V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Jak už jsem psal v předchozím článku, instalace Linuxu se Aceru moc nepovedla, tedy vůbec. Je až s podivem, že ne, když nainstalovat Debian mi trvalo asi jen hodinu a to ještě proto, že vyměňovat cdčka chvíli trvá.
Samotná instalace Debianu je triviální, takže ji nebudu popisovat celou, na to jsou články zde na abclinuxu.cz, ale upozorním na záludnosti a postřehy, které jsem objevil a řešil. V dalších článcích budu řešit konfigurace méně obvyklé a soustředím se na optimalizace, protože výkon notebooku je v porovnání s mým pevným strojem přeci jen nižší.
Instalaci jsem prováděl z cdček první stabilní verze Sarge. Bootování a instalace probíhala normálně, všechen hardware byl pro potřeby instalace poznán.
První poznámka se týká swapu. Zvolil jsem rozdělení disku na dvě části, root (38,5 GB) a swap o velikosti 512 MB. Podle zkušeností z několikadenního provozu je swap dostatečný. Provozoval jsem jádra 2.6.8, 2.6.12.1 a 2.6.12.2, ale o tom později. Notebook zatěžuji firefoxem, thunderbirdem i openofficem, takže bych mohl napsat, že používám náročné aplikace.
Na běžnou práci je tento notebook dostatečný, až na power management, ale k tomu se také dostanu.
Jak udělat z Debianu Sarge co nejjednodušeji Etch?
do /etc/apt/sources.list zadat tyto zdroje :
deb ftp://ftp.cz.debian.org/debian etch main contrib non-free
deb ftp://gd.tuwien.ac.at/opsys/linux/java/debian etch non-free
deb ftp://ftp.nerim.net/debian-marillat/ etch main
Nemám zde nic jiného, je pravda, že je potřeba mít zpočátku dobrou linku do internetu, protože čím později je instalace Sarge od vydání stable verze dělána, tím více balíků je potřeba aktualizovat. Druhý řádek je potřeba k instalaci javy do internetového prohlížeče a třetí k instalaci software k provozování multimédií.Příště se dostanu k optimalizaci jádra a postupnému ladění provozu Linuxu na tomto notebooku.
Tiskni
Sdílej:
a pak predelam na etch, zalezitost na minuty opravou sources.list.Taková zvědavá otázka, když píšeš záležitost na minuty, jak dlouho to tak trvá? Já jen, že mě přisla i ta instalace z netu skoro jako záležitost na minuty. :) Tak by mě zajímal ten časový rozdíl ...