plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Jak už jsem psal v předchozím článku, instalace Linuxu se Aceru moc nepovedla, tedy vůbec. Je až s podivem, že ne, když nainstalovat Debian mi trvalo asi jen hodinu a to ještě proto, že vyměňovat cdčka chvíli trvá.
Samotná instalace Debianu je triviální, takže ji nebudu popisovat celou, na to jsou články zde na abclinuxu.cz, ale upozorním na záludnosti a postřehy, které jsem objevil a řešil. V dalších článcích budu řešit konfigurace méně obvyklé a soustředím se na optimalizace, protože výkon notebooku je v porovnání s mým pevným strojem přeci jen nižší.
Instalaci jsem prováděl z cdček první stabilní verze Sarge. Bootování a instalace probíhala normálně, všechen hardware byl pro potřeby instalace poznán.
První poznámka se týká swapu. Zvolil jsem rozdělení disku na dvě části, root (38,5 GB) a swap o velikosti 512 MB. Podle zkušeností z několikadenního provozu je swap dostatečný. Provozoval jsem jádra 2.6.8, 2.6.12.1 a 2.6.12.2, ale o tom později. Notebook zatěžuji firefoxem, thunderbirdem i openofficem, takže bych mohl napsat, že používám náročné aplikace.
Na běžnou práci je tento notebook dostatečný, až na power management, ale k tomu se také dostanu.
Jak udělat z Debianu Sarge co nejjednodušeji Etch?
do /etc/apt/sources.list zadat tyto zdroje :
deb ftp://ftp.cz.debian.org/debian etch main contrib non-free
deb ftp://gd.tuwien.ac.at/opsys/linux/java/debian etch non-free
deb ftp://ftp.nerim.net/debian-marillat/ etch main
Nemám zde nic jiného, je pravda, že je potřeba mít zpočátku dobrou linku do internetu, protože čím později je instalace Sarge od vydání stable verze dělána, tím více balíků je potřeba aktualizovat. Druhý řádek je potřeba k instalaci javy do internetového prohlížeče a třetí k instalaci software k provozování multimédií.Příště se dostanu k optimalizaci jádra a postupnému ladění provozu Linuxu na tomto notebooku.
Tiskni
Sdílej:
a pak predelam na etch, zalezitost na minuty opravou sources.list.Taková zvědavá otázka, když píšeš záležitost na minuty, jak dlouho to tak trvá? Já jen, že mě přisla i ta instalace z netu skoro jako záležitost na minuty. :) Tak by mě zajímal ten časový rozdíl ...