V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Článek, který jsem si dneska přečetl, jedná se o tento : Linus versus GNOME ze dne 15. 12. 2005, mne utvrdil v současné nepoužitelnosti Linuxu na desktopu.
Aby nedošlo k omylu, pro fanatické přívržence, s Linuxem a na Linuxu dělám od roku 1999 a nějaký čas jsem ho měl jako hlavní systém na svém počítači i na notebooku. Od KDE jsem přešel k Fluxboxu a Linux, konkrétně Debian Etch, mám stále na disku, jen do něj čím dál méně bootuji. Už minimálně 3 týdny jsem o něj nezavadil, jen si o Linuxu čtu na serverech root.cz a abclinuxu.cz, kterému děkuji za verzi pro PDA.
Tisíce programů jsou sice pěkná nabídka, ale kdo má čas (a chuť) je všechny zkoušet, takže výběr se stejně nakonec zúží na několik prověřených jinými lidmi, ale o tom dneska psát nechci.
Od té doby, co jsem začal podnikat, změnil jsem z části názor na Linux, protože se změnil také můj názor na využití času, který mám. Takže současný stav je dual boot, Win XP Prof. a Linux. V Linuxu jsem zvyklý na kernel 2.6, postfix, fluxbox, firefox, openoffice, thunderbird, avidemux, wget, mplayer etc. Ve
Windows používám openoffice, firefox, wget, mplayer, Outlook 2003 (více o
něm později).
Čas, to je ta veličina, která brání v rozšíření Linuxu do všech "domácností". Kdo si může sám vše nakonfigurovat? Jen někdo, kdo se zajímá a má "čas" se tomu věnovat. Linux není složité konfigurovat, stačí umět číst anglicky (a česky) a mít mozek a přemýšlet. Možná jsem počítači ovlivněn více než jiní, ale podle mne je to tak. Ostatní musí využít schopností a času někoho jiného.
Jenže ...
Občas pro někoho montuji počítač a dotyčný chce "ušetřit". Kdysi jsem měl
tendenci mu nainstalit Linux, ale od toho jsem už upustil. Raději mu na počítač nainstaluji Win XP v OEM verzi. Cena i s DPH 3 075,- Kč. Jediný software, který
si dotyčný koupí. Zbytek software je freeware nebo shareware. Instalace a
konfigurace je hotová za cca hodinu a systém nepadá. Ještě stáhnout opravy a
nastavit antivir. Jako kancelářský balík dostane zdarma Open Office. A spokojeni jsme oba.
S Linuxem bych si musel hrát mnohem déle a kdo to zaplatí nebo alespoň ocení? Onen šetřivý uživatel? Co mu nainstalovat, kdo ví, co bude po čase používat? Co zařízení, to specifická konfigurace. V defaultu bych se styděl ten počítač vypustit do světa.
Nevyplatí se Linux instalovat ani počítačů neznalým kamarádům, protože sebemenší problém pak budu řešit já, ne oni. Já na úkor své práce, oni se pro ně cizokrajný systém stejně učit nebudou, nedělám si iluze. Paradoxně ho budou maximálně používat. Ale chyby má i Linux a ty budu řešit já.
Pro ilustraci, nákupní cena OEM Win XP Home je 2 424,- Kč s DPH, takže můj hrubý zisk je cca 650,-Kč. Hodně peněz? Takže odečtu čas trávený instalací a konfiguracemi a cenu dopravy a také to musím klientovi trochu ukázat a vlastně jsem nevydělal nic. Pro ty, co se neorientují v problematice, musím dodat, že na hardware se nedá vydělávat, protože např. Makro má prodejní ceny počítačů tam, kde já mám nákupní. Ale protože to není můj hlavní byznys, přesouvání krabic se železem, tak mne to nijak neirituje.
Ale proč tedy já nepoužívám Linux, když jsem ho dostatečně dlouho preferoval?
Do Win XP jsem byl vlastně natlačen proti své vůli, protože jsem si koupil TV kartu WinFast PVR2000, která má čip SAAxxxx, který ještě nebyl kernelem dobře podporován, také nabídka nadstaveb mne nijak neoslovila. Je zajímavé, že ovládat mplayer pomocí řádky mi nedělá problémy, ale u televize jsem tomu na chuť nepřišel. Asi jsem přeci jen zvyklý na ovládání normální televize pomocí dálkového ovladače, to samé jsem očekával i v mém oblíbeném Linuxu a nic. Smůla, musel jsem do Woken. Příkazovou řádku používám jen, když to je efektivnější než okna a myš. Protože jsem zvyklý během práce na počítači mít zvukovou kulisu, třeba film nebo seriál z televize, byl jsem nucen začít dělat více ve Windows. Ale nešť.
Rychlost?
Na mém počítači, který jsem si sám sestavil, běží rychle oba systémy. Takže jedna výhoda Linuxu padá pod stůl.
Pády nebo chybovost Windows? A co viry?
S kvalitním hardwarem nemám problémy, jen o nich čtu, nebo je řeším na cizích počítačích. Viry? Zatím nic. Spamu minimálně.
Koupil jsem si notebook a protože to byl Acer TravelMate 2355 bez systému, šel na něj Etch. Šlapal krásně, s Fluxboxem byl i výkonný, byť to byl nejlevnější z řady, zvlášť když jsem zdvojnásobil paměť RAM na 512MB. Jenže tahat 3kg na občasné stažení pošty a mrknutí do banky nebo na internet, když jsem na občasné celodenní služební cestě, a když mám doma tak výkonný počítač na běžnou práci, byl děs běs. Jak kdo řeší synchronizaci dat a zejména pošty? Thunderbird to nijak dobře neřeší a IMAP nemusí být lékem.
Notebook jsem prodal a pořídil si PDA, lépe řečeno PocketPC, což je počítač do ruky a v něm Windows. Zabil jsem dvě mouchy jednou ranou, protože jsem se zároveň mohl zbavit poněkud přerostlého diáře od ADK
V ceně mého pdáčka je i Outlook 2003 na normální počítač. Jak PocketPC propojit s Linuxem, abych mohl sdílet alespoň poštu a archivovat data? Alespoň funkční řešení jsem nenašel, takže zase Windows. Tady jsem se už docela zdráhal, ale pak jsem bohužel zjistil, že jiné řešení, než použít dodaný Outlook není. Takže nyní mám vše potřebné sebou a synchronizuji poštu a data a to i vzdáleně přes VPN připojení.
O účetnictvím už ani nepíšu, to se bez debaty docela s Linuxem míjí. Neobjevím Ameriku, když napíšu, že pro běžného, ale v počítačích docela zběhlého, českého drobného podnikatele zatím nemá Linux využití. Co teprve podnikatel ala uživatel v počítačích nezběhlý. Nebo se mýlím?
Já se, každopádně, dokud nevyřeším tyto 3 rébusy, synchronizace pda, daňová evidence a kvalitní sledování televize, Linuxu budu věnovat jen jako software pro servery svých klientů a jako své hračce.
Tiskni
Sdílej:
A proc se tim jeste proboha chlubis?Nobody's perfect :P
Co s tim? Mam na namesti vyrvavat, ze Linux nepodporuji? Muj zivot je na to prilis kratky, radeji ho uz venuji necemu rozumnejsimu.Napr. vyrvavat to tady :P
... Na mem pocitaci nepozoruji zadne problemy v rychlosti, nenazranosti pameti, task manager ukazuje cca 250MB pameti vyuzite, coz jiste uznas, ze pri 1GB je nic moc. ...LOL.
Takže si pravděpodobně stáhnu a nainstaluji Windows XP.Stáhnu odtud, aby nedošlo k nějakému nedorozumění
Kdo si může sám vše nakonfigurovat? Jen někdo, kdo se zajímá a má "čas" se tomu věnovat.Možná jsem někde něco přehlédl, ale ony se windows a programy v nich nainstalované konfigurují nějak automaticky? Pokud jsem nic nepřehlédl, pak tenhle argument nemá moc šancí uspět: pokud člověk danému problému (nastavení firewallu, připojení Wi-Fi, nastavení poštovního klienta, ...) rozumí, pak jeho řešení je (ve spolupráci s grafickými klikátky, která nejrozšířenější distribuce jako Mandriva nebo SUSE obsahují) obdobně složité jak pod windows, tak pod linuxem.
Pokud všechno okamžitě funguje. Pokud ne, stane se z triviální instalace ve Windows noční můra v linuxu.et vice versa ;
$> apt-cache search tv ... scantv - scan TV channels for stations ... $> apt-cache show scantv ... Description: scan TV channels for stations This utility can scan a channel set for TV stations and write the ones found into a xawtv config file (which is also read by some other utilities like fbtv). It also tries to extract the station names from vbi data.Souhlasim, ze flame GNOME/KDE byl pro silne nervy, ale i poslanci si nekdy daji pres hubu. Radeji prudka vasniva diskuze nez plytke zvaneni o nicem. Podstata toho sporu je ale velmi konkretni a Linus je velmi chytry na to, aby nevedel, proc zvolil tuto formu.
aptitude
jsi si prostudoval pořádně? Třeba něco jako /~dtv ~dscan
Vůbec by neuškodilo si přečíst manuál, třeba konkrétně něco o vyhledávání.
aptitude
, filter l
(malé písmeno L).
Chytas se prikladu, coz jsem presne predpokladalAle priklady jsou velmi dulezite, protoze bez nich tu povedete tezce filozofickou debatu o problemech, ktere neexistuji.
Pokud jsem nic nepřehlédl, pak tenhle argument nemá moc šancí uspět: pokud člověk danému problému (nastavení firewallu, připojení Wi-Fi, nastavení poštovního klienta, ...) rozumítvoje argumentace postavena uplne zcestne na tebou vybranych trech cinnostech svedci o tom, ze jsi prehledl velmi mnoho.
kio slavesto ma byt jako vyhoda oproti OS X? to snad nemyslis vazne
konsolenenahraditelna???
Nemas pravdu v tom, ze by se to z dlouhodobeho hlediska nevyplatilo.Pozor, rozdil je v tom, ze ja jsem ochoten pripustit, ze Linux je za urcitych podminek ekonomictejsi, nez cokoliv jineho. Avsak nikde jinde nez v Linuxove komunite jsem jeste nenarazil na lidi, kteri by odmitali prijmout ekonomicnost jinych systemu (zas za jinych podminek), a to ani pod tihou zjevnych argumentu. A navic neni mozne se tu bavit pouze o pocatecnim vyladeni. Hlavni problem Linuxu neni instalace a pocatecni setup (o cemz tady tak trochu nesmyslne vsichni flamuji), ale jeho dlouhodobe pouzivani na domacim desktopu siroce zamereneho, avsak non-geek uzivatele.
btw. neni opava a ricany u prahy ponekud od sebe?ty ricany...
Nasledne stahnu adaware, aktualizaci projedu a 306 kusu nejakyho marastu????! Dekuji ne.
Komercni banka si je vedoma, ze tato technologie jiz neumoznuje zcela uspokojit ocekavani tech klientu, kteri se rozhodli vyuzivat prohlizece nebo operacni systemy jinych spolecnosti a rozhodla se reagovat na tuto skutecnost pripravou nove verze internetoveho bankovnictvi, ktera bude dostupna i mimo prostredi Microsoft. V roce 2006 planujeme tvorbu noveho konceptu sluzby internetoveho bankovnictvi Mojebanka tak, aby v maximalni mire odpovidala ocekavanim nasich klientu. Termin uvedeni nove sluzby na trh oznamime po uspesnem ukonceni praci na jejim konceptu.Tak snad...
Ma pravdu predsedo. Je to tak jak pises. Spousta lidi chce jit cestou nejmensiho odporu a tou linux neni!!!!!!!!!!!!!To je individuální. Já používám linux, protože to pro mě cesta nejmenšího odporu je. Kdybych si kupoval notebooka, tak asi Apple, protože je to cesta nejmenšího odporu. atd.
po koupi TV karty se stava, ze travim vecery sama, protoze muj manzel se ji snazi rozchodit.Jen TV-karty? :))) Pozoruji, ze co zeny povazuji za hracicovani a "ztratu casu", muze ukrutne zajima a hrajou si s tim az prilis (z pohledu zeny) radi... Uznavam, ze Linux je v tomhle smeru hodne nebezpecny :) Zenu statecnou kdo nalezne...
Napr. hledani nejakeho souboru je IMHO trivialita. V Debianu je na to nekolik nastroju. Treba v Gentoo to neumim, ale kvuli tomu nebudu tvrdit, ze Gentoo ma bordel ve filesystemu, protoze je to jen ma neznalost portage.<rejp>
find
a slocate
jsou i v tom Gentoo</rejp>. Ale je fakt, že na hledání balíčků je lepší esearch
Asi jsem přeci jen zvyklý na ovládání normální televize pomocí dálkového ovladače, to samé jsem očekával i v mém oblíbeném Linuxu a nic.Co na to říct? Máte to blbý... já mám TV2000XP Deluxe (na BT878) a používám KdeTV a tvtime, ovládání ovladačem no problem. Kdo vás nutí používat mplayer?