Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Po nekolika clancich jsem dnes dospel k zaveru, ze BSA je velmi uzitecna organizace :) (a to nejen pro nas) ale i samozrejme pro chudaky nadnarodni sw korporace, ktere nemaji co zaplatit svym zamestnancum :) Proto kdo vi o nejakem ilegalnim nasazeni M$ prosim at napise na http://www.bsa.org/czechrepublic/report/
Jen jsem zvedavej kdy to tu bude jak za bolseviku a kolik "tajnejch" bude hlidat teto stat :))
Tiskni
Sdílej:
Když jsem dostal od BSA konečně odpověď na email (v pořadí 3. -- předchozí dva ignorovali) s prosbou o objasnění tohoto termínu, stálo v něm, že se mám obrátit na firmu, která tuto studii zpracovávala, protože oni jsou "jen zadavateli" a o víc se nestarají. Na to jsem se pak vykašlal, protože jsem nenašel kontakt na českou pobočku IDC, takže smůla...Kontakt - jo a dej vedet...
Ja som reagoval hlavne na
Jen jsem zvedavej kdy to tu bude jak za bolseviku a kolik "tajnejch" bude hlidat teto stat :))
Nie je žiadným tajomsvom, že na väčšinu porušení GPL sa prišlo tak, že to vyniesol niekto z vnútra spoločnosti (a často až potom ako ho vyhodili). A preto v tom nevidím žiaden rozdiel.
Čo sa týka štatistík tak s tebou plne súhlasím, že metodika by mala byť verejná. Tú metodiku by IMHO mohla pokojne zabezpečiť jedna OSS/Liberix/CzLUG v rámci tej kampane čo robia [ja ju síce nevidím, ale to je jedno] za vcelku symbolický peniaz/či zdarma ju spraví ľubovoľný študent sociológie.