plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Chci se podělit o své čerstvé zážitky s flashováním biosů a poukázat na nevýhody stávajících řešení. Protože jsem s novými ovladači nVidia ve Windows XP měl problémy, neaktualizoval jsem v Etch patřičné binární ovladače nVidia, abych si nepoškodil instalaci Debianu. Možná zbytečně.
Pokud někdo ví, jak se elegantně a správně vrátit ke starým binárním verzím nVidia ovladačů, když v oficiálním stromu Etch balíčků je vždy jen nejnovější verze, ať se podělí v diskusi o své zkušenosti. Určitě nejen já bych uvítal nějaké info.
Na svém (pod)stolním počítači mám základní desku Asus A7V880 Deluxe a grafickou kartu Gigabyte GF6600GT s nVidia chipem. Když jsem svůj počítač dával dohromady, nemontoval jsem disketovou mechaniku jako přežitek starých dob. Šeredně jsem se mýlil.
Na stránkách Asusu lze dohledat aktualizaci biosu pro mojí základní desku ze 14. 3. 2005 a tu jsem se rozhodl nahrát. A když už jsem byl v té správné flashovací náladě, kouknul jsem na stránky GigaByte abych zjistil, jestli i grafika nepotřebuje flashnout. A jo, tak to vezmu jedním vrzem, řekl jsem si a začal hledat zůsob, jak to udělat co nejméně bolestně.
Že v linuxu nelze (?) flashovat, bych možná i vydýchal. Ale co si má počít chudák uživatel bez disketové mechaniky. Mně osobně by bylo rozhodně milejší vypálit si cdčko s patřičnými soubory, než otvírat počítač a napojovat mechaniku a hledat funkční disketu, zvláště, když to u mne znamená vyndat počítač z namíru dělaného stolu. Je to fuška. Aktualizace se provádí z čistého dosu, což v dnešní době nemusí být jednoduché zajistit. Navíc, jak jsem zjistil, v případě základní desky i zbytečné.
Po hodině takticko-strategických cvičení jsem měl funkční mechaniku v počítači a jednu funkční disketu zformátovanou pro základní start dosu. Nahrál jsem na disketu patřičné soubory z webu Asusu a pustil Aflash.exe. A nic, systém nahlásil chybu a skončil. Vypátral jsem manuál k desce a našel si část o flashování biosu. Na přiloženém cdčku je utilita do windows, která zajistí aktualizaci biosu z internetu. Tu jsem nainstaloval, ale stáhnout flashovací soubor z interetu nešlo pro údajnou vytíženost serverů Asusu, ale už stažený soubor to vzalo a nainstalovalo. Restart a flashnutý bios základí desky byl na světě.
Takže se ptám, proč dělat opičky s disketami a dosem, když je evidentní, že i z operačního systému windows lze flashovat. A když to jde z windows, tak to může jít i z linuxu, ne?
Aktualizace biosu grafické karty šla z dosu parádně a rychle. Nyní mám v linuxu aktuální nVidia ovladače a celý systém i zrychlil.
Takže závěrem malé shrnutí. Pokud komukoli, kdo má stejnou nebo hodně podobnou základní desku zlobí v grafickém prostředí vykreslování na obrazovku, může zkusit flash biosu, protože Asus přiznal nějaké chyby a opravil je. Na flashování nic není, jen nesmí vypnout proud, pak teprve začíná být veselo. Snad se i v linuxu někdy dočkám možnosti flashovat biosy, abych nemusel do windows nebo do dosu. Teď tam bootuji jen kvůli hrám.
Chystám článek o tom, jak z linuxu spravovat Windows 2000 Server přes VPN připojení, tedy z domova. A také něco o svém notebooku.
Tiskni
Sdílej: