Byla vydána nová verze 9.16 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Americká vláda se po převzetí zhruba desetiprocentního podílu ve výrobci čipů Intel chystá na další investice do vybraných firem. Na sociální síti Truth Social to napsal prezident Donald Trump. Jeho ekonomický poradce Kevin Hassett v rozhovoru v televizi CNBC řekl, že nemusí jít pouze o firmy z technologického sektoru, ale i z jiných odvětví.
V Amsterdamu probíhá Open Source Summit Europe. Organizace Linux Foundation představuje novinky. Pod svá křídla převzala open source dokumentovou databázi DocumentDB.
Přesně před 34 lety, 25. srpna 1991, oznámil Linus Benedict Torvalds v diskusní skupině comp.os.minix, že vyvíjí (svobodný) operační systém (jako koníček, nebude tak velký a profesionální jako GNU) pro klony 386 (486), že začal v dubnu a během několika měsíců by mohl mít něco použitelného.
86Box, tj. emulátor retro počítačů založených na x86, byl vydán ve verzi 5.0. S integrovaným správcem VM. Na GitHubu jsou vedle zdrojových kódů ke stažení také připravené balíčky ve formátu AppImage.
Vláda Spojených států získala desetiprocentní podíl v americkém výrobci čipů Intel. Oznámili to podle agentur americký prezident Donald Trump a ministr obchodu Howard Lutnick. Společnost Intel uvedla, že výměnou za desetiprocentní podíl obdrží státní dotace v hodnotě 8,9 miliardy dolarů (zhruba 186 miliard Kč). Částka podle Intelu zahrnuje dříve přislíbené subvence 5,7 miliardy dolarů z programu CHIPS na podporu výroby čipů v USA,
… více »Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 27 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Knihovna FFmpeg byla vydána ve verzi 8.0 „Huffman“. Přibyla mj. podpora hardwarově akcelerovaného kódování s využitím API Vulcan, viz seznam změn.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal Zprávu o stavu kybernetické bezpečnosti ČR za rok 2024 (pdf). V loňském roce NÚKIB evidoval dosud nejvíce kybernetických bezpečnostních incidentů s celkovým počtem 268. Oproti roku 2023 se však jedná pouze o drobný nárůst a závažnost dopadů evidovaných incidentů klesá již třetím rokem v řadě. V minulém roce NÚKIB evidoval pouze jeden velmi významný incident a významných incidentů bylo zaznamenáno 18, což oproti roku 2023 představuje pokles o více než polovinu.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie). Servo mimo jiné nově zvládne animované obrázky APNG a WebP.
Oznamuji vydání třetí testovací verze ABC Linux 2005. Opět můžete stahovat z http://www.abclinuxu.cz/download/dists/AbcLinux/2005/tests/.
Tentokrát jsem už nepřidával tolik nového softwaru, jako předtím. V podstatě jsem jen spravil resty z minula a přidal jsem:
Dále jsem znovu přepsal xconf
, teď už nepoužívá modelines, které se v logu objevili jen u karet ati, ale klasické modes. Maximum jsem nechal na 1600x1200. Spouští se na začátku /etc/rc.d/rc.4
, ale pravděpodobně jej zařadím o něco dřív. Novinkou je automatický start do X, používám runlevel 4. Upravil jsem /etc/inittab
tak, že i v runlevelu 4 jsou dostupné všechny virtuální konzole. To, že v tomto případě má Slackware pouze vt6 se mi nelíbí. Zatím není možné si vybrat mezi KDE a fluxboxem.
Díky za screenshoty. Když jsem je všechny viděl, napadlo mě, že si můžu taky udělat vlastní. Takže snap1 a snap2. Mám poměrně konzervativní vkus, ovládací prvky .NET, barevné schéma Redmond 2000 a dekorace Quartz (od KDE 3.4 quartz extra malý). Jen pro pořádek, tohle rozdělení panelů jsem viděl na jednom screenshotu z GNOME.
Tiskni
Sdílej:
Zavádět nové věciRozhodně se nepovažuji za extra pamětníka - první verzi abclinux-cd však pamatuji...