Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Tato verze měla vyjít už v neděli, ale vzhledem k problémům s mým připojením a také s Leošovým požadavkem na místo pro offline obsah, vychází tato verze až nyní.
Stahovat můžete z http://www.abclinuxu.cz/download/dists/AbcLinux/2005/tests/. Vzhledem k blížícímu se termínu dokončení jsem se rozhodl zkrátit doby vydávání a od teď budou testovací verze vycházet častěji. Co se od posledně změnilo
/dev/cdrom
není ta, z niž se bootuje (podobna změna bude udělána i pro dvd mechaniky)network-setup.sh
, který umožňu snadnou změnu IP adresy (parametr --kde určuje, že se místo echo >/dev/stderr
zobrazí kdialog -error, takže se skript dá použít i z konzole)Vlastimil Ott se na mě obrátil s prosbou, abych otestoval podporu Samby. Bohužel nemám jak a ani s ní nemám zkušenosti. Jediné, co vím, že je nainstalován balíček samba-hacked-3.0.13-i486-1
, ale v něm není žádný rc skript, nebo něco takového. Pokud někdo máte možnost Sambu odzkoušet, udělejte to a napište, jak to fungovalo, nebo zda něco důležitého nechybí. Děkuji.
Na závěr ještě screenshot nového instalátoru. Oproti svému předchůdci by měl být intuitivnější a je také "ukecanější" (do statusbaru se vypisuje kdeco). Zatím chybí podpora pro kontrolu velikosti oddílu a automatické formátování.
Tiskni
Sdílej: