPCIe wifi si musíte taky obstarat anteny s Hirose HFL konektorem, já je vykuchal z nějakého starého routeru. Je dobré nějak vyvést kablík od anteny ven z routeru, vevnitř kvůli kovovému krytu bude očekávatelně stráta na síle signálu - naměřil jsem kolem 13-15 dB rozdíl. Zde musí být člověk trochu kreativní, já jsem ty kablíky vyvedl vedle USB portů. Možná to nevypadá nejlíp, ale funkcionalita > estetika
Není nutné, ale neuškodí podívat se, jestli je karta detekována správně - a nemuset to parsovat z sysfs. S opkg package managerem si nainstalujeme pciutils (a klidně další podstatné věci jako bash a vim) :
opkg update
opkg install pciutils
lspci
Měly by být vidět dvě wifi karty - já vybíral druhou taky Atheros, prý jsou spolehlivější než třeba Broadcomy:
0000:00:00.0 PCI bridge: Freescale Semiconductor Inc P2020E (rev 21)
0000:01:00.0 Network controller: Atheros Communications Inc. AR9300 Wireless LAN adaptor (rev 01)
0001:02:00.0 PCI bridge: Freescale Semiconductor Inc P2020E (rev 21)
0001:03:00.0 Network controller: Atheros Communications Inc. AR9300 Wireless LAN adaptor (rev 01)
Tohle možná umí LuCi přímo, ale já jsem se chtěl trocha víc pohrabat v openwrt ekosystému, protože je dost jiný než běžné linuxové distribuce. U většiny zařízení podporovaných od openwrt se musí šetřit místem a RAMkou. Detekce openwrt skripty vypadá následovně:
mv /etc/config/wireless /etc/config/wireless.orig
wifi detect > /etc/config/wireless
# editovat /etc/config/wireless - viz nize
/etc/init.d/network restart
V tomto momentě bychom měli mít v /etc/config/wireless detekovány dvě wifi síťovky. Upravíme config, já sem hodím příklad hotového configu, na který můžete použit copy-pastu a upravit si podle sebe. Ty optiony z configu lze pokud vím rovnou editovat z LuCi, možná taková možnost bude příjemnější. Hlavně nezapomenout nastavit WPA PSK hesla a změnit "disabled" na 0 (a klidně vypnout obstarožní TKIP).
config wifi-device 'radio0'
option type 'mac80211'
option path 'ffe09000.pcie/pci0000:00/0000:00:00.0/0000:01:00.0'
option htmode 'HT20'
list ht_capab 'LDPC'
list ht_capab 'SHORT-GI-20'
list ht_capab 'SHORT-GI-40'
list ht_capab 'TX-STBC'
list ht_capab 'RX-STBC1'
list ht_capab 'DSSS_CCK-40'
option country 'CZ'
option disabled '0'
option hwmode '11na'
option channel '44'
config wifi-iface
option device 'radio0'
option network 'lan'
option mode 'ap'
option disabled '0'
option ssid 'SSID_for_5GHz'
option hidden '0'
option encryption 'psk2+tkip+aes'
option key 'Yeah,right!'
config wifi-device 'radio1'
option type 'mac80211'
option hwmode '11ng'
option path 'ffe0a000.pcie/pci0001:02/0001:02:00.0/0001:03:00.0'
option htmode 'HT20'
list ht_capab 'LDPC'
list ht_capab 'SHORT-GI-20'
list ht_capab 'SHORT-GI-40'
list ht_capab 'TX-STBC'
list ht_capab 'RX-STBC1'
list ht_capab 'DSSS_CCK-40'
option country 'CZ'
option channel '1'
option txpower '20'
config wifi-iface
option device 'radio1'
option network 'lan'
option mode 'ap'
option disabled '0'
option ssid 'SSID_for_24GHz'
option encryption 'psk2+tkip+aes'
option key 'Did I say Yeah right?'
option wmm '0'
Teď by obě wifi AP měly fungovat.
Tiskni
Sdílej:
git clone https://gitlab.labs.nic.cz/turris/ucollect.git