Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
/boot
oddíl, tak se s upravováním initrd
a pokusy o šifrováním rootu ani nemusím namáhat. echo "Zadejte heslo pro oddil \"/\"!"
nahradime echo "Kernel panic - not syncing: VFS: Unable to mount root fs on unknown-block(0,3)
a na hranicich reknes, ze jsi asi misto cat /dev/urandom > /dev/hda3
napsal cat /dev/urandom > /dev/hda4
:)))
"Jednoduchej skriptík" vám tak nanejvýš smaže soubory, ale data tam nechá. Pokud tedy nemyslíte přepsání celého zařízení nulami a znovuvytvoření filesystému, což je ale pomalé.
Pro /tmp
a swap se někdy používá finta, že se používá náhodný klíč, který se vygeneruje vždy před použitím a který nikdo nezná. Samozřejmě je nutné pokaždé před přimountováním znovu vytvořit filesystém resp. provést mkswap
.
Nevim co mas za wifi chipset, ale T60 by mohla mit s velkou pravdepodobnosti Intel 3945, ktery naprosto bez problemu na 2.6.22 funguje (jen je treba udelat par zmen oproti 2.6.18 - vypnout user-space daemona a modul ipw3945 neni treba, staci mac80211).Ano, je to Intel3945 - jen netuším, o čem konkrétně je v případě "user-space daemona" řeč, a tím pádem tedy ani jako ho "vypnout" :( Nějaký další hint? Díky.
Pak dej prosím vědět, co všechno a jak bylo třeba změnit.
Tož řeknu rovnou "domácí porno", ne?
No teď jsem si přečetl tu tvou patičku a konečně chápu, proč bys ta "audiovizuální díla vlastní tvorby" nerad svěřil do cizích rukou...
Mimochodem, já bych také některá "audiovizuální díla vlastní tvorby" nerad dával z rukou - konkrétně nahrávky mého zpěvu by byly podle všech mezinárodních zákonů a úmluv považovány za zbraň hromadného ničení.
Pěkný článek. Na něco podobného se už delší dobu chystám, nicméně lenost zatím vítězí na paranoiou. Zatím šifruju jen opravdu citlivá data a /
nechávám svému osudu.
Už dřív mě napadla ještě jedna věc. Vzhledem k tomu, že nelze šifrovat /boot
, tak hrozí, že vám někdo předhodí podvržené jádro a odchytí si tak zadávané heslo. Bylo by tedy asi vhodné nějak pořešit buď nošení obsahu /boot
na USB klíčence, nebo doplnit skript (uložený až v šifrovaném oddílu, aby nebyla možná jeho modifikace/odstranění), který po startu zkontroluje kontrolní součty souborů na /boot
a v případě nalezení rozporů upozorní uživatele. Krádeži hesla to sice nezabrání, ale pokud by to bylo uděláno ještě před startem sítě, tak to zabrání jeho odeslání a uživatel může situaci řešit.
Dík za inspiraci, i na tohle jsem se ještě nedostal. Možná nemám co skrývat, ale je to moje soukromí a tedy i moje právo.
Tiskni
Sdílej: