Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.
… více »Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.
Jednu dobu jsem provozoval TOR exit node na 1gb konektivitě u OVH (traffic byl zhruba 200GB/den - neomezoval jsem traffic TORu a povolil jsem přes můj node přístup ke všem službám v internetu)...
Bohužel poté, co mi z OVH napsali něco ve stylu, že "někdo z IP mého vserveru crackuje půlku netu a masivně sdílí pedo porno a z pokud to nepřestane, odstřihnou mne od konektivity", jsem byl nucen provoz ukončit...
Bohužel poté, co mi z OVH napsali něco ve stylu, že "někdo z IP mého vserveru crackuje půlku netu a masivně sdílí pedo porno a z pokud to nepřestane, odstřihnou mne od konektivity", jsem byl nucen provoz ukončit...
To je zvláštní jak rychle někdo dokáže vystopoval exit node a ještě zjisti co tam teče a na druhé straně je takový problém najít ty výrobce. Nebo že by za tím uzavíráním nodů bylo něco jiného?
jak se budes branit natlaku poskytovatele konektivityŽádný nebude, ve whois bude mé jméno a abuse reporty budou chodit na mou adresu...
chovat az ti zaklepe na dvere kriminalkaZeptám se jich zda-li mají soudní příkaz a k čemu přesně. A podle toho co bude v tom soudním příkazu budu postupovat, pokud tam bude povolení k zabavení tohoto serveru tak jim ho samozřejmě vydám.
nejaky alternativne inteligentni trottel Ti, podle principu predbezne opatrnosti, na 3 roky zabavi vse digitalniNetuším, pravděpodobně umřu hlady, protože nic jiného než IT dělat neumím :)
jses ochotny mit tu ostuduAno.
mit ty potahovacky, doma, v praciAno.
jezdit k souduAno.
platit pravnikyNe.
.jses ochotny si jit sednout do basy za svoboduTěžko říct nakolik mě do té basy můžou poslat, já bych samozřejmě spolupracoval v rámci svých zákonných povinností a pokud bych dostal soudní příkaz službu ukončit, tak bych jej uposlechl, pokud bych dostal soudní příkaz předat jakékoli logy, které mám k dispozici taky bych usposlechl, nicméně logovat mám v plánu do /dev/null a na tom nic trestného (u Marka Stopky fyzické osoby nepodnikatele) není.
.
dobrý nápad.
...na tom nic trestného (u Marka Stopky fyzické osoby nepodnikatele) není.to by me zajimalo, skutecne si muzes zachovat ten status kdyz hodlas vybirat prispevky? (a jeste je publikovat)
Ja provozuju TOR Exit s vyhrazenou rychlosti cca 1Mbit a IP adresy RS jsem na exitu musel zakazat.
Kdykoli jsem sel na stranky RS, tak jsem videl hlasku, ze prave stahuju nejaky soubor
Navic - kdybych chtel anonymizovat, tak bych to jako spravny paranoik nedelal pres cizi server: kde bych mel jistotu, ze to neni sabotaz nejakeho uradu na potirani anonymity a moje data posilana na anonymizer nejdou v kopii jeste jinam
# Moje anonymita zavisi na provozovateli nodu (logovani, apod.)Pokud chápu princip TORu správně, pak právě u TORu tohle nehrozí
Chytání loginů nikomu k ničemu není, když se nedají spojit s IP adresou
Pritahuje ksindl majici snahu zakryt stopy po nelegalni cinnostiŘekl bych, že právě o to jde. Záleží jen na zákonech - třeba čínského disidenta těžko označíte za "ksindl mající snahu zakrýt stopy po nelegální činnosti".
Ale na druhou stranu, když člověk narazí na chybu na serveru obsluhujícím stovky domén, kde se volně válí rootovské heslo k MySQL, probije se přes "zákaznickou podporu", nahlásí chybu a přesto danému adminovi nestojí ani za blbou odpověď typu "díky za info", tak to zase dokáže člověku docela zkazit den.
Moje anonymita zavisi na provozovateli nodu (logovani, apod.)Tohle Tor řeší – viz články o jeho fungování (cibule, několikanásobné balení). Logovat by teoreticky mohl odchozí nešifrovaný provoz, ale co ti brání používat SSL? Pak provozovatel koncového bodu ví jen to, kam (IP/port) se někdo připojuje (ale neví kdo to je – ani co přenáší).
Muzes na provoz zvolit podobny model jako ma vyvoj freenetu -- vyvesit na web formular na prispevky (paypal nebo tak neco) a pocitadlo "jsou prachy na provoz na dalsich X dni".
Neviem, rozmýšľam. Teoreticky by som bol ochotný prispieť, len by som rád vedel, koľko by stála ročná prevádzka, urobiť si obrázok, či to dokáže dlhodob fungovať s podporou zopár ľudí
Dnes som poslal 10$ na podporu Freenet-u, budúci mesiac dám 10€ na podporu Tor-u, potom dám po 5€ na podporu NoScript a Truecrypt... takže podpora niečoho takéhoto, čo by som doma nerobil (určite nie ako Exit Node) by mi problém nerobila... len to chce pekné štatistiky, výročné správy...
Ha, pekná suma. Ale nič hrozné, aby to nemohlo fungovať s podporou zopár ľudí.
Ja by som do toho išiel...
Tiskni
Sdílej: