Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »/boot
oddíl, tak se s upravováním initrd
a pokusy o šifrováním rootu ani nemusím namáhat. echo "Zadejte heslo pro oddil \"/\"!"
nahradime echo "Kernel panic - not syncing: VFS: Unable to mount root fs on unknown-block(0,3)
a na hranicich reknes, ze jsi asi misto cat /dev/urandom > /dev/hda3
napsal cat /dev/urandom > /dev/hda4
:)))
"Jednoduchej skriptík" vám tak nanejvýš smaže soubory, ale data tam nechá. Pokud tedy nemyslíte přepsání celého zařízení nulami a znovuvytvoření filesystému, což je ale pomalé.
Pro /tmp
a swap se někdy používá finta, že se používá náhodný klíč, který se vygeneruje vždy před použitím a který nikdo nezná. Samozřejmě je nutné pokaždé před přimountováním znovu vytvořit filesystém resp. provést mkswap
.
Nevim co mas za wifi chipset, ale T60 by mohla mit s velkou pravdepodobnosti Intel 3945, ktery naprosto bez problemu na 2.6.22 funguje (jen je treba udelat par zmen oproti 2.6.18 - vypnout user-space daemona a modul ipw3945 neni treba, staci mac80211).Ano, je to Intel3945 - jen netuším, o čem konkrétně je v případě "user-space daemona" řeč, a tím pádem tedy ani jako ho "vypnout" :( Nějaký další hint? Díky.
Pak dej prosím vědět, co všechno a jak bylo třeba změnit.
Tož řeknu rovnou "domácí porno", ne?
No teď jsem si přečetl tu tvou patičku a konečně chápu, proč bys ta "audiovizuální díla vlastní tvorby" nerad svěřil do cizích rukou...
Mimochodem, já bych také některá "audiovizuální díla vlastní tvorby" nerad dával z rukou - konkrétně nahrávky mého zpěvu by byly podle všech mezinárodních zákonů a úmluv považovány za zbraň hromadného ničení.
Pěkný článek. Na něco podobného se už delší dobu chystám, nicméně lenost zatím vítězí na paranoiou. Zatím šifruju jen opravdu citlivá data a /
nechávám svému osudu.
Už dřív mě napadla ještě jedna věc. Vzhledem k tomu, že nelze šifrovat /boot
, tak hrozí, že vám někdo předhodí podvržené jádro a odchytí si tak zadávané heslo. Bylo by tedy asi vhodné nějak pořešit buď nošení obsahu /boot
na USB klíčence, nebo doplnit skript (uložený až v šifrovaném oddílu, aby nebyla možná jeho modifikace/odstranění), který po startu zkontroluje kontrolní součty souborů na /boot
a v případě nalezení rozporů upozorní uživatele. Krádeži hesla to sice nezabrání, ale pokud by to bylo uděláno ještě před startem sítě, tak to zabrání jeho odeslání a uživatel může situaci řešit.
Dík za inspiraci, i na tohle jsem se ještě nedostal. Možná nemám co skrývat, ale je to moje soukromí a tedy i moje právo.
Tiskni
Sdílej: