Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Upravoval jsem Debian pro naše routery, použil jsem jádro 2.6.18.2, pro které některé patche neexistují, tak jsem je musel patřičně upravit. V tomto blogu jen uvedu stručný popis a odkaz na některé upravené patche.
IMQ patch pro kernel 2.6.18, tento patch jsem upravil z patche pro kernel 2.6.17, který v kernelu 2.6.18 nechodí. IMQ je v novějších jádrech nahrazeno pomocí IFB, bohužel IFB neumožňuje jednoduše omezovat rychlost u poloduplexních spojů a dále neumožňuje aplikovat MARKy pomocí iptables, jeho výhoda oproti IMQ je hlavně ve stabilitě.
ESFQ patch pro kernel 2.6.18, tento patch jsem upravil z patche pro kernel 2.6.15.1, který v kernelu 2.6.18 nechodí. ESFQ umožňuje pomocí tc (iproute 2) spravedlivě rozdělovat šířku pásma na daném rozhraní, bohužel má určitá nepříjemná omezení a pokud jsou překročeny nefunguje uplně férově.
SquashFS patch pro kernel 2.6.18, tento patch jsem neupravoval. Squash FS je komprimovaný RO file systém.
NF-HIPAC patch pro kernel 2.6.18, tento patch jsem upravil z patche pro kernel 2.6.14, vývoj nf-hipac byl jak se zdá dlouhodobě zastaven, proto nejspíš ani později nebude možné sehnat patch pro kernel 2.6.18 a žádné další kernely. NF-HIPAC je částečně náhrada iptables, je podstatně rychlejší při obrovském množství pravidel, ale neumožňuje aplikovat pravidla na nat, nebo mangle třídy, umožňuje aplikovat pravidla pouze na FORWARD, INPUT a OUTPUT, je možné ho použít na jednom PC spolu s iptables, přičemž je vždy při průchodu paketu před iptables.
SHFS patch pro kernel 2.6.18, tento patch jsem upravil z patche pro kernel 2.6.16, vývoj shfs byl jak se zdá částečně zastaven, proto nejspíš ani později nebude možné sehnat patch pro kernel 2.6.18 a žádné další kernely. SHFS slouží k připojení síťových disků sdílených přes SSH. Bohužel má některá nepříjemná omezení, která ale nevadí pří základním používání.
HOSTAP patch pro kernel 2.6.18, tento patch jsem upravil dá se říci skoro sám, hostap umí spoustu věcí, ale některé nejsou, kvuli tomu že je neni možné implementovat uplně čistě, implementovány, jednou z nich je ovládání výstupního vysílacího výkonu (txpower), to tento patch přidává, dále přidává možnost ovládat sensitivitu, což dovoluje potlačit příjem nechtěných slabíšch rušících signálů, nebo klientů s moc slabým signálem. Dříve jsem na našich stránkách nabízel opatchované zdrojové soubory hostapu 0.4.4, ten už ale pod novějším jádrem nejde zkompilovat a protože byl hostap zařazen přímo do jádra tak jsem vytvořil tento patch přímo proti verzi v jádře. Hostap je ovladač pro síťové karty XI-626 a XI-325(H).
Tiskni
Sdílej: