Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Už dlouho a moc rád bych některé projekty a potažmo jejich tahouny (vývojáře), díky kterým používám software jenž vytvořili, nějak podpořil, nejrpve jsem si myslel, že bych mohl pomoci s programováním, to jsem ale po relativně krátké době zavrhnul, protože jsem zjistil, že mi to moc nejde. Stále jsem se snažil pomáhat například hlášením chyb, nebo hledáním regresí (přidaných chyb), nyní bych v tom však rád trochu pokročil a zkusil ještě jinou formu pomoc a to finanční.
Protože otázka HW je na routeru celkem zásadní, je důležité aby byl stabilní, ale abychom nevyhazovali peníze za to co nepotřebujeme, tak jsem sepsal seznam ideálního HW pro nový router, takováto kombinace běží bez jediných problémů na 4 routerech czely, nejdéle na CMC jako AP pro 5 GHz (uptime 17:24:24 up 256 days, 20:29, 1 user, load average: 0.00, 0.00, 0.00).
Po delší době jsem dostal z úkol menší projekt, jedná se o každodenní překonvertování mpeg2 souborů v plné kvalitě pal do něčeho co se dá šířit internetem, bylo mi prakticky zadáno že to musí být wmv3 (alias wmv9), který je prý jeden z nejlepších a hlavně ho podporují aktualizované stanice s WinXP a Vista nativně.