Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Chcel som upgradovat jeden pc. Malo by to Pentium III (asi). A chcem sa popytat ake tam idu Ramky.
Na krabici od dosky som precital: QDI VIA apollo pro+ advance 5/133 (Advance 5 , 133FSB)
Momentalna RAM je PC100 32MB. Jedna sa o masinu s 533MHz CPU.
Takze moja otazka znie, ake tam idu RAM ? Predpokladam ze 100 resp. 133Mhz , 168 pinove SDRAM (??).
Tiskni
Sdílej:
Problem spis muze byt v tom ze starsi MB (a to by mohl byt tvuj pripad) nedokazi adresovat novejsi typy SDRAM, ktere maji tusim 64bit sirku, starsi meli jen 32bit sirku (myslim ze ty bity jsou takhle, nevim presne ale pro predstavu to staci). Kdyz das 64bit pamet do desky co umi jen 32bit tak ji tam uvidis s polovicni velikosti, protoze tu druhou pulku proste neumi adresovat.Nezlobte se, ale to, co jste tady vyplodil, je někde na pomezí pověry a blábolu. O nějakou šířku tady vůbec nejde, ta je u SDRAM vždy stejná (64bit), tady jde naopak o tzv. hustotu paměťových modulů (a s tím občas zaměňovanou jedno- či oboustrannost modulů). Tady budiž řečeno, že chipsety Intel (především populární i440BX a starší) tahají v oblati podporovaných pamětí za mnohem kratší konec provazu, než chipsety VIA (BX uměl hustotu max. 128 MBit, VIA umí 256 MBit, i815 dtto., ale tam je zas hloupě omezená maximální velikost paměti na 512 MB). Tedy speciálně právě kvůli i440BX jsou v prodeji "paměti do starších desek" (= 128 MBit), ale to není tento případ (i440BX je mezi lidmi až nepříčetně mnoho, což bylo zaviněno prostým faktem, že Intel nebyl schopen dodat adekvátního následníka tohoto chipsetu - i820 byl jeden velký průšvih a i815 by určen pro poněkud "lehčí" konfigurace, viz výše).
QDI Advance 5/133 zvládne 3×256 MiB PC133 SDRAM. Viz http://www.qdigrp.com/qdisite/eng/products/A5-133.htm.