Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Dneska jsem aktualizoval Mandrivu.
Leckdo by si řekl, na tom přece nic není Ale už asi týden je k dispozici nová Mandriva 2007 Spring a já jsem se rozhodl podívat se jí na zoubek. Takže včera jsem stáhl instalační DVD a dneska jsem se vrhl na instalaci.
První fáze byla vypálit iso obraz na DVD. Bez problému? Ani ne. Ne že by bylo něco v nepořádku s iso obrazem, ale moje mechanika v notebooku se rozhodla vzdorovat. Pravděpodobnou příčinou jejího vzdoru (pokud pominu to, že větší mechaniku-šmejd jsem eště neviděl) byla média GIGAmaster multispeed high quality 1-4x TM. Koupil jsem jedno médium, vypálil, zapomněl ověřit zapsaná data :-/, rebootoval. Instalátor začal nabíhat, ale po výběru způsobu instalace se instalátor zasekl, plný chyb čtení z média. Po prohlídce média, které vypadalo tak nějak zvláštně jsem usoudil, že je to asi vadný kus a vydal jsem se koupit další médium za 19,- Kč.
Vypálil jsem druhé médium, k3b se zaseklo při ověřování dat, zkouška bootováním - ani ťuk, nelze číst ze zařízení. OK, 38,- Kč a hodina času v řiti. Naštěstí z prvního média se dalo aspoň nabootovat a zvolit instalaci z iso obrazu na disku. Pak už instalátor fungoval normálně. Vzhledem k tomu, že jsem dával aktualizaci, tak jsem jen odsouhlasil licenční ujednání, potvrdil volbu klávesnice a čekal. Obyčejně se Mandriva instaluje do cca 20 min., ale vzhledem k tomu, že iso obraz byl na cílovém disku na který se instalovalo, tak se instalace protáhla na necelou hodinu.
Stav po instalaci. První věc co mě zarazila, bylo LILO v textovém režimu. Ale asi se chlapci u Mandrivy rozhodli vynutit si GRUB, který už nějakou dobu preferují, právě tím, že z LILO seberou grafiku . Další překvapující věc bylo květinové pozadí při bootování, ale co, máme tady jaro
. Změny na první pohled - místo "tlačítka s hvězdičkou" (KDE menu) je tlačítko s nápisem Mandriva, které je alo podle mě zbytečně velké, zabírá dobrou šestinu kickeru. Další úpravy, kterých jsem si hned všiml se týkají správce balíčků. Je lehce upravený a část pro aktualizace je úplně předělaná. Zatím nebyl moc čas posoudit jestli spíš k lepšímu nebo horšímu.
Co mě ještě zaujalo je (alespoň se mi tak zdá) rychlejší spouštění některých aplikací (openoffice.org, firefox), i když to není nijak dechberoucí zrychlení. I přesto, že jsem měl beryl nainstalovaný ze zdrojů backports (mimo oficiální podporu), tak nikde nevznikl problém a beryl běží dál tak jak má. Suma sumárum celý proces aktualizace nijak systém nepoškodil (jak se u starších verzí Mandrivy občas stávalo), takže zase krok kupředu.
Obecně bych řekl, že pánové (a dámy) u Mandrivy se předvedli, odvedli kus pěkné práce, Mandrivu od verze 2006 považuji za stabilní a kvalitní systém a jsem s ní naprosto spokojen. Snadná instalace i správa systému, vše přehledné, dobrá podpora hardwaru a nastavení.
Tiskni
Sdílej: