Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Tiskni
Sdílej:
/boot
oddíl, tak se s upravováním initrd
a pokusy o šifrováním rootu ani nemusím namáhat. echo "Zadejte heslo pro oddil \"/\"!"
nahradime echo "Kernel panic - not syncing: VFS: Unable to mount root fs on unknown-block(0,3)
a na hranicich reknes, ze jsi asi misto cat /dev/urandom > /dev/hda3
napsal cat /dev/urandom > /dev/hda4
:)))
"Jednoduchej skriptík" vám tak nanejvýš smaže soubory, ale data tam nechá. Pokud tedy nemyslíte přepsání celého zařízení nulami a znovuvytvoření filesystému, což je ale pomalé.
Pro /tmp
a swap se někdy používá finta, že se používá náhodný klíč, který se vygeneruje vždy před použitím a který nikdo nezná. Samozřejmě je nutné pokaždé před přimountováním znovu vytvořit filesystém resp. provést mkswap
.
Nevim co mas za wifi chipset, ale T60 by mohla mit s velkou pravdepodobnosti Intel 3945, ktery naprosto bez problemu na 2.6.22 funguje (jen je treba udelat par zmen oproti 2.6.18 - vypnout user-space daemona a modul ipw3945 neni treba, staci mac80211).Ano, je to Intel3945 - jen netuším, o čem konkrétně je v případě "user-space daemona" řeč, a tím pádem tedy ani jako ho "vypnout" :( Nějaký další hint? Díky.
Pak dej prosím vědět, co všechno a jak bylo třeba změnit.
Tož řeknu rovnou "domácí porno", ne?
No teď jsem si přečetl tu tvou patičku a konečně chápu, proč bys ta "audiovizuální díla vlastní tvorby" nerad svěřil do cizích rukou...
Mimochodem, já bych také některá "audiovizuální díla vlastní tvorby" nerad dával z rukou - konkrétně nahrávky mého zpěvu by byly podle všech mezinárodních zákonů a úmluv považovány za zbraň hromadného ničení.
Pěkný článek. Na něco podobného se už delší dobu chystám, nicméně lenost zatím vítězí na paranoiou. Zatím šifruju jen opravdu citlivá data a /
nechávám svému osudu.
Už dřív mě napadla ještě jedna věc. Vzhledem k tomu, že nelze šifrovat /boot
, tak hrozí, že vám někdo předhodí podvržené jádro a odchytí si tak zadávané heslo. Bylo by tedy asi vhodné nějak pořešit buď nošení obsahu /boot
na USB klíčence, nebo doplnit skript (uložený až v šifrovaném oddílu, aby nebyla možná jeho modifikace/odstranění), který po startu zkontroluje kontrolní součty souborů na /boot
a v případě nalezení rozporů upozorní uživatele. Krádeži hesla to sice nezabrání, ale pokud by to bylo uděláno ještě před startem sítě, tak to zabrání jeho odeslání a uživatel může situaci řešit.
Dík za inspiraci, i na tohle jsem se ještě nedostal. Možná nemám co skrývat, ale je to moje soukromí a tedy i moje právo.