Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Bohužel se to týká i autorů manuálových stránek. Například stránka příkazu mount
obsahuje poměrně zavádějící pasáž:
Mount options for msdos See mount options for fat. If the msdos file system detects an inconsistency, it reports an error and sets the file system read-only. The file system can be made writeable again by remounting it.
Až na to, že se mi nepodařilo připojit zařízení s filesystémem msdos
a s parametrem iocharset
. Takhle se mi totiž detekovala flashka (přestože ve /etc/filesystems
bylo vfat dříve). Nakonec mě, čirou náhodou, napadlo změnit filesystém na vfat
a bylo to. Ale je sranda pozorovat, jak se disky montované s msdos chovají. Jméno souboru může mít pouze 8 znaků a podobné věci, které jsem velmi rád zapomněl . Přestože s nostalgií (to znamená, jsem rád, že dnes ž tohle nemusím dělat) vzpomínám na tuning
autoexec.bat
a config.sys
, abych tu zas*** nenažranou hru vůbec dokázal spustit . Nemluvě o tom, jak jsem horko těžko rozjížděl cd-rom mechaniku.
Otázka do diskuze, používá vůbec někdo někde klasickou msdos FAT? FreeDos i Windows jedou na vfat a nemyslím, že starý MS DOS má vyřešen problém Y2K, takže je v dnešní době imho nepoužitelný. Takže mi vychází, že podpora pro msdos existuje pouze z historických důvodů. Nebo se pletu?
Tiskni
Sdílej:
stařičký Pentium 100 Mhz
U mňa staručký 100 MHz procesor (ktorý ešte ani nie je pentium) ešte stále chrústa dáta a funguje ako domáci server . Chudák, dúfam, že ho budem mať čím čoskoro vymeniť...
/etc/fstab
napíší jako vfat
.