Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Chcel som upgradovat jeden pc. Malo by to Pentium III (asi). A chcem sa popytat ake tam idu Ramky.
Na krabici od dosky som precital: QDI VIA apollo pro+ advance 5/133 (Advance 5 , 133FSB)
Momentalna RAM je PC100 32MB. Jedna sa o masinu s 533MHz CPU.
Takze moja otazka znie, ake tam idu RAM ? Predpokladam ze 100 resp. 133Mhz , 168 pinove SDRAM (??).
Tiskni
Sdílej:
Problem spis muze byt v tom ze starsi MB (a to by mohl byt tvuj pripad) nedokazi adresovat novejsi typy SDRAM, ktere maji tusim 64bit sirku, starsi meli jen 32bit sirku (myslim ze ty bity jsou takhle, nevim presne ale pro predstavu to staci). Kdyz das 64bit pamet do desky co umi jen 32bit tak ji tam uvidis s polovicni velikosti, protoze tu druhou pulku proste neumi adresovat.Nezlobte se, ale to, co jste tady vyplodil, je někde na pomezí pověry a blábolu. O nějakou šířku tady vůbec nejde, ta je u SDRAM vždy stejná (64bit), tady jde naopak o tzv. hustotu paměťových modulů (a s tím občas zaměňovanou jedno- či oboustrannost modulů). Tady budiž řečeno, že chipsety Intel (především populární i440BX a starší) tahají v oblati podporovaných pamětí za mnohem kratší konec provazu, než chipsety VIA (BX uměl hustotu max. 128 MBit, VIA umí 256 MBit, i815 dtto., ale tam je zas hloupě omezená maximální velikost paměti na 512 MB). Tedy speciálně právě kvůli i440BX jsou v prodeji "paměti do starších desek" (= 128 MBit), ale to není tento případ (i440BX je mezi lidmi až nepříčetně mnoho, což bylo zaviněno prostým faktem, že Intel nebyl schopen dodat adekvátního následníka tohoto chipsetu - i820 byl jeden velký průšvih a i815 by určen pro poněkud "lehčí" konfigurace, viz výše).
QDI Advance 5/133 zvládne 3×256 MiB PC133 SDRAM. Viz http://www.qdigrp.com/qdisite/eng/products/A5-133.htm.