Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Dnes sem si chtěl něco zkompilovat, ale nějak mi to nejde, hledám hledám proč a najednou dojdu někam na tuto stránku.
Jeden chytrý balíčkovač si asi spletl Debian Sid s experimentalem a odstranil většinu *.la souborů v dev balíčcích. Takže teď nějakou chvíli nepůjde dost lidem kompilovat úspěšně některé programy. Hurá!! :(
Používám Debian unstable, během včerejška provedl upgrade systému (po cca týdnu), nainstalovalo se mi pár aktuálních balíků, bohužel mezi nimi byla i knihovna libfreetype6, která má něco společného s fonty v systému. Tuto událost jsem ignoroval a postupně na ní zapomínal, ale dnes jsem si otevřel OpenOffice, abych se mrknul na nějaký dokument. Uplně jsem se zděsil, protože fonty byly totálně hnusné (nepoužívám vyhlazování, ale truetype fonty, konkrétně Arial), zkusil jsem nejprve mazat osobní nastavení, nic, tak dále jsem zkusil instalovat openoffice.org přímo z českýého webu přes deb balíky, taky nic. No a nakonec jsem s vzpoměl na ten včerejší upgrade a zkusil tam nainstalovat knihovnu libfreetype6 z testingu (místo unstable), najednou je to vše ok.
Nedávno se mi poprvé podařilo úspěšně zkompilovat E17, doteď jsem používal pouze balíky pro Debian (z distribuce Elive), dřív jsem na to neměl znalosti a zároveň mi v systému chybělo dost dev balíků, které jsem postupně doinstalovával.
Proč jsem to vlastně kompiloval? No hlavně jsem chtěl zkusit nový dock jménem Shelf a také nějaké drobnosti, spolu se zapnutím renderovacího režimu GL pro E17.
Proč je drtivá většina programů pro Linux napsaná v C, a ne v C++? Marně hledám na tuto otázku odpověď...