Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Je tomu asi tak pet dni. V klidu jsem si pracoval, kdyz nahle uderil blesk a nasledny hrom.
Pracoval jsem si v klidu na svem notebooku, ktery mi funguje bez problemu jiz dva a pul roku. Byl jsem prihlasen na lokalnim serveru, takze po uderu blesku a naslednemu vypadku proudu jiz nemelo smysl pokracovat v praci, protoze zalozni zdroje na ten server vydrzi jen par minut. V klidu jsem tedy svuj notebook(nebyl pripojeny ani na prepetovce) vypojil ze zasuvky a vypnul.
Druhy den jsem se rozhodl svuj stroj nabootovat. Mel jsem zkompilovane obstarozni dvasestkove jadro, ve kterem mi ale fungovalo vsechno. Toto jadro odmitlo nabootovat kvuli absenci souboru s moduly. Zkusil jsem tedy standardni distribucni kernel, ve kterem je stroj bez problemu pouzitelny, a normalne vse nabehlo. Uzivatelska data jsou neposkozena. System se chova uplne normalne. Jedine co zmizelo jsou moduly k jadru, ktere bylo nabootovano v okamzik uderu bleskem. Na okruhu, kde byl muj stroj pripojen do elektriky, doslo k vyhozeni jisticu, takze tam nejake prepeti bylo. Hardwarove se stroj tvari naprosto v poradku. Opravdu jedinym problemem je absence onych modulu. Nevi nekdo, jak k tomu mohlo dojit? Mne z toho jde hlava kolem...
Tiskni
Sdílej:
Třeba na Gentoo když instaluješ nVIDIA blob pro aktuální kernel, tak se pak při odebírání předchozí instalace smaže modul pro starý jádro.
Aha, to jsem nevěděl -- a zároveň to vysvětluje mnohé problémy, které jsem musel v minulosti řešit
Třeba na Gentoo když instaluješ nVIDIA blob pro aktuální kernel, tak se pak při odebírání předchozí instalace smaže modul pro starý jádro. Tak jestli to nebylo něco podobnýho.
Ale to uz je docela davno, ne? Stejny problem mel i ati-drivers balicek, ale uz pred dlouhou dobou jsem zaregistroval, ze to pri instalaci ohlasi protected files v /lib/modules ...
Ale vzhledem k tomu, že to jádro je už starší, tak předpokládám, že se moduly načetly při startu a pak už se na ten adresář nešahalo. Takže by ani neměl být ve write-cache.
Já vím co s tím je! Je to rozbitý! Dyť tomu nic není, jen to nejde. To bude jenom nějakej drátek. Nebo nějaký pérko. Dyť to normálně šlo, tomu určitě nic nebude, dyť se z toho jen trochu zakouřilo.
Nemoh jsem si pomoct, jak slyším o nepochopitelné závadě tak se mi vybaví tyhle hlášky. Kdo se pohybuje v nějaké opravářské profesi tak to určitě zná. Uživatel přijde s nějakým rozpraseným šrotem a hrozně se diví že je to k nespravení.
Proste mi z disku zmizely soubory. Ja si to opravim jednoduse, jen jsem si chtel zablogovat v takovem uvolnenejsim tonu. Nevim, proc hned mluvis o rozprasenem srotu, kdyz si muj stroj ani nevidel. Je sice hezke, ze se ti vybavuji ony hlasky, ale proste pro mne je zmizeni tech souboru nepochopitelne a blesk byl pekna zaminka k napsani tohoto blogpostu.
já to taky myslel v uvolněnějším tónu a už vůbec jsem nemyslel tvůj stroj. Prostě mě ten nadpis pobavil protože jak mi jistě každý kdo má co do činění s opravami jakéhokoliv druhu potvrdí, když je nějaká závada nepochopitelná, záhadná a "fakt s tím nikdo nic nedělal" tak je to jasné. Buď banalita kterou uživatel svým zásahem proměnil v katastrofu nebo katastrofa typu pád přístroje z velké výšky na dlažbu případně pád přístroje z malé výšky do......(piva, záchodu, kanálu). Zajímavé závady existují, ta tvoje bude asi jedna z nich. V počítači mě to až tak nepřekvapuje ale ony někdy i stroje ryze mechanické a poměrně jednoduché dovedou překvapit.
Predpokladam, ze jsi ho vypnul normalne pres poweroff nebo shutdown, nebo pres nejakou funkci manazera "Power Off/Shutdown". Predpokladam, ze nemas nejakej FS oznacenej jako EXPERIMENTAL.
Pak je jediny mozny vysvetleni, ze jsi udelal nejakou akci, ktera (a) prejmenovala adresar s modulama, ale to bys ho nasel, (b) smazala moduly (nespoustel jsi nejakej "zajimavej" prikaz?), (c) delal jsi upgrade kernelu, kterej z nejakyho duvodu selhal a moduly se nedoinstalovaly, (d) delal jsi nejakou defragmentaci (nebo jadro samo, ale o tom dost pochybuju) a zrovna pri presouvani prisel ten vyboj, kterej by z nejakyho duvodu pomatlo ten proces a on si myslel, ze uz ty data presunul (ale to se mi zda taky hoooodne nepravdepodobny)
Jeste by byla moznost, ze by sam Linux se rozhodnul, z nejakyho zvlastniho duvodu, ty moduly na disku nejak presunout a behem presouvani ho ten vyboj pomat, ale to je jako (d) dost nepravdepodobny.
Já měl jednou problémy s HW. Nabootoval jsem, chyběl adresář /usr/bin. Restart - najednou tam zase byl. Později se začaly objevovat různé chyby, systém byl často poškozený a musel se udělat fsck. Vyměnil jsem skoro úplně všechno, až jsem nakonec zjistil, že byl problém s MB a CPU zároveň. Začalo to pomalu, nakonec jsem to definitivně vyřešil až po několika měsících.
Když se mi před měsícem na tomtéž počítači zase záhadně ztratila data (tentokrát moduly xorg), tak jsem rovnou koupil nový MB, CPU, RAM a GPU, vyměnil, přeinstaloval (upgrade na amd64) a problém vyřešen.