Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Jak už jsem psal v předchozím článku, instalace Linuxu se Aceru moc nepovedla, tedy vůbec. Je až s podivem, že ne, když nainstalovat Debian mi trvalo asi jen hodinu a to ještě proto, že vyměňovat cdčka chvíli trvá.
Samotná instalace Debianu je triviální, takže ji nebudu popisovat celou, na to jsou články zde na abclinuxu.cz, ale upozorním na záludnosti a postřehy, které jsem objevil a řešil. V dalších článcích budu řešit konfigurace méně obvyklé a soustředím se na optimalizace, protože výkon notebooku je v porovnání s mým pevným strojem přeci jen nižší.
Instalaci jsem prováděl z cdček první stabilní verze Sarge. Bootování a instalace probíhala normálně, všechen hardware byl pro potřeby instalace poznán.
První poznámka se týká swapu. Zvolil jsem rozdělení disku na dvě části, root (38,5 GB) a swap o velikosti 512 MB. Podle zkušeností z několikadenního provozu je swap dostatečný. Provozoval jsem jádra 2.6.8, 2.6.12.1 a 2.6.12.2, ale o tom později. Notebook zatěžuji firefoxem, thunderbirdem i openofficem, takže bych mohl napsat, že používám náročné aplikace.
Na běžnou práci je tento notebook dostatečný, až na power management, ale k tomu se také dostanu.
Jak udělat z Debianu Sarge co nejjednodušeji Etch?
do /etc/apt/sources.list zadat tyto zdroje :
deb ftp://ftp.cz.debian.org/debian etch main contrib non-free
deb ftp://gd.tuwien.ac.at/opsys/linux/java/debian etch non-free
deb ftp://ftp.nerim.net/debian-marillat/ etch main
Nemám zde nic jiného, je pravda, že je potřeba mít zpočátku dobrou linku do internetu, protože čím později je instalace Sarge od vydání stable verze dělána, tím více balíků je potřeba aktualizovat. Druhý řádek je potřeba k instalaci javy do internetového prohlížeče a třetí k instalaci software k provozování multimédií.Příště se dostanu k optimalizaci jádra a postupnému ladění provozu Linuxu na tomto notebooku.
Tiskni
Sdílej:
a pak predelam na etch, zalezitost na minuty opravou sources.list.Taková zvědavá otázka, když píšeš záležitost na minuty, jak dlouho to tak trvá? Já jen, že mě přisla i ta instalace z netu skoro jako záležitost na minuty. :) Tak by mě zajímal ten časový rozdíl ...