Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
ze zde "machrujete" se svym hardwarem
Ano, zatímco můj hw rychle zastarává a ani v době koupě to nebyl high-end, tak se o mě pořád nějací anonymové otírají, zatímco ostatní mají dnešní (a nikoliv 3 roky staré) namakané PC a ani pes po nich neštěkne. Proč? Netuším.
Opravdu si myslite, ze kazdy ma vlastni server (jako vy)?
To jsi ten příspěvek špatně pochopil. Abclinuxu.cz je server pro odborníky (nebo si to alespoň, možná naivně, myslím). A tito lidé místo aby podporovali rozvoj internetu jako peer to peer sítě, tak podporují centrální uzly. Pošta a jabber na google apps a třeba soubory na RS. Fakt bezva. Ne, nemyslím si, že má každý svůj vlastní server. Ani já nejsem majitelem HW na kterém mám svoji skromnou virtuálku. Ale je lepší, když se 10 kamarádů domluví a postaví si vlastní malý jabber, email, file servřík, než aby to dávali někam centrálně. To jsem tím chtěl říct.
A tito lidé místo aby podporovali rozvoj internetu jako peer to peer sítě, tak podporují centrální uzly.Tohle spíš vyplývá z asymetričnosti současných připojení do Internetu. On ten BitTorrent na ADSLku až tak dobře nejede
Na myslence postavit si vlastni server neco je a navic je to velmi jednoduche pac staci verejna IP, tunel na nejakou lokalni adresu jez bude mit PC s nainstalenym httpd, ftpd, sshd.
Uploady jsou uz dnes dostatecny.
V nouzi i dyndns stačí.
Notebook je dostatecny zelezo pro domaci server a linku s uploadem nekolik Mbitu.
Spotreba mala.
to nepohodli me taky vadi (budu se muset casto prihlasovat na ten jejich web, abych si naklikal vyssi traffic a pak ho zas zrusil aby mi neutikali ty kredity do kanalu), ale to neni tak hrozny jako to neprevadeni nevyuzityho trafficu na dalsi den a 1GB na den ...
Slabota a drahy. Puzijte uloz.to
Upload neomezena rychlost, velikost souboru do 2 GB download pro free user 300 kB/s tj 2,4 Mbit/s coz je docela slusny, server v ceske republice slusna konektivita.
Tiskni
Sdílej: