Google Chrome 102 byl s verzí 102.0.5005.61 prohlášen za stabilní. Opraveno bylo 32 bezpečnostních chyb. Přehled novinek na Chromium Blogu nebo na Chrome Platform Status. Oficiální přehled novinek (New in Chrome, YouTube) zatím nebyl publikován. Přehled novinek v nástrojích pro vývojáře je bez videa.
The Open Source Software Security Mobilization Plan (pdf) je konsorciem The Linux Foundation zastřešen plán na zvýšení bezpečnosti open source softwaru.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2022. Máte-li na starost bezpečnost IT, výsledky vás nepotěší. Microsoft Teams, Oracle Virtualbox, Mozilla Firefox, Microsoft Windows 11, Ubuntu Desktop, Apple Safari, Tesla Model 3 Infotainment System. Vše potopeno. Demonstrované bezpečnostní chyby ve Firefoxu jsou již opraveny ve verzi 100.0.2.
Lokální úložiště Stratis (Wikipedie), alternativa k úložištím s ZFS a Btrfs, bylo vydáno ve verzi 3.1.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Sdružení CZ.NIC dnes vrátilo do zóny dříve vyřazená jména domén dezinformačních webů.
Před půl rokem představený webový vyhledávač You.com (Wikipedie) se zaměřuje také na kodéry. Vyzkoušet lze YouCode.
RustDesk je open source alternativa k TeamVieweru. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPL-3.0.
Po 4 měsících vývoje od vydání verze 5.9 byla vydána nová verze 6.0 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Arturo bylo vybráno na počest jazzového hudebníka Artura O'Farrilla.
Po více než roce vývoje od vydání verze 1.20.0 byla vydána nová stabilní verze 1.22.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.22.
Desktopová verze svobodného kancelářského balíku OnlyOffice (Wikipedie) byla vydána ve verzi 7.1 (7.1.0). Přehled novinek v příspěvku na blogu a na YouTube. Nejnovější OnlyOffice je již také na Flathubu a Snapcraftu.
Když nemůžeme nabídnout návštěvníkům InstallFestu posezení workshopech v našich laboratořích, tak nezbývá, než obrazovou a datovou interakci propojit přes síť.
Plán je pustit v sobotu po obědě lidi z divokého Internetu do naší laboratoře jak to jen nejvíce půjde. Výukové kity MZ_APO nabíhají přes TFTP a běží z TMPFS overlaye nad read-only NFS4 exportem. I velká část jejich periferií je realizovaná programovatelnou logikou, která se do požadovaných periferií pospojuje návrhem, který si desky načítají přes síť. Na běžícím systému není až tak moc co trvale poškodit, takže nabízíme bezpečnost naruby, v "místnosti" videokonference v BigBluButtonu bude odkaz na privátní SSH klíč ke kontu root, ten se tedy vlastně stane ještě více veřejným, než veřejný klíč v authorized keys konta roota. Návod jak s kity pracovat je také na stránkách předmětu v sekci dokumentace.
Přes minulý týden jsem aktualizoval jádro systému z LTS 4.19 RT na LTS 5.10.19 RT. Vzhledem k tomu, že ze systému běží i naše kontinuální testy integrace CTU CAN FD IP core do návrhu pro Xilinx Zynq, tak to vyžadovalo update i na straně celé infrastruktury testování.
K vlastnímu sestavení laboratoře za pomoci Ing. Ondřeje Votavy z našeho IT oddělení jsem se dostal až v pátek po výuce. Uchycení kamer nad dvojicemi přípravků doplněných dvěma motorky s výkonovou částí a inkrementální zpětnou vazbou mi pomohl vyřešit kamarád z Přírodovědecké fakulty UK. Studenty také do chemických praktik nemohou pouštět, tak jsem si z nich půjčil laboratorní stojánky. Výsledek si můžete prohlédnout u mě na Rajčeti.
Těším se na návštěvníky, pokud se něco nepokazí, tak si budete moct vyzkoušet jak od nuly napsat aplikaci v jazyce C, která po pixelech kreslí na jednoduchý display, přesně na polohu nebo rychlost řídí klasický stejnosměrný motor atd. Předvedu i pokročilejší řízení PMSM motorů.
Tiskni
Sdílej: