Všem čtenářkám a čtenářům AbcLinuxu krásné Vánoce.
Byla vydána nová verze 7.0 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). S kódovým názvem Echo. Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.12 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Byla vydána nová verze 0.41.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 5.5 (novinky) skriptovacího jazyka Lua (Wikipedie). Po pěti a půl letech od vydání verze 5.4.
Byla vydána nová verze 5.4.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie). Z novinek lze vypíchnout vylepšenou podporu Waylandu. Nejnovější darktable by měl na Waylandu fungovat stejně dobře jako na X11.
Byla vydána beta verze Linux Mintu 22.3 s kódovým jménem Zena. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že nástroj Systémová hlášení (System Reports) získal mnoho nových funkcí a byl přejmenován na Informace o systému (System Information). Linux Mint 22.3 bude podporován do roku 2029.
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 17.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.
Josef Průša oznámil zveřejnění kompletních CAD souborů rámů tiskáren Prusa CORE One a CORE One L. Nejsou vydány pod obecnou veřejnou licenci GNU ani Creative Commons ale pod novou licencí OCL neboli Open Community License. Ta nepovoluje prodávat kompletní tiskárny či remixy založené na těchto zdrojích.
Nový CEO Mozilla Corporation Anthony Enzor-DeMeo tento týden prohlásil, že by se Firefox měl vyvinout v moderní AI prohlížeč. Po bouřlivých diskusích na redditu ujistil, že v nastavení Firefoxu bude existovat volba pro zakázání všech AI funkcí.
Prostě o všem o linuxu o životě o práci atd.
[source]. Jsou tam software - free včetně zdrojů. Ale Linuxový nějak nemohu najít.
Narazil jsem i na stránky opendiag, kde je hodně dobře popsané použití OBD-II i jeho konstrukce. Konstrukci a PCB hledejte [OBD-II-PCB]. Ta stránka je hodně podrobná včetně software pro OBD freediag.
Jak jsem se díval v CZ lze objednat i nový převodník ELM322/7 zde popř. jen deska PCB a samostatný převodník.
Kabel jsem měl zapůjčený, nyní uvažuji o zakoupení buď přímo u nás nebo se podívám po nějakém kabelu u čínských kamarádů
. Kabelů u nich se dá najít celkem hodně, ale zaručit, aby to fungovalo jak má to bude asi u nich problém (support myslím žádný). Uvažoval jsem i o OBD včetně LCD za cca 83€. Což je celkem sympatická cena, ale jistě tam bude nějaký proprietární SW nebo možná mobilní Wokna.
Mohu se zeptat zda někdo má nějakou zkušenost s těmito převodníky a s podporou pro Linux(Suse)? Pokud víte o nějakém použitelném softu pro Linux pak prosím o link.
Tiskni
Sdílej:
Začnu obvyklým: S ELM327 se spojíte pouze s auty které podporují OBDII protokol, eventuelně CAN-BUS. V reálu jsou to v Evropě benzínová auta vyrobená po roce 1999 a diesely po 2003. Při použití "generického" OBDII sw přečtete základní údaje o motoru, pro rozšířená data (Airbagy, ABS, ESP, GEM, Tacho) potřebujete soft, který umí "PID" konkrétních výrobců. Pro Fordy používám ScanXL od PalmerPerformance, na Škodovky a koncernová auta potřebujete VAG-COM + kabel, Opel neznám.
Na tom odkazovném shopu prodávají věci z DealExtreme, akorát za pětinásobek ceny.
Scantools se mi nikdy nepodařilo zkompilovat, chce to nějakou obskurní (možná i prehistorickou) knihovnu. ScanXL víceméně chodí pod Wine, jen občas špatně čte ze seriovýho portu - patrně nějaký problém s časováním.
Konkrétně mám doma toto obdii-usb-car-diagnostic-cable-black-blue-orange-dc-12v-42827 a na cestě ke mně je toto elm327-bluetooth-obd-ii-wireless-transceiver-dongle-16921
věci z DealExtremez kterého prosím? asi tuším, že se bude jednat o ten antiradary apod., ale kabel mají za cca 1400.- což není zase tak špatná cena (viděl jsem ho za cca 35€.- někde v SK, ale s poštovným tu částku to dalo taky). Jak jsem psal uvažoval jsem o tom LCD-OBDII přístroji na china-vasion ho mají za cca 90€ což celkem i jde, samostatný kabel někde kolem 12-20€ dle konfigurace.
V reálu jsou to v Evropě benzínová auta vyrobená po roce 1999 a diesely po 2003.
A jaký HW/SW se dá použít pro asijská auta vyrobená v 80. letech?
Pro Asijské vozy - myslíš asi Japonské pak se občas objevovaly modely již s vstřikováním (jednobodový vstřik), ale myslím, že v těch letech to byly vyjímky. Takže technik by použil stejné pracovní nástroje jak na naše/ruská auta.
kabel, ve kterým je MAX232 na převod úrovní z RS232 na TTL a pak nějak neřád, kterej převádí TTL na automotive (0V,12V?) - ale jinak si všechnno řídí ten sériovej port. Ovládám to přes VAG-COM a bavím se se SIMOSem 2PAno pro K-line nebo L-line, který jsou principielně RS232 to jde. Pro Fordí SAE J1850 PWM nebo GM SAE J1850 VPW, nedejbože CAN-BUS už to tak jednoduchý není. Tady už je lepší/jednodušší/rychlejší se spolehnout na LM327. Btw, tenhle kabel stejně funguje jen se starým VAGem a autama z konce 90. let, ne?
Fakt? Já jsem žil v představě, že to moc kompatibilní není. Resp. že je to nějaká sériová komunikace, ale sdost jiná, než RS232. Vybavuje se mi nějakej šíleně pomalej úvodní handshaking kolem 9 b/s a pak nějaký pinkání datagramů tam a zpátky.
To bylo asi KWP2000 - vzhledem k rychlosti (pomalosti) se to dá provozovat přes klasický RS232 viz http://pinoutsguide.com/images/obd2_iso9141-2_cable.gif ale netuším, jestli Vag-com nedělá bit-banging.
Mám tu zapsaný toto:
ISO 9141-2 Asynchronous serial data rate 10.4 kBaud Somewhat similar to RS-232, however the signal levels are different Communications happens on a single, bidirectional line without additional handshake signals UART signaling K-line idles high, with a 510 ohm resistor to Vbatt The active/dominant state is driven low with an open-collector driver Message length is restricted to 12 bytes, including CRC ISO 14230 KWP2000 Physical layer identical to ISO 9141-2 Data rate 1.2 to 10.4 kBaud Message may contain up to 255 bytes in the data field