V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Používám Debian unstable, během včerejška provedl upgrade systému (po cca týdnu), nainstalovalo se mi pár aktuálních balíků, bohužel mezi nimi byla i knihovna libfreetype6, která má něco společného s fonty v systému. Tuto událost jsem ignoroval a postupně na ní zapomínal, ale dnes jsem si otevřel OpenOffice, abych se mrknul na nějaký dokument. Uplně jsem se zděsil, protože fonty byly totálně hnusné (nepoužívám vyhlazování, ale truetype fonty, konkrétně Arial), zkusil jsem nejprve mazat osobní nastavení, nic, tak dále jsem zkusil instalovat openoffice.org přímo z českýého webu přes deb balíky, taky nic. No a nakonec jsem s vzpoměl na ten včerejší upgrade a zkusil tam nainstalovat knihovnu libfreetype6 z testingu (místo unstable), najednou je to vše ok.
Tento blog je jen varování a trochu i návod pro lidi co se setkají s podobným problémem.
Na závěr, zajímavé je to, že všude jinde byly fonty normální, v žádné jiné aplikaci co používám se nic podobného nestalo.
PS: Ta mrcha se kterou to nechodí je verze 2.2.1-1
Tiskni
Sdílej:
...Debian stable je tak zastaralý, že to ani nestojí za řeč a v debianu testing jsou některé balíky s velkým zpožděním,...Ujasneme si pozadavky, chces aby to fungovalo nebo aby to bylo nove, free, cool a in?
Ja v tom mam jasno. Uz roky pouzivam na vsektych workstation Debian/Sid (cize unstable) a jediny zasadny problem bol, ked pokazili symlinky na libstdc++
, co rozbilo apt-get
, takze opravny balik sa dal nainstalovat iba cez "dpkg -i
", alebo ten symlink rucne opravit (30s roboty, ked clovek vie, co robi). To bolo tak v roku 2003. Druhy vacsi problem bolo presuvanie adresarov s fontami pri prechode na X.org 7.0. Oprava za 5 minut a postihlo to len ludi, co vychytali najskorsie verzie danych balickov. Kto v dany tyzden neupgradoval, nic sa mu nestalo.
2 problemy za 3 roky je podla mna vcelku dobra cena za aktualny softver na workstation. A to pustam "aptitude update; aptitude upgrade
" tak 3-4x za tyzden. Ale ak chce mat niekto na workstatione Sarge, nech sa paci.