Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Nedávno se mi poprvé podařilo úspěšně zkompilovat E17, doteď jsem používal pouze balíky pro Debian (z distribuce Elive), dřív jsem na to neměl znalosti a zároveň mi v systému chybělo dost dev balíků, které jsem postupně doinstalovával.
Proč jsem to vlastně kompiloval? No hlavně jsem chtěl zkusit nový dock jménem Shelf a také nějaké drobnosti, spolu se zapnutím renderovacího režimu GL pro E17.
Režim GL není podporovaný, protože některé karty (například ATI) nemají dostatečně kvalitní ovladače (ani binární ani opensource), které by umožnily normální provoz tohoto režimu. Standardně je ve zdrojácích zakázaný. Naštěstí moje nedávno zakoupená karta Nvidia s binárními ovladači tento režim podporuje.
Co se tedy musí udělat proto abychom mohli přepnout E17 do GL renderovacího režimu:
1. Zkompilovat knihovnu evas s parametrem --enable-gl-X11
2. Ideálně nastartovat systém a pomocí evas_gl_x11_test zkontrolovat jestli tento režim vaše karta podporuje.
3. V souboru e17/apps/e/src/bin/e_ipc_handlers.h přepsat řádky asi 6827 tak aby vypadaly takto:
if (!strcmp(params[0], "SOFTWARE")) value = E_EVAS_ENGINE_SOFTWARE_X11; else if (!strcmp(params[0], "GL")) value = E_EVAS_ENGINE_GL_X11; else if (!strcmp(params[0], "XRENDER")) value = E_EVAS_ENGINE_XRENDER_X11;
4. Ve stejném souboru přepsat řádky asi 6937 tak aby vypadaly takto:
if (!strcmp(params[1], "DEFAULT")) engine = E_EVAS_ENGINE_DEFAULT; else if (!strcmp(params[1], "SOFTWARE")) engine = E_EVAS_ENGINE_SOFTWARE_X11; else if (!strcmp(params[1], "GL")) engine = E_EVAS_ENGINE_GL_X11; else if (!strcmp(params[1], "XRENDER")) engine = E_EVAS_ENGINE_XRENDER_X11;
5. Opět zkompilovat E17 (stačí jen zkompilovat znovu adresář e17/apps/e) a nainstalovat.
6. Nastartovat E17 a teď už mohu postupně jednotlivé části E17 přepínat do režimu GL a zpět do SOFTWARE pomocí příkazu:enlightenment_remote -engine-set (Část E17) GL
Kde jednotlivé části mohou být: INIT, CONTAINER, ZONE, BORDER, MENU, ERROR, WIN, POPUP or DRAG
Doporučuji přepínat do GL jen část INIT a CONTAINER, tyto dvě jsem odzkoušel a nepozoruji jediné náznaky nestability. Pro provoz samozřejmě není nutné mít XGL, ani nevím jestli by to chodilo.
Nic převratného toto bohužel nepřináší, jen mohu mít na ploše například plně animované pozadí v rozlišení 1920x1200 a vytížení procesoru se pohybuje okolo 0-1%. V SW režimu mi toto pozadí sebralo cca 100% výkonu a bylo plynulé na A64 3400+ jen v rozlišení 800x600 a nižším.
Pro ty co to chtějí zkusit i pro ty co ne jsem natočil 2 videa, bohužel jsou trošku větší, protože jsem chtěl zachovat dostatečnou kvalitu.
Video1 - 38 MB (doporučuji shlédnout aspoň toto :) )
Video2 - 21 MB
Update: Po změně enginu je nutné provést restart pomocí příkazu:
enlightenment_remote -restart
Update2: GL engine byl zakázán, protože nepodporuje vykreslení více oken, pokud se bude skrze GL vykreslovat jen plocha a moduly, tak funguje správně (jedná se o jediné okno). Akcelerovat lze prakticky vše, pokud zapnu akceleraci pro třdu WIN, pak se akceleruje okno například EFM, nebo všechna konfigurační okna, zde je přesně vidět tento problém, jakmile mam akcelerované jen jediné okno je vše ok, ale jakmile otevřu více akcelerovaných oken, tak dojde k problémům s vykreslením a musím restartovat E17
Tiskni
Sdílej:
mencoder input.avi -o output.avi -oac copy -ovc lavc -lavcopts vcodec=mpeg4:vbitrate=2000:vhq:vme=1