Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Ak niekto pozna pariz a vie poradit, nech vstupi :)
To ze som maniak do hudby som vedel davno, ale ze vyhodim cely majland aby som si mohol pozriet Keith Jarreta - to som vazne netusil :) Malo to vlastne len jeden hacik, je to v Parizi.
Keith Jarret trio (Keith Jarrett - klavír, Gary Peacock - kontrabas, Jack DeJohnette - bicí) je pre mna nieco uzastne a na ebay som sa pobil a ziskal listky do Salle Pleyel. Cas odchodu sa blizi a ja mam jednu velku prosbu :)
Moje znalosti francuzstiny su nulove. Nikdy som nebol v Parizi, nikdy som este neletel. Priletim na letisko Orly-sud 19:40. Do 22:00 by som sa mal ubytovat v hoteli Ermitage. Potrebujem cestu. Zistil som ze im tam frci RER. Konkretne "Orlyval" ktory ma zanesie na stanicu Antony a odtial RER "B" na Châtelet-Les Halles. Ked tam vystupim je to asi cca 5km do hotela. Ako nic moc, ale planujem chodit pesi. Letisko - Châtelet-Les Halles vidim na 35 min, odtial pesi (dufam ze to nedoserem, mam GPS) do hotela Ermitage tak hodinka (som v parizi prvy krat v zivote). Vidim to dost na tesno, lebo si este musim kupit listky (Combined ticket Orlyval \ RER B costs €9,05).
Tento vypocet je len z mojej hlavy a preto sa pytam na nazor ludi, ktory uz s tym maju skusenost. Potreboval by som aj vediet, ako to pojde na letisku rychlo a kde sa tam asi kupuju listky :) Budem taktiez vdacny za kazdu radu ohladom pariza (ubytko, traffic).
Cenim si kazdu radu, dopredu diki :)
Tiskni
Sdílej:
Ptal jsem se ted kolegy, co tam casto jezdi - v centru by ti listek mel platit neomeze dlouho (nez vylezes z metra), jde s tim prestupovat na autobusy, ale jak to je presne s autobusy taky nevedel. Taky doporucoval si pri delsim pobytu (pokud to projezdis), koupit tech 10 listku (rika se tomu zeprej carnet).