Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Dneska jsem aktualizoval Mandrivu.
Leckdo by si řekl, na tom přece nic není Ale už asi týden je k dispozici nová Mandriva 2007 Spring a já jsem se rozhodl podívat se jí na zoubek. Takže včera jsem stáhl instalační DVD a dneska jsem se vrhl na instalaci.
První fáze byla vypálit iso obraz na DVD. Bez problému? Ani ne. Ne že by bylo něco v nepořádku s iso obrazem, ale moje mechanika v notebooku se rozhodla vzdorovat. Pravděpodobnou příčinou jejího vzdoru (pokud pominu to, že větší mechaniku-šmejd jsem eště neviděl) byla média GIGAmaster multispeed high quality 1-4x TM. Koupil jsem jedno médium, vypálil, zapomněl ověřit zapsaná data :-/, rebootoval. Instalátor začal nabíhat, ale po výběru způsobu instalace se instalátor zasekl, plný chyb čtení z média. Po prohlídce média, které vypadalo tak nějak zvláštně jsem usoudil, že je to asi vadný kus a vydal jsem se koupit další médium za 19,- Kč.
Vypálil jsem druhé médium, k3b se zaseklo při ověřování dat, zkouška bootováním - ani ťuk, nelze číst ze zařízení. OK, 38,- Kč a hodina času v řiti. Naštěstí z prvního média se dalo aspoň nabootovat a zvolit instalaci z iso obrazu na disku. Pak už instalátor fungoval normálně. Vzhledem k tomu, že jsem dával aktualizaci, tak jsem jen odsouhlasil licenční ujednání, potvrdil volbu klávesnice a čekal. Obyčejně se Mandriva instaluje do cca 20 min., ale vzhledem k tomu, že iso obraz byl na cílovém disku na který se instalovalo, tak se instalace protáhla na necelou hodinu.
Stav po instalaci. První věc co mě zarazila, bylo LILO v textovém režimu. Ale asi se chlapci u Mandrivy rozhodli vynutit si GRUB, který už nějakou dobu preferují, právě tím, že z LILO seberou grafiku . Další překvapující věc bylo květinové pozadí při bootování, ale co, máme tady jaro
. Změny na první pohled - místo "tlačítka s hvězdičkou" (KDE menu) je tlačítko s nápisem Mandriva, které je alo podle mě zbytečně velké, zabírá dobrou šestinu kickeru. Další úpravy, kterých jsem si hned všiml se týkají správce balíčků. Je lehce upravený a část pro aktualizace je úplně předělaná. Zatím nebyl moc čas posoudit jestli spíš k lepšímu nebo horšímu.
Co mě ještě zaujalo je (alespoň se mi tak zdá) rychlejší spouštění některých aplikací (openoffice.org, firefox), i když to není nijak dechberoucí zrychlení. I přesto, že jsem měl beryl nainstalovaný ze zdrojů backports (mimo oficiální podporu), tak nikde nevznikl problém a beryl běží dál tak jak má. Suma sumárum celý proces aktualizace nijak systém nepoškodil (jak se u starších verzí Mandrivy občas stávalo), takže zase krok kupředu.
Obecně bych řekl, že pánové (a dámy) u Mandrivy se předvedli, odvedli kus pěkné práce, Mandrivu od verze 2006 považuji za stabilní a kvalitní systém a jsem s ní naprosto spokojen. Snadná instalace i správa systému, vše přehledné, dobrá podpora hardwaru a nastavení.
Tiskni
Sdílej: